Konflikt w Libii. Ekspert: parlament turecki zaakceptował możliwość udzielenia pomocy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 18:56
- Jesteśmy świadkami walki dyplomatycznej o podział złóż gazu, być może również ropy naftowej, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Natkański, były dyplomata w krajach arabskich. Czy Turcja właśnie z tego powodu zaangażuje się w konflikt w Libii?
Audio
  • Libia, Białoruś i Rosja, Gazociąg EstMed (Jedynka/ Więcej Świata)
Turecki parlament wyraził zgodę na wysłanie sił do Libii
Turecki parlament wyraził zgodę na wysłanie sił do LibiiFoto: PAP/EPA/STR

Na nadzwyczajnej sesji tureckiego parlamentu deputowani zatwierdzili wysłanie wojsk tureckich do Libii, aby wesprzeć uznawany przez społeczność międzynarodową rząd premiera Fajiza as-Saradża. Pomoc Turcji ma umożliwić odparcie ofensywy armii generała Chalify Haftara, który dąży do zdobycia Trypolisu.

Od 2011 roku Libia jest podzielona między rywalizujące ze sobą frakcje polityczne i wojskowe. Obecnie rząd porozumienia narodowego (GNA) premiera Fajiza as-Saradża walczy z wojskami gen. Chalify Haftara, które kontrolują wschodnią część kraju z centrum administracyjnym w Bengazi.

Walka o złoża gazu?

- Jesteśmy świadkami walki dyplomatycznej o podział złóż gazu, być może również ropy naftowej, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego (…). Z tym wiążą się działania Turcji w Libii, która do tej pory nie była tam zaangażowana militarnie, a politycznie słabo - tłumaczy Jan Natkański.

Ekspert Jedynki dodaje, że 28 listopada 2019 roku Turcy podpisali z premierem libijskiego rządu jedności narodowej dwa porozumienia. - Jedno o delimitacji granicy morskiej, co jest ważne z punktu widzenia "gdzie będziemy szukać" i "gdzie będziemy ewentualnie eksploatować" gaz spod dna morskiego. Drugie natomiast o pomocy wojskowej, która była przedmiotem dzisiejszej sesji parlamentu tureckiego, który zaakceptował możliwość udzielenia różnorodnej pomocy Libii, tzn. wysłania jednostek i dostawy uzbrojenia. Zresztą w Libii już są tureccy komandosi chroniący tamtejszy rząd, jak i doradcy wojskowi, ponieważ rząd premiera Fajiza as-Saradża korzysta przede wszystkim z dronów tureckich - słyszymy.

Rozmowy czy wojna?

- Po obu stronach libijskich nie ma na dobrą sprawę regularnej armii. Wprawdzie gen. Haftar swoje siły nazywa narodową armią libijską, ale to są też plemienne milicje libijskie i wspierający ich z zewnątrz: Czadyjczycy, Sudańczycy, "wagnerowcy" z Rosji - twierdzi Jan Natkański.

Początkowo był to konflikt "luźnych" armii, gdzie na samochodach terenowych montowano karabiny maszynowe, teraz jednak przeradza się on w konflikt z użyciem dronów, lotnictwa, artylerii i ciężkiego sprzętu.

- Tak może się stać, jeśli strony tego konfliktu nie dojdą do wniosku, że może warto rozmawiać. Na początku roku jesteśmy na rozstaju dróg, czy "będziemy rozmawiać i dojdziemy do politycznego" (porozumienia - red.), czy też poszczególne interesy, a w wielu przypadkach także osobiste ambicje przywódców, przeważą i będziemy mieć wojnę na rozpoczęcie roku - słyszymy.

Jakie działania rozpoczął Egipt? Co wspólnego z konfliktem ma konferencja berlińska? Czy prezydenci Turcji i Rosji dojdą do porozumienia w sprawie Libii?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Białoruś i Rosja zawarły tymczasowe porozumienie dotyczące dostaw gazu. Wciąż jednak nie mają ważnej umowy na dostawy ropy w roku 2020, ale surowiec dociera do białoruskich rafinerii. Jak długo jeszcze? Korespondencja Włodzimierza Paca z Mińska.

- Podpisanie porozumienia w sprawie ułożenia gazociągu EstMed (Eastern Mediterranean Pipeline), mającego połączyć pola gazowe Cypru i Izraela z wybrzeżem Grecji, a zarazem stworzyć alternatywę dla dostaw surowca z Rosji do Europy Południowej i Środkowej. Dotychczas mówiono, że budowa tej liczącej ponad 2000 km magistrali, popieranej przez Komisję Europejską, miałaby ruszyć w 2021 roku. Inwestycji tej sprzeciwia się Turcja, przez którą gaz do Europy Południowej i Środkowej ma popłynąć z Rosji przez Morze Czarne. O dywersyfikacji dostaw gazu dla ważnej dla nas części Europy rozmowa z Wojciechem Jakóbikiem z BiznesAlert.pl

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Jan Natkański (były dyplomata w krajach arabskich), Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl)

Data emisji: 02.01.2020

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

Ekspert: uzależnienie Węgier od Rosji jest coraz większe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 19:42
23 października 1956 roku w Budapeszcie wybuchła rewolucja przeciwko komunistycznej dyktaturze oraz zniewoleniu przez Związek Radziecki. Dzień ten został ustanowiony świętem narodowym w 1991 przez parlament Węgier. W tym roku uroczystości z okazji 63. rocznicy rewolucji węgierskiej rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na placu Kossutha przed parlamentem w obecności przewodniczącego zgromadzenia narodowego László Kövéra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: setki wyrzutni i tysiące pocisków, aby zwiększyć zdolność obrony przed Rosją

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 18:57
Ukraina kupi od USA drugą partię kompleksów przeciwpancernych Javelin. Kontrakt z Amerykanami podpisało ukraińskie ministerstwo obrony. Pierwsza partia ręcznych przeciwpancernych wyrzutni trafiła nad Dniepr w zeszłym roku. - Jest to na pewno wzmocnienie, bo są to najnowocześniejsze sprzęty, ale nie takie, które zdecydowałyby o wyniku wojny - mówił w "Więcej świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 
rozwiń zwiń