X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Analityczka PISM: potrzebna debata o modelu integracji Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 21:11
Ministrowie spraw zagranicznych z sześciu państw członkowskich - Polski, Włoch, Austrii, Czech, Słowacji i Słowenii - zaapelowali we wspólnym liście do Komisji Europejskiej o opracowanie nowej strategii wzmocnienia integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich.
Audio
  • Czy Unia Europejska ma się rozszerzać i pogłębiać integrację? (Więcej świata/Jedynka)
Sala spotkań Rady Unii Europejskiej  w Brukseli
Sala spotkań Rady Unii Europejskiej w BrukseliFoto: Rada UE, Unia Europejska 2019

Tymczasem Paryż proponuje zmiany w procesie akcesyjnym - dotychczasowe rozmowy akcesyjne obejmujące 35 "rozdziałów" europejskiego prawa (acquis communautaire), zastąpiłaby idea "stopniowego stowarzyszenia".


Mogherini 1200 east news.jpg
Brak zgody UE na rozmowy akcesyjne. F. Mogherini: historyczny błąd

Francja hamulcowym rozszerzenia Unii Europejskiej
Dr Jolanta Szymańska z PISM zwraca uwagę, że to, czy uda się pogodzić wspomniane idee przekonamy się w najbliższych miesiącach, bo dopiero rozpoczęła się debata o przyszłości polityki rozszerzenia. A impas w debacie trwa od lat. Już Jean Claude Juncker obejmując w 2014 roku przewodnictwo Komisji Europejskiej zapowiedział, że podczas jego kadencji nie będzie rozszerzenia. A na ostatnim szczycie Unii Europejskiej Francja dała czerwone światło dla rozszerzenia. Analityczka przypomina, że Macedonia zdecydowała się na zmianę nazwy państwa dodając określenie Północna, aby nie było to przeszkoda w rozpoczęciu procesu integracji.

Debata o modelu integracji
Francja zaproponowała, żeby przyłączanie danego państwa do Unii odbywało się w sześciu dziedzinach. Po wynegocjonowaniu porozumienia w jakieś dziedzinie państwo uzyskiwałoby dostęp do unijnych programów. Ale proces ten miałby być odwracalny w przypadku naruszanie prawa. - To model kija i marchewki, tylko do końca nie wiadomo, co miałoby być tą marchewka - zauważa Jolanta Szymańska. Jej zdaniem, dyskusja o rozszerzeniu to dyskusja o modelu integracji europejskiej. - Czy chcemy pogłębiać integrację, czy raczej poszerzać Unię - wyjaśnia.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

O uroczystym pochówku w Wilnie prochów przywódców oraz uczestników powstania styczniowego, zamordowanych przez władze carskie w latach 1863-1864. Była to ceremonia rangi państwowej, w której wzieli udział prezydent Litwy Gitanas Nausėda, prezydent Polski Andrzej Duda, wicepremierzy Ukrainy i Białorusi, minister kultury Łotwy, a także premier RP Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu. Korespondencja Kamila Zalewskiego z Wilna.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte, który zasłynął z wydania brutalnej wojny handlarzom narkotyków, teraz bierze się za e-papierosy. . O filipińskiej krucjacie przeciwko e-papierosom felieton Katarzyny Semaan.

Urzędujący premier Izraela Benjamin Netanjahu, który został postawiony w stan oskarżenia, powiedział wkrótce potem w wystąpieniu telewizyjnym, że zarzuty korupcji są jednoznaczne "z zamachem stanu". Oznajmił, że będzie nadal rządził krajem. Co się dzieje w Izraelu i na czym polega operacja usunięcia z urzędu i - prawdopodobnie z izraelskiej sceny politycznej - tego polityka z zarzutami? Rozmowa z prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 22.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.27

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Talaga: NATO nie ma wspólnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:49
- Rozmontowanie NATO byłoby dla nas katastrofą - mówi w "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute i dążeniach prezydenta Francji. Dlaczego Emmanuelowi Macronowi zależy na osłabieniu pozycji NATO i czy problemem Sojuszu jest brak wyraźnego wroga? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: to nie UE uniemożliwia Wielkiej Brytanii nominowanie komisarza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 19:08
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stara się zabezpieczyć i jednoznacznie pokazać, że brytyjski komisarz, nawet jeżeli na miesiąc, to jednak powinien być - mówi w "Więcej Świata" dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy przedłużający się brexit uniemożliwi funkcjonowanie nowej Komisji Europejskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analityk OSW: Francja w interesie Rosji dąży do wypchnięcia USA z Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 21:32
Prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" z 7 listopada mówił o "śmierci klinicznej mózgu" NATO z powodu braku koordynacji między Stanami Zjednoczonymi i Europą. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Słowa te wywołały wiele kontrowersji w Europie, a prezydent Francji był za nie wielokrotnie krytykowany.
rozwiń zwiń