Analityk OSW: Francja w interesie Rosji dąży do wypchnięcia USA z Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 21:32
Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" z 7 listopada mówił o "śmierci klinicznej mózgu" NATO z powodu braku koordynacji między Stanami Zjednoczonymi i Europą. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Słowa te wywołały wiele kontrowersji w Europie, a prezydent Francji był za nie wielokrotnie krytykowany.
Audio
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO

macron 1200.jpg
"Martwica mózgu" NATO. Poruszenie po wywiadzie Macrona

Czy w kwestiach obronności UE musi wykazać się większą samodzielnością i czy dyskusja o kondycji NATO przyspieszy prace nad budową unijnych sił zbrojnych?

Reakcja krajów bałtyckich na słowa francuskiego prezydenta

Na wystąpienie prezydenta Macrona zareagował wicepremier i szef MSW Estonii, który powiedział, że jego rząd razem z innymi krajami bałtyckimi przygotowuje plan B, na wypadek gdyby NATO nie wywiązało się z gwarancji bezpieczeństwa. Te słowa padły w wywiadzie dla fińskiej gazety.

- Kiedy informacje o jego wypowiedzi przedostały się do Estonii minister zaprzeczył i powiedział, że jakoby źle go zrozumiano. Zaprzeczył temu, że Estonia przygotowuje na wypadek rozpadu NATO jakiś plan B - mówi analityk OSW Justyna Gotkowska. Podkreśla, że państwa bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa i Estonia uważają NATO za główną organizację sojuszniczą, w ramach której będą prowadziły obronę zbiorową, ale zauważają niepokojące trendy w NATO. Gość Jedynki wyjaśnia, że kraje bałtyckie są zaniepokojone polityką Donalda Trumpa, ale z drugiej strony pozytywnie odbierają zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie.

Na czyją korzyść działa Francja?

Analityk zwraca uwagę, że słowa prezydenta Macrona można odebrać, jako wsparcie dla unijnych projektów bezpieczeństwa. Przypomina, że Polska, państwa bałtyckie, skandynawskie, Niemcy, czy Holandia uznają, że inwestowanie w ramach Unii w zdolności wojskowe powinny jednocześnie wzmacniać NATO. - Francuzi natomiast dążą do emancypacji od Stanów Zjednoczonych i utworzenia faktycznej europejskiej unii bezpieczeństwa i obrony, która w dłuższej perspektywie byłaby bytem samodzielnym - mówi Justyna Gotkowska.

Słowa o "śmierci klinicznej mózgu NATO" uważa za polityczną kampanię na rzecz większej samodzielności unijnej i wzmocnienie Unii Europejskiej, jako samodzielnego aktora, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności na scenie międzynarodowej. Wskazuje, że najbardziej francuski projekt wspiera Rosja, która nie należy do Unii, ani do NATO, ale jest zainteresowana projektami, które wypychają Stany Zjednoczone z Europy. A pomysły prezydenta Macrona do tego zmierzają. Władze w Paryżu nie widzą w Rosji zagrożenia, a wręcz przeciwnie, postrzegają Rosję jako strategicznego partnera dla przyszłej samodzielnej Unii Europejskiej.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- relacja z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie,

- w Kijowie 6. rocznica protestów na Majdanie

- o pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich), Daniel Bunnskog (Międzynarodowy Czerwony Krzyż, koordynator ds. Pomocy humanitarnej Ukrainie)

Felietony: Kamil Zalewski, Piotr Buszko

Data emisji: 21.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.28

ag

Czytaj także

Andrzej Talaga: NATO nie ma wspólnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:49
- Rozmontowanie NATO byłoby dla nas katastrofą - mówi w "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute i dążeniach prezydenta Francji. Dlaczego Emmanuelowi Macronowi zależy na osłabieniu pozycji NATO i czy problemem Sojuszu jest brak wyraźnego wroga? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA przy NATO odpowiada E. Macronowi: USA są przywiązane do artykułu 5

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 12:27
Ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison odpowiedziała na wątpliwości prezydenta Francji i zapewniła o gwarancjach artykułu 5. dotyczącego kolektywnej obrony. Podkreśliła, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Sojusz jest niezachwiane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie szefów MSZ państw NATO. W tle różnice zdań w Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 16:24
Dziś w Brukseli spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO i przygotowanie do jubileuszowego szczytu przywódców w Londynie, w 70.rocznicę utworzenia Sojuszu.
rozwiń zwiń