Adam Eberhard: Rosja jest państwem rewizjonistycznym

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 17:26
Nie milkną echa po wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który oskarżył Polskę o to, że przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej. Takich wypowiedzi było w ostatnim czasie jeszcze kilka.
Audio
  • Jaki jest cel kolejnych słownych ataków prezydenta Rosji Władimira Putina na Polskę (Więcej świata/jedynka)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Joenomias/pixabay

Światowe media przytaczają fragmenty oświadczenia polskiego premiera. Mateusz Morawiecki w niedzielę skrytykował wcześniejsze słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, który oskarżał Polskę o współodpowiedzialność za wybuch drugiej wojny światowej. Polski premier napisał wczoraj, że "prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie". 

Światowe media odnotowały oświadczenie premiera wydane w związku z ostatnimi wypowiedziami Władimira Putina Światowe media odnotowały oświadczenie premiera wydane w związku z ostatnimi wypowiedziami Władimira Putina

Rosja prowadzi politykę rewizjonistyczną
Dr Adam Eberhard z OSW wskazuje, że te wypowiedzi wpisują się w rosyjską politykę ostatnich lat - rewizjonizmu historycznego, restalinizacji myślenia o historii i polityce. To też reakcja na wrześniową uchwałę Parlamentu Europejskiego, który zrównał odpowiedzialność Niemiec i sowieckiej Rosji za wybuch II wojny światowej. Jest to również przygotowanie do obchodów 75 rocznicy zakończenie wojny. - Przekaz rosyjski ulega nasileniu co pięć lat, a Polska jest dobrym państwem do sporu historycznego, bo tutaj konflikt pamięci jest najsilniejszy i najostrzejszy spośród państw europejskich - mówi politolog.

Zwraca uwagę, że reakcje trzeba wypośrodkować, bo jeśli będzie zbyt mocna, to może powstać ryzyko wciągania Polski przez Rosje w spór historyczny. Ale w tym przypadku trzeba odpowiadać. - To nie są jakieś wypowiedzi deputowanego, czy nawet rzecznika MSZ, ale jeżeli 4-5 razy na przestrzeni dwóch tygodni głos zabiera Władimir Putin trzeba dotrzeć z przekazem do mediów europejskich - radzi.

Słowny atak na Polskę elementem polityki wewnętrznej
Ekspert podkreśla, że Rosja jest państwem rewizjonistycznym, które dąży do tego, żeby zrewidować pozimnowojenny porządek międzynarodowy. Napięcia historyczne są też wykorzystywane w polityce wewnętrznej do konsolidacji władzy. - Do budowania przekazu, że Rosja jest skazana na konfrontację z Zachodem, bo Zachód zły, bo Zachód podważa nasze świętości - wyjaśnia.

Zwraca uwagę na nieprzypadkowy termin ataku prezydenta na Polskę i na to, że temat był - jak to określił - medialnie pompowany w Rosji, aby skupić społeczeństwo w walce z wrogiem. Podkreśla, że w atakiem na Polskę Rosja chce zrealizować kilka swoich celów, a jednocześnie doprowadzić do postrzegania naszego kraju, jako opętanego kwestiami historycznymi. Zdaniem Adama Eberharda, wypowiedzi Władimira Putina to nie jednorazowy wyskok, ale zaplanowana wojna informacyjna, która będzie kontynuowana w najbliższym półroczu.

Posłuchaj całej rozmowy.
 
Rosja toczy spór o historię także z Czechami. Rosyjskie MSZ zaprotestowało przeciwko ustanowieniu w Czechach Dnia Pamięci Ofiar Inwazji 1968 r. W odpowiedzi prezydent Czech Milosz Zeman określił reakcję Rosji jako "absolutną bezczelność" i wyraził wątpliwość co do swojej obecności na obchodach 75-lecia zakończenia II wojny światowej w Moskwie. O rosyjsko-czeskich zadrażnieniach historycznych - felieton Katarzyny Semaan.
 
Wczoraj doszło do wymiany jeńców między władzami Ukrainy a prorosyjskimi separatystami. Wymianę uzgodniono podczas szczytu czwórki normandzkiej (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) w Paryżu 9 grudnia na temat uregulowania konfliktu w Donbasie. O sytuacji w Donbasie i na Krymie i relacjach Ukrainy z Rosją - korespondencja Pawła Buszki z Kijowa i rozmowa z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Adam Eberhard (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 30.12.2019

Godzina emisji: 17.27

ag

Czytaj także

Jarubas: oświadczenie premiera było bardzo potrzebne i dobrze, że się pojawiło

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 13:00
- Słowa prezydenta Putina są skandaliczne, kłamliwe i nikt nie ma wątpliwości, że Polska była ofiarą II wojny światowej, a agresorami były hitlerowskie Niemcy i stalinowska Rosja - mówił w audycji "W samo południe" Adam Jarubas, eurodeputowany PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komentarz Dnia" o wypowiedzi Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 17:25
Marek Król i Michał Kolanko o polskich reakcjach na wystąpienie prezydenta Władimira Putina, który zarzucił Polsce odpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernacki po słowach Putina: musimy walczyć o pamięć historyczną

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 18:43
Nie milkną echa wypowiedzi Władimira Putina o genezie II wojny światowej. Włodzimierz Bernacki (PiS) zaznaczył, że pakt Ribbentrop-Mołotow był wypadkową imperialistycznej polityki Niemiec i Rosji i należy "walczyć o pamięć historyczną, w Polsce i na świecie". Bogusław Sonik (PO) uważa, że na świecie pamięta się o tym sojuszu, a Putin liczy na to, że będzie miał na Zachodzie partnerów, "którzy będą promować jego wizję świata".
rozwiń zwiń