X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert o 5G: odpowiednie zaprojektowanie i zabezpieczenie ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 19:02
- Cyberbezpieczeństwo siłą rzeczy zaczyna być jednym z tematów poruszanych przez przywódców państw w normalnych kontaktach dyplomatycznych. Każde z państw musi finalnie podjąć pewne decyzje związane z konsekwencjami swoich ruchów - mówi w "Więcej Świata" Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jakie znaczenie dla cyfrowego rozwoju Unii Europejskiej ma sieć 5G?
Audio
  • Sieć 5G, NATO, sukces polskich uczniów (Więcej Świata/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Red Tiger

Podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli, unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie telekomunikacyjne, mają przyjąć konkluzje o znaczeniu 5G dla gospodarki europejskiej i o potrzebie ograniczenia zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rozwojem sieci 5G.

Dziesięciokrotnie szybszy transfer danych

- Jedną z cech sieci 5G, która następuje po 4G, jest przynajmniej dziesięciokrotnie szybszy transfer danych. Z drugiej strony mówimy też, że w tej sieci można będzie podłączyć tysiące jednoczesnych urządzeń. Przy obecnych sieciach, co często doświadczamy, kiedy w jednym miejscu następuje niestandardowe, duże skupisko ludzi, zdarzają się problemy z połączeniem. W przypadku sieci 5G mówimy o takiej możliwości, żeby oprócz telefonów zwykłych użytkowników, można byłoby jednocześnie także na stałe podłączyć wiele innych urządzeń tzw. internetu rzeczy - twierdzi wiceminister Karol Okoński.

zagórski 1200 pap.jpg
Marek Zagórski: w kwestiach bezpieczeństwa 5G bardzo silnie współpracujemy z USA

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ile pieniędzy może trafić do budżetu dzięki aukcji częstotliwości 5G?

Mniejsze opóźnienia

Zdaniem eksperta Jedynki sieć 5G może pozwolić na gromadzenie w czasie rzeczywistym dużej ilości danych, które odpowiadają za zautomatyzowanie pewnych rzeczy. Dzięki temu można byłoby usprawnić nasze życie i pośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo i środowisko.

- Mówimy też o dużo mniejszych opóźnieniach w transferze danych niż w dotychczasowej sieci. Ma to znaczenie w takich zastosowaniach jak operacja wykonywana na odległość czy sterowanie dronem, kiedy musimy mieć pewność, że jesteśmy w stanie zareagować dokładnie wtedy, kiedy jest to potrzebne - słyszymy.

Co z bezpieczeństwem danych?

Rozwój sieci telekomunikacyjnej doprowadzi do tego, że niemal wszystkie urządzenia będą sterowane dzięki 5G, w tym m.in. samochody, statki powietrzne, lodówki czy inny sprzęt domowy.

- Coraz więcej procesów o dużo większym znaczeniu będzie uzależnionych od funkcjonowania sieci. Tym samym przerwanie działania czy zakłócenia w sieci telekomunikacyjnej będą miały dużo większy skutek niż było to do tej pory. Np. w ramach rozwiązań smart city, czyli inteligentnych miast, coraz więcej systemów związanych z oświetleniem, zarządzaniem ruchem, dostawami prądu czy wody, będzie uzależnionych od tego, na ile bezproblemowo i bez zakłóceń działają te systemy. W tym wymiarze faktycznie ich odpowiednie zaprojektowanie i zabezpieczenie nabiera znaczenia - uważa wiceminister Karol Okoński.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] M. Zagórski o priorytetach: stworzenie Kodeksu cyfrowego i rozbudowa 5G

Czy rozwój 5G będzie rewolucją dla wspólnego cyfrowego rynku w Unii Europejskiej? 5G będzie potrzebować dużo mniej energii do funkcjonowania?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji ponadto:

- Polscy uczniowie znaleźli się w ścisłej czołówce w ogólnoświatowych badaniach edukacyjnych PISA. Wśród krajów Unii Europejskiej uczniowie z Polski znaleźli się na podium we wszystkich badanych dziedzinach: matematyce, czytaniu ze zrozumieniem i naukach przyrodniczych. O szczegółach Katarzyna Semaan.

- Rozpoczyna się dwudniowe spotkanie szefów państw i rządów NATO zorganizowane w związku z 70. rocznicą podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego. Z Polski uczestniczy w nim prezydent Andrzej Duda. Relacja Wojciecha Cegielskiego i rozmowa z prof. Krzysztofem Kubiakiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Karol Okoński (wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego)

Data emisji: 03.12.2019 r.

Godzina emisji: 17.25

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Bartoszewicz (SGH): gospodarki państw Wspólnoty spowalniają

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:12
Ministrowie gospodarki i finansów państw Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) rozmawiają w Brukseli o kondycji gospodarek państw wspólnoty. - Jeżeli naprawdę zacznie się problem w gospodarce niemieckiej trudno nam będzie u dawać, że nic się nie dzieje, bo Niemcy to nasz największy partner handlowy - zwraca uwagę ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o przyszłości UE: bardzo istotnym wyzwaniem jest utrzymanie spójności

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:03
Ursula von der Leyen jest oficjalnie szefową Komisji Europejskiej. Parlamentu Europejski zatwierdził w środę skład nowej Komisji Europejskiej. Nowa przewodnicząca przedstawiła europosłom swój plan dla Europy. Niemiecka polityk zapowiedziała miedzy innymi transformację ekologiczną, regulacje cyfrowe i inwestycje w innowacje.
rozwiń zwiń