X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: cierpliwość Francuzów może skończyć się bardzo szybko

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 18:48
- Jeżeli utrzymuje się opinię publiczną w niepewności, ludzie zaczynają podejrzewać, że ta reforma, być może, będzie dla nich niekorzystna - mówi w "Więcej Świata" prof. Tomasz Michalski z Paris School of Business. Związki zawodowe we Francji protestują przeciwko reformie emerytalnej. Czy Francuzi popierają strajkujących kierowców, strażaków i nauczycieli?
Audio
  • Protesty we Francji, Finlandia, Arktyka, NASA (Jedynka/ Więcej Świata)
We Francji trwają strajki związków zawodowych
We Francji trwają strajki związków zawodowychFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Protesty przeciwko rządowej reformie systemu emerytalnego sparaliżowały życie w wielu miejscach Francji. Związki zawodowe informują, że strajk pracowników sektora transportu potrwa nawet do poniedziałku. Protestują także strażacy czy nauczyciele.

EPA strajk Francja 1200.jpg
Paraliż we Francji. Strajk potrwa do poniedziałku

Czy Francuzi będą popierać za kilka dni?

Sondaże pokazują, że rośnie poparcie Francuzów dla strajku. Czy zatem odbywające się protesty są poważnym problemem dla prezydenta Emmanuela Macrona?

- Na pewno. Z tego powodu, że reforma emerytalna będzie kształtowała się na podstawie niestety sondaży. Na dziś i jutro przewidziano bardzo silną mobilizację związków zawodowych, ponieważ przygotowywały się do tego przez kilka miesięcy. Ale zobaczymy jak będzie w przyszłym tygodniu, cierpliwość Francuzów może bardzo szybko skończyć się - tłumaczy prof. Tomasz Michalski.

Protestuje 50 proc. nauczycieli

Ekspert Jedynki zwraca uwagę na włączenie się nauczyciele do strajku. - Według podanych danych strajkuje 50 proc. nauczycieli, co prowadzi do zamknięcia bardzo wielu szkół podstawowych i średnich. Odwołano również bardzo dużo zajęć. Wobec tego dzieci muszą zostać w domach, a wraz z nimi rodzice - słyszymy.

Dlaczego Francuzi popierają strajk?

Około 65 proc. Francuzów uważa jednak obecnie odbywające się strajki za słuszne. To jest o 10 proc. więcej niż w październiku. Jest to spowodowane 2 czynnikami.

- Generalną opozycją przeciwko polityce prezydenta Macrona, ponieważ nigdy w sumie nie był popularny i bardzo długo nie miał poparcia powyżej 50 proc. Druga rzecz związana jest z przeprowadzeniem samej reformy. Dotychczas nie przedstawiono żadnego legislacyjnego tekstu, wiążącego pod względem, jak ta reforma ma wyglądać. W związku z tym już przez kilka miesięcy utrzymuje się opinię publiczną w niepewności - dodaje prof. Tomasz Michalski.

Czy obecne strajki przypominają protesty "żółtych kamizelek"? Gdzie doszło do starć z policją? Dlaczego Francuzi protestują?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Kryzys w fińskiej koalicji rządowej, który doprowadził do dymisji premiera Anttiego Rinne, przypada na końcówkę fińskiego przewodnictwa w UE, tuż przed szczytem, na którym omawiane będą kluczowe sprawy budżetu i polityki klimatycznej. O skomplikowanej sytuacji kraju przewodzącego Wspólnocie. Rozmowa z Bartoszem Chmielewskim z Przeglądu Bałtyckiego.

- IX Forum międzynarodowe "Arktyka: teraźniejszość i przyszłość" jest organizowane pod egidą międzyregionalnej organizacji społecznej "Towarzystwo Polarników". Na forum zostali zaproszeni przedstawiciele organów władzy, organizacji pozarządowych i naukowych dla przedyskutowania kwestii badania Arktyki, m.in. poszukiwania i wydobycia kopalin użytkowych. Rozmowa z dr Michałem Łuszczukiem z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej o wyścigu po bogactwa tego regionu świata.

- W 2020 roku NASA wyśle specjalne manekiny dwóch kobiet w podróż dookoła Księżyca. Celem nietypowej misji będzie zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na astronautów. Przygotowane przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) manekiny - nazwane Helga i Zohar - mają symulować ciała dwóch dorosłych kobiet. Wykonano je z plastiku w sposób odwzorowujący ludzkie tkanki - uwzględniono m.in. różną gęstość kości, tkanek miękkich i organów wewnętrznych. NASA chce, by do 2024 roku człowiek wrócił na Księżyc. W ramach tej misji na Księżyc ma polecieć pierwsza w historii kobieta. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Tomasz Michalski (Paris School of Business), dr Michał Łuszczuk (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej), Bartosz Chmielewski (Przegląd Bałtycki)

Data emisji: 5.12.2019 r. 

Godzina emisji: 17.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie W. Putina i E. Macrona. Ekspert: Francji zdecydowanie zależy na kontakcie z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 19:38
- Dla Władimira Putina i Emmanuela Macrona jest to ważne spotkanie, które odbywa się w ważnym momencie - powiedział dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dziś na Lazurowym Wybrzeżu doszło do spotkania prezydentów Rosji i Francji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Talaga: NATO nie ma wspólnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:49
- Rozmontowanie NATO byłoby dla nas katastrofą - mówi w "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute i dążeniach prezydenta Francji. Dlaczego Emmanuelowi Macronowi zależy na osłabieniu pozycji NATO i czy problemem Sojuszu jest brak wyraźnego wroga? 
rozwiń zwiń