Tomasz Grosse: polityka klimatyczna będzie Europę drogo kosztowała

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 18:30
W Brukseli rozpoczął się dwudniowy (12-13.12) szczyt Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów spróbują osiągnąć porozumienie w sprawie celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska, Czechy i Węgry stawiają twarde warunki w kwestii kosztów transformacji.
Audio
  • Szczyt Rady Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen podczas szczytu Rady Europejskiej w BrukseliFoto: PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ

Przed rozpoczęciem spotkania premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen oraz szefem Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. Poza krajami unijnymi instytucje te będą kluczowe w procesie przyjmowania prawa klimatycznego, jakiego można spodziewać się w nadchodzących miesiącach. Z nieoficjalnych informacji ze źródeł dyplomatycznych wynika, że cześć krajów zachodnich jest gotowa zgodzić się na postulat państw naszego regionu, by pieniądze na transformacje nie uszczuplały środków polityki spójności.

Kosztowna polityka klimkatyczna
Prof. Tomasz Grosse uważa, że do porozumienia jest coraz bliżej, ale zwraca uwagę, że dla gospodarek opartych na węglu, a taką jest m.in. polska gospodarka, koszty są najwyższe. - Są szacunki, że jeśli chodzi o Polskę w ciągu najbliższych lat może to być suma 500 miliardów euro - mówi politolog. Zastrzega, że nawet jeśli powstanie unijny fundusz wsparcia, to będzie wynosił 100 miliardów euro, czyli jedną piątą tego, co czeka tylko Polskę. A są również inni. Resztę musiałby pokryć polski przemysł i polscy obywatele. Jego zdaniem, twarde stanowisko polskiego rządu w sprawie wsparcia zaczyna przynosić rezultaty.

Profesor uważa, że mocne nakierowanie na sprawy klimatyczne ma ponownie przyciągnąć Europejczyków, zwłaszcza z zachodu, do projektu europejskiego, gdyż dla nich ochrona środowiska to jedna z ważniejszych rzeczy. Wskazuje też, że kraje Europy Zachodniej dysponują technologiami, które będą sprzedawać i będą na tym zarabiać. Z drugiej strony, w przypadku recesji wchodzenie z ambitnymi planami klimatycznymi jest bardzo ryzykowne dla gospodarki europejskiej. Tomasz Grosse podaje przykład Chin, które szykując się do globalnej recesji budują kilkadziesiąt nowych elektrowni węglowych.

Trudności z budżetem 2012 -2017
Zdaniem gościa Jedynki, dużo trudniejsze będzie uzyskanie zgody w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021 - 2027. - W warstwie retorycznej wszyscy politycy odwołują się do szczytnych celów europejskich, ale jednocześnie twardo bronią interesów narodowych - podkreśla. Wskazuje, że tak postępuje każdy kraj, a te interesy są rozbieżne.

W audycji również;
- o przedterminowym wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii,
- o wizycie w Polsce Prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulai,
- o planowanych reformach systemu emerytalnego we Francji i strajku generalnym sektora transportowego, oświaty i części służb publicznych.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Katarzyna Semaan

Gość: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Materiały reporterskie: Adam Dąbrowski, Sylwii Białek, Michał Strzałkowski

Data emisji: 12.12.2019 r. 

Godzina emisji: 17.27

ag

Czytaj także

Ekspert: nowa Europa może być zaniepokojona skalą ambicji KE

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 18:59
- Polska i inne kraje obawiające się negatywnych konsekwencji tak ambitnej polityki klimatycznej, będą liczyć ile ich to kosztuje. Zobaczymy, czy te 100 mld euro przez dekadę wystarczy - mówi w "Więcej Świata" Wojciech Jakóbik z BiznesAlert. Jak na polskiej gospodarce mogą odbić się plany Komisji Europejskiej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt ws. neutralności klimatycznej. Wątpliwości zgłaszają Polska, Węgry i Czechy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 17:23
Europejscy przywódcy podejmą dziś próbę porozumienia w sprawie neutralności klimatycznej w Unii w 2050 roku. To główny temat trwającego szczytu w Brukseli. Swoje wątpliwości wyrażają Polska, Węgry i Czechy.
rozwiń zwiń