X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceminister Sławomir Mazurek: konwencja klimatyczna to wielka konwencja gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 19:31
Stany Zjednoczone rozpoczęły proces wycofywania się z konwencji klimatycznych zawartych w 2015 roku i obiegowo nazywanych Porozumieniem paryskim. USA to wiodąca gospodarka światowa, ale po Chinach drugi emitent gazów cieplarnianych.
Audio
  • Walka o klimat wymaga poniesienia kosztów (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuriy Bartenev/Shutterstock.com

System polityki klimatyczno-energetycznej

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek przypomina, że system polityki klimatyczno-energetycznej na świecie opiera się o konwencje klimatyczną, której istotnym elementem jest Porozumienie paryskie. - Porozumienie paryskie to nie jest cała polityka klimatyczna na świecie. Unia Europejska politykę klimatyczną realizuje w ramach swoich własnych celów - zwraca uwagę. To m.in. 3x20 lub cele mówiące o neutralności klimatycznej. Podkreśla, że mimo zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się z Porozumienia paryskiego, które były składane wcześniej cały czas licznie uczestniczy w konferencjach klimatycznych. - Więc z tym całkowitym wycofaniem to jeszcze długa droga - ocenia wiceminister.


Unia Europejska chce większych ograniczeń

Sławomir Mazurek wyjaśnia, że podczas paryskiej konferencji w 2015 roku przyjęto plan, zgodnie z którym wszystkie kraje Unii Europejskiej będą dążyć do tego, aby osiągnąć neutralność klimatyczną w drugiej połowie XXI wieku. Chodzi o bilansowanie emisji dwutlenku węgla i jego pochłaniania. Podkreśla, że Francja zawsze chciała podwyższenia zobowiązań. - Ale Polska wskazuje, że Europa jest grupą państw, które maja różne stopnie PKB, różne poziomy rozwoju i różne miksy energetyczne - mówi wiceminister.

Walka o klimat z gospodarką w tle

Sławomir Mazurek podkreśla, że konwencja klimatyczna to wielka konwencja gospodarcza. Coraz częstsze są susze i ekstremalne zjawiska pogodowe. Aby się chronić przed nimi i dostosować się potrzebne są spore nakłady. Dlatego trzeba dokładnie przeanalizować koszty. Sukcesem konferencji w Katowicach było uzgodnienie, że sama Unia nie zmieni rzeczywistości i potrzebna jest współpraca globalna. Pamiętać trzeba też, że w centrum tej polityki musi być człowiek i jego przyszłość. - Ale także sprawiedliwa transformacja, aby żadne grupy nie zostały pominięte - podkreśla. Zapewnia, że Polska stara się działać na trzech polach - energii odnawialnej, zarządzania siecią i nowych technologii.

Posłuchaj całej audycji, w której również o 30. rocznicy zburzenia Muru Berlińskiego i planach Rosji zastąpienia, kosztem 20 mln dolarów, Wikipedii Wielką Encyklopedią Rosyjską i stworzenia własnego internetu Runetu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Olga Doleśniak - Harczuk (Instytut Staszica), Sławomir Mazurek (wiceminister środowiska)

Felietony: Adrian Bąk, Waldemar Maszewski

Data emisji: 8.11.2019

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Klimatolodzy ostrzegają: topnienie lodowców grozi efektem domina

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 15:58
Politycy na świecie muszą przyspieszyć i wzmocnić działania na rzecz klimatu i oceanów - takie wnioski płyną z raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, inaczej grozi nam efekt domina. Opracowanie w tej sprawie podsumowuje wiedzę ponad 100 ekspertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lider partii Zieloni: poprzemy projekty dotyczące energii odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 13:24
- Wszelki projekty popychające Polskę w stronę rozwoju energii odnawialnej, proponowane i rozwijane przez każdy rząd, spotkają się z poparciem partii Zieloni - mówił w audycji "W samo południe" jej lider Tomasz Aniśko, który w wyborach parlamentarnych startował z list KO.
rozwiń zwiń