X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Artur Bartoszewicz (SGH): gospodarki państw Wspólnoty spowalniają

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:12
Ministrowie gospodarki i finansów państw Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) rozmawiają w Brukseli o kondycji gospodarek państw wspólnoty. - Jeżeli naprawdę zacznie się problem w gospodarce niemieckiej trudno nam będzie u dawać, że nic się nie dzieje, bo Niemcy to nasz największy partner handlowy - zwraca uwagę ekonomista.
Audio
  • Państwa Unii Europejskiej o wspólnym budżecie (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych odpowiada w UE za trzy dziedziny: politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację usług finansowy. Obecne rozmowy są poświęcone budżetowi Unii na przyszły rok, czyli ostatni rok kończącej się perspektywy budżetowej UE. Kolejna perspektywa obejmie lata 2021-2027.

Rozbieżne interesy członków Unii
Dr Artur Bartoszewicz przewiduje, że rozmowy mogą potrwać do późnych godzin nocnych, gdyż interesy poszczególnych państw członkowskich nie są zbieżne. - Są członkowie, którzy jak my są znacznym beneficjentem funduszy unijnych i partycypujemy w budżecie biorąc, a nie dając - wyjaśnia ekonomista. Po drugiej stronie są państwa, które tylko wpłacają, a w tej perspektywie odpada ważny płatnik, jakim była Wielka Brytania. Generalnie państwa chcą płacić jak najmniej. Zwraca uwagę, że Polska jest największym w historii Unii beneficjentem unijnych funduszy, głównie w ramach Funduszu Spójności, którego celem jest zmniejszenie dysproporcji rozwojowych.

Wpłaty do wspólnego budżetu
- Trochę mnie to dziwi - przyznaje gość Jedynki. A to dlatego, że wpłaty wynoszą około jednego procenta PKB. - Jeżeli tworzymy Unię Europejską, tworzymy wspólne polityki, na te polityki zrzucamy się jednym procentem PKB, to tak troszeczkę mało, żeby realnie mówić o tworzeniu silnej Europy - zauważa. Przypomina stanowisko polskich władz, które deklarują gotowość wyższych wpłat pod warunkiem, że wszystkie państwa podwyższą wpłaty. A ci, którzy już teraz są płatnikami netto nie palą się do tego. Zwraca uwagę, że polskiej gospodarce udawało się do tej pory lawirować na spowalniającym rynku, także dlatego, że znalazła nowe rynki zbytu. Ale jak zacznie się rzeczywiste spowolnienie w Niemczech, to nasz gospodarka też spowolni.

W audycji również:
- rozmowa o kończącym się w Brazylii dorocznym szczycie grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki), która chce stworzyć przeciwwagę dla amerykańskiej dominacji gospodarczej,

- o ćwiczeniach Żelazny Wilk 2 na Litwie, w których biorą udział polscy żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej,

- o trwających wyborach na Białorusi.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) Marcin Zaborowski (politolog, członek redakcji pisma "Respublica")

Relacje reporterskie: Kamil Zalewski, Piotr Pogorzelski

Data emisji: 15.11.2019

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Batalia o unijny budżet: Polska chce uratować spójność

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 16:33
Początkowo planowano, że porozumienie w sprawie wydatków zostanie osiągnięte do końca roku, ale z powodu podziałów we Wspólnocie jest to niemożliwe.
rozwiń zwiń