Konflikt Ukrainy i Rosji. Ekspert: znalezienie kompromisu będzie trudne

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 20:03
- Prezydent Zełenski chce pokazać, że spotyka się z Putinem, europejskimi przywódcami i ma dobrą wolę. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, będzie miał czyste sumienie, żeby powiedzieć "starałem się, ale nie wyszło" - mówi w "Więcej Świata" Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy spotkanie tzw. grupy normandzkiej może doprowadzić do zakończenia konfliktu w Zagłębiu Donieckim?
Audio
Spotkanie grupy normandzkiej w Paryżu
Spotkanie grupy normandzkiej w ParyżuFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL

W Paryżu trwa spotkanie tzw. grupy normandzkiej, czyli przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. Rozmowy dotyczą uregulowania sytuacji w Zagłębiu Donieckim. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekonywał jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, że nie zdradzi ukraińskich interesów. Jest to pierwsze spotkanie tej grupy od 3 lat.

Ważne spotkanie dla prezydenta Macrona

- Dla prezydenta Emmanuela Macrona jest to ważne wydarzenie, ponieważ jest gospodarzem pierwszego spotkania formatu normandzkiego od września 2016 roku (…). Spotkanie wpisuje się w szereg jego różnego rodzaju inicjatyw na arenie europejskiej dotyczących zarówno rozszerzenia Unii Europejskiej czy nowych kompromisów z Federacją Rosyjską - uważa Tadeusz Iwański.

Niemcy zmarginalizowani?

Zdaniem eksperta Jedynki obecna sytuacja Niemiec w zakresie polityki wewnętrznej, w tym schodzenia ze sceny politycznej kanclerz Angeli Merkel, może odbić się na asertywności Niemiec w polityce zagranicznej, a także w stanowisku w ramach tzw. grupy normandzkiej.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef MSZ: sankcje gospodarcze UE wobec Rosji muszą być przedłużone

- W perspektywie prezydenta Francji czy prezydenta Federacji Rosyjskiej, pozycja Niemiec może być marginalizowana. W zeszłym tygodniu Niemcy wykonały pewien zdecydowany krok w kierunku Rosji, tj. wydalono 2 rosyjskich dyplomatów, którzy utrudniali postępowanie wobec zabójcy, który zamordował uczestnika II wojny czeczeńskiej. Trudno powiedzieć, czy to będzie miało jakiś bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób będą rozkładać się siły podczas spotkania - słyszymy.

Trudne rozmowy Ukrainy i Rosji

Wydaje się, że z całej czwórki państw, najbardziej zainteresowana zakończeniem konfliktu w Donbasie jest Ukraina. W wyniku działań zbrojnych zginęło tam ponad 13 tys. osób. Na co zatem może zgodzić się prezydent Ukrainy?

- Jeżeli prześledzimy to, co mówił prezydent Zełenski w ciągu ostatnich 3-4 tygodni, od kiedy było wiadomo, że spotkanie w Paryżu odbędzie się, to wiemy, że zasadniczo trzyma się on tej linii, jakiej trzymał się poprzedni prezydent Petro Poroszenko - twierdzi Tadeusz Iwański.

Gość Jedynki ma wrażenie, spotkanie odbywa się przede wszystkim z tego powodu, że "prezydent Zełenski w kampanii wyborczej obiecywał, że jego głównym zadaniem będzie zaprzestanie wojny, wstrzymanie ognia, wycofanie sił wojskowych z regionu. W związku z tym stara się spełnić tę obietnicę".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] P. Bobołowicz: Ukraińcy chcą pokoju, ale nie za wszelką cenę

- Jest bardzo wiele takich punktów, gdzie stanowiska Rosji i Ukrainy są kompletnie rozbieżne. W tej chwili próba znalezienia kompromisu będzie bardzo trudna. Musiałoby dojść naprawdę do wielkiego przełomu, żeby te stanowiska mogły gdzieś się spotkać - mówi Tomasz Iwański.

Czym różnią się stanowiska Ukrainy i Rosji? Co jest kwestią "być albo nie być" dla Ukrainy? Czy rozmowy będą dotyczyć również kwestii gazu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Konflikt w Syrii rozpoczął się w 2011 roku. Zginęło ponad pół miliona osób. Kilka milionów uciekło z kraju. Działania zbrojne cały czas trwają. Caritas Polska od początku jest na miejscu i niesie pomoc najbardziej potrzebującym. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan oraz rozmowie z Sylwią Hazbourn z Caritas Polska.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: Tadeusz Iwański (Ośrodek Studiów Wschodnich), Sylwia Hazbourn (Caritas Polska)

Data emisji: 9.12.2019 r. 

Godzina emisji: 17.36

DS

Czytaj także

Spotkanie Merkel - Macron. Ekspert o dwóch wizjach Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 18:20
W przeddzień unijnego szczytu kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Emmanuelem Macronem w Tuluzie. Główne tematy spotkania to sytuacja w północno-wschodniej Syrii po inwazji Turcji i sprawy związane z brexitem. O różnicach pomiędzy francuską a niemiecką wizją Europy mówił w audycji "Więcej Świata" dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń