Dr Jacek Raubo: Iran być może sonduje, co zrobią Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:06
- Gdyby Iran chciał uderzyć efektywnie Stany Zjednoczone, tego typu uderzenie kosztowałoby Amerykanów o wiele więcej niż sam ostrzał dwóch baz wojskowych w Iraku. Również w wymiarze strat w ludziach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
Audio
  • Iran, Komisja Europejska, katastrofa ukraińskiego samolotu, Libia (Jedynka/ Więcej Świata)
Iran wystrzelił rakiety w kierunku amerykańskich baz w Iraku
Iran wystrzelił rakiety w kierunku amerykańskich baz w IrakuFoto: PAP/EPA/STRNGER

Do gwałtownego wzrostu napięcia w stosunkach USA i Iranu doszło po amerykańskim ostrzale międzynarodowego lotniska w Bagdadzie, przeprowadzonym w nocy z czwartku na piątek, podczas którego zginął m.in. irański gen. Ghasem Solejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds. Z kolei Iran przeprowadził dziś w nocy ostrzał dwóch baz wojskowych Stanów Zjednoczonych w Iraku - Al Asad oraz Irbil. Była to odpowiedź na amerykański zamach na gen. Ghasema Solejmaniego.

Iran nie chciał zaatakować efektywnie?

Prezydent Donald Trump poinformował, że podczas ostrzału amerykańskich baz nikt nie ucierpiał: ani Amerykanie, ani żaden żołnierz zachodnich państw czy iraccy pracownicy. Czy w związku z tym atak ze strony Iranu miał mieć przede wszystkim charakter propagandowy?

- To będzie hipoteza, więc informacje, które będą spływały do nas w dłuższej perspektywie czasu, albo ją uprawdopodobnią albo ją sfalsyfikują. Jednak wydaje mi się, że uderzenie z użyciem rakiet, które są ważną częścią irańskiego programu obronności oraz wojskowego, skierowane było przede wszystkim w krótkim okresie czasu do wewnątrz dla irańskiego społeczeństwa. Najprawdopodobniej gdyby Iran chciał uderzyć efektywnie Stany Zjednoczone, tego typu uderzenie kosztowałoby Amerykanów o wiele więcej niż sam ostrzał dwóch baz wojskowych w Iraku. Również w wymiarze strat w ludziach – tłumaczy dr Jacek Raubo.

Trwa sondowanie Amerykanów

Amerykańskie bazy Al Asad oraz Irbil znajdują się w bliskim położeniu Iranu, dlatego zdaniem eksperta Jedynki wywiad irański i źródła agenturalne mogły mieć szczegółowe informacje odnośnie konstrukcji baz i rozlokowania w nich Amerykanów.

- Ten ostrzał w ocenie skutków i efektywności raczej skłania mnie do tworzenia hipotezy, że to jest odpowiedź na zasadzie „tu i teraz” na potrzeby irańskie i również na potrzeby gry dyplomatycznej Iranu. Iran być może sonduje ostrzałem przeprowadzonym w taki sposób, czy Stany Zjednoczone są skłonne do eskalowania czy też będą podążały drogą (…) deeskalacji i rozwiązania tego na drodze dyplomatycznej - słyszymy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent Iranu: nie cofniemy się przed Ameryką

Problemem byłaby cisza

- Najbardziej bałbym się ciszy, czyli momentu, w którym zarówno Teheran i Waszyngton przestaną straszyć - twierdzi dr Jacek Raubo.

Według eksperta Jedynki mogłoby to oznaczać przygotowywanie się do dużego uderzenia, jak również budowanie narracji pod domenę działań kinetycznych, czyli rażenia się w zakresie uderzeń lotniczych lub wybuchów bomb.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nie będzie zbrojnej odpowiedzi USA wobec Iranu. Trump zapowiada "potężne sankcje gospodarcze"

Czy konflikt na Bliskim Wschodzie zaostrzy się także w Iraku? Kto może odpowiadać za destabilizację sytuacji w całym regionie? Jak na konflikcie może skorzystać Państwo Islamskie

Ponadto w audycji:

- Dziś rano w Brukseli na specjalnym posiedzeniu zebrała się Komisja Europejska. Dyskutowano o napięciach na Bliskim Wschodzie. Korespondencja Beaty Płomeckiej.

- Krótko po starcie z lotniska w Teheranie, rozbił się ukraiński Boeing 737. W tej katastrofie zginęło 176 osób. Władze Ukrainy uważają za priorytet ustalenie prawdy o przyczynach katastrofy samolotu. Rozmowa z Pawłem Lekkim.

- Napięta sytuacja w Libii i spotkanie szefów dyplomacji Unii Europejskiej. Rozmowa z dr Magdaleną El-Ghamari z Collegium Civitas.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Jacek Raubo (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Magdalena El-Ghamari (Collegium Civitas)

Data emisji: 08.01.2020

Godzina emisji: 17.27

DS

Czytaj także

Ekspert o Solejmanim: generał był figurą reklamową irańskiego reżimu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 19:07
- To było jasne, że generał Ghasem Solejmani odpowiada za całą masę wojen, konfliktów zbrojnych i zbrodni - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Po ataku Stanów Zjednoczonych i śmierci dowódcy irańskiego Al-Kuds, sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się jeszcze bardzie napięta.
rozwiń zwiń