Ekspert o "miażdżącej zemście" Iranu: ciężko było się spodziewać innej reakcji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 19:10
Prezydent Hasan Rowhani zapowiedział, że USA czeka "miażdżąca zemsta" Iranu za zabicie Kasema Solejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds. - Ciężko było się spodziewać, żeby inna reakcja po stronie irańskiej się pojawiła. Na razie nie wiemy, na ile to jest pokaz siły, a na ile faktyczna groźba odwetu - mówił w "Więcej Świata" Łukasz Przybyszewski z ASW. 
Audio
  • Zabicie Kasema Solejmaniego, koalicja "Ewangelikanie dla Trumpa”, setna rocznicy Kampanii Łatgalskiej (Więcej świata/Jedynka)
Pakistańscy muzułmanie szyici trzymają zdjęcia generała Qasem Soleimaniego, szefa elitarnego Korpusu Gwardii Rewolucji Islamskiej, podczas protestu przeciwko USA w Karaczi w Pakistanie
Pakistańscy muzułmanie szyici trzymają zdjęcia generała Qasem Soleimaniego, szefa elitarnego Korpusu Gwardii Rewolucji Islamskiej, podczas protestu przeciwko USA w Karaczi w PakistanieFoto: PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

"Czarny rycerz" Iranu 

Generał Ghasem Solejmani od 22 lat dowodził elitarną jednostką wojskową, Brygadą Al-Kuds, która stała za działaniami militarnymi Iranu w całym regionie. To on organizował wsparcie Iranu dla prezydenta Syrii w tamtejszej wojnie domowej i doprowadził do znaczącego wzmocnienia wpływów szyickiego Hezbollahu w Libanie. 62-letni wojskowy uważany był za drugą osobę w państwie i miał bezpośredni dostęp do najwyższego przywódcy duchowego. - W Iranie był podziwiany za to, że w mediach pokazywano go, jako osobę, która współprowadziła oddziały szyickie przeciwko państwu islamskiemu, także uchodził za bohatera narodowego - stwierdził ekspert. 

Wojna z USA

Szef elitarnej irańskiej jednostki wojskowej Al-Kuds zginął podczas ataku amerykańskich sił powietrznych w Bagdadzie.Wraz z nim śmierć poniosło 6 innych osób, w tym przywódca proirańskiej bojówki w Iraku, Sił Mobilizacji Ludowej. Pentagon w oświadczeniu wydanym po śmierci irańskiego generała Ghasema Solejmaniego stwierdza, że "amerykańskie działania były efektem planowanych przez Iran ataków. Stany Zjednoczone będą podejmowały niezbędne decyzje, by chronić swoich obywateli na całym świecie". - Musimy pamiętać, że tego typu operacje nie są jawne. Także jak Amerykanie mieli motyw, mocne podejrzenia i postawy, żeby przypuszczać, że są to właśnie siły Al-Kuds to wtedy racja jest po ich stronie - uważał Łukasz Przybyszewski. 

Soleimani PAP 1200.jpg
Daniel Boćkowski: Amerykanie uderzyli w bardzo czuły punkt

Oblężenie amerykańskiej ambasady a śmierć Solejmaniego

31 grudnia amerykańska ambasada została zaatakowana przez dziesiątki zwolenników szyickiej milicji. Szyici protestowali po atakach amerykańskiego lotnictwa na cele milicji Kataib Hezbollah, do których doszło w ostatnich dniach w Iraku i w Syrii. - Sytuacja jest bardzo skomplikowana i może dość do eskalacji. Nie wiadomo, czy zabicie Solejmaniego miało ścisły związek z okupowaniem ambasady. Bardzo możliwe, że wybrano, że wybrano moment ataku z innych powodów i to była okazja, która się nadarzyła - uważał gość audycji. 

Jak po zaostrzeniu relacji irańsko-amrykańskich będzie wyglądał rynek zbytu ropy z Zatoki Perskiej? Czy Donald Trump wycofa wojska amerykańskie z Bliskiego Wschodu? 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

Ponadto w audycji:

- Prezydent D.Trump otwiera koalicję „Ewangelikanie dla Trumpa” - rozmowa o roli Kościoła ewangelikalnego w amerykańskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej,. Gościem w studiu była dr Paulina Napierała z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

- Na Łotwie obchody setnej rocznicy Kampanii Łatgalskiej, dzięki której Łotwa w 1919 r. - przy udziale polskich legionistów - odzyskała ziemie przejęte przez Rosję Sowiecką. W uroczystościach w Dyneburgu weźmie udział Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak - relacja K. Zalewskiego

- Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś. Więcej w korespondencji W. Paca. 

- Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un oświadczył, że Pyongyang odstąpi od moratorium w sprawie zawieszenia nuklearnych i międzykontynentalnych testów rakiet balistycznych. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Łukasz Przybyszewski (Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej), dr Paulina Napierała (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ)

Data emisji: 3.01.2020 r. 

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans