X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybory na Białorusi. Anna Dyner: nie będzie stanowczej reakcji UE

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:58
- Wszyscy zdają sobie sprawę, że mimo wszystko ten parlament nie ma zbyt dużego znaczenia politycznego - powiedziała w "Więcej świata" Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego, mimo wielu zastrzeżeń do przebiegu wyborów parlamentarnych na Białorusi, nie należy spodziewać się stanowczej reakcji Unii Europejskiej? 
Audio
  • Wybory na Białorusi, protesty w Tbilisi, Iran (Jedynka/ Więcej Świata)
Na Białorusi odbyły się wybory parlamentarne
Na Białorusi odbyły się wybory parlamentarne Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W niedzielę (17.11) zakończyły się na Białorusi trwające aż od wtorku wybory parlamentarne. Żaden z kandydatów niezależnych lub opozycyjnych nie zasiądzie w parlamencie. Obserwatorzy mówią o licznych naruszeniach.

białoruś 1200 pap.jpg
Marek Budzisz: Białoruś nie jest państwem demokratycznym

- Niezależni bądź związani z opozycją eksperci wskazują na wiele naruszeń. Potwierdzają to obserwatorzy z OBWE i Rady Europy. Przede wszystkim dotyczą frekwencji, która została kilkukrotnie zawyżona i tym samym wyniki wyborów budzą wiele wątpliwości. Problemem pozostaje także głosowanie przedterminowe, prawdopodobnie wtedy dorzucane są karty do głosowania - relacjonuje z Mińska Piotr Pogorzelski z Polskiego Radia.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wybory na Białorusi. "Nie spełniały standardów demokratycznych"

Zawyżona frekwencja?

Anna Dyner wskazuje, że frekwencja, aby wybory były ważne, musi wynosić przynajmniej 50 proc. - Z tego co podała Centralna Komisja Wyborcza frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych była najwyższa w tego rodzaju wyborach, co zdumiewa zwłaszcza obserwatorów, którzy od kilku dni śledzą przebieg głosowania nie tylko w Mińsku, ale też w innych miastach i miasteczkach Białorusi - dodaje.

Bez stanowczej reakcji UE

- Stanowczej reakcji Unii Europejskiej nie będzie, ponieważ białoruski parlament i tak już nie bierze udziału w posiedzeniach EuroNest, czyli zgromadzenia parlamentarnego państw Partnerstwa Wschodniego i Parlamentu Europejskiego. Od zawsze był nieuznawany przez instytucje europejskie za organ wybierany w sposób demokratyczny, a po trzecie wszyscy zdają sobie sprawę, że mimo wszystko ten parlament nie ma zbyt dużego znaczenia politycznego - tłumaczy Anna Dyner.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Aleksander Łukaszenka: chcemy mieć równe prawa w sojuszu z Rosją

W co gra prezydent Białorusi?

Ekspert Jedynki jest zdania, że Aleksandrowi Łukaszence - ze względu na powiązania gospodarcze, polityczne i wojskowe - jest cały czas bliżej do Rosji. Niemniej Białorusini zdają sobie sprawę, że największe zagrożenie płynie jednak z Rosji.

- W tych relacjach białorusko-rosyjskich pojawia się jednocześnie miłość z nienawiścią. Białoruś bez Rosji nie może żyć, ale tak naprawdę to Rosja jest największym zagrożeniem. To jest chyba największy paradoks białoruskiej polityki zagranicznej. Z drugiej strony my, czyli Unia Europejska, jesteśmy bardzo dobrym partnerem. Może jesteśmy powolni (…), ale obietnic dotrzymujemy i nie zagrażamy - słyszymy.

Jaką grę w stosunku do Rosji prowadzi Aleksander Łukaszenka? Czy obecny prezydent Białorusi miałby szansę wygrać w wolnych wyborach?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- W Tbilisi policyjna akcja odblokowania budynku parlamentu. Oddziały specjalne policji są uzbrojone w tarcze, pałki i armatki wodne, z kolei demonstranci nie zamierzają przerwać protestu. Gruzińska opozycja demonstruje od 4 dni, żądając przedterminowych wyborów parlamentarnych i dymisji rządu. O niepokojach w Gruzji korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Tbilisi.

- Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei bronił decyzji władz o podniesieniu cen benzyny, które wywołały protesty w całym kraju. Przeciwników i zagranicznych wrogów Islamskiej Republiki Iranu oskarżył "o sabotaż". Rozmowa z Janem Natkańskim, b. dyplomatą w krajach arabskich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Anna Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jan Natkański (b. dyplomata w krajach arabskich)

Data emisji: 18.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.26

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Talaga: NATO nie ma wspólnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:49
- Rozmontowanie NATO byłoby dla nas katastrofą - mówi w "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute i dążeniach prezydenta Francji. Dlaczego Emmanuelowi Macronowi zależy na osłabieniu pozycji NATO i czy problemem Sojuszu jest brak wyraźnego wroga? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Bartoszewicz (SGH): gospodarki państw Wspólnoty spowalniają

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:12
Ministrowie gospodarki i finansów państw Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) rozmawiają w Brukseli o kondycji gospodarek państw wspólnoty. - Jeżeli naprawdę zacznie się problem w gospodarce niemieckiej trudno nam będzie u dawać, że nic się nie dzieje, bo Niemcy to nasz największy partner handlowy - zwraca uwagę ekonomista.
rozwiń zwiń