Ekspert: każdemu konfliktowi towarzyszy wojna informacyjno-wizerunkowa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:44
- Jeżeli potwierdzi się zestrzeleniu samolotu przez Iran, będzie to cios wizerunkowy dla Iranu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Witold Repetowicz z portalu Defence24. Czy katastrofa ukraińskiego boeinga 737 była spowodowana zestrzeleniem samolotu przez Irańczyków?
Audio
  • Ukraiński samolot, Unia Europejska, Tajwan (Jedynka/ Więcej Świata)
Widok rzeczy ofiar, które zginęły w wyniku katastrofy boeinga
Widok rzeczy ofiar, które zginęły w wyniku katastrofy boeingaFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Iran odrzuca oskarżenia o zestrzelenie samolotu ukraińskich linii lotniczych. Szef miejscowych śledczych poinformował, że przyczyna środowej katastrofy pozostaje nieznana, a jej badanie może zająć nawet dwa lata. Kolejne kraje potwierdzają jednak podane wczoraj przez Kanadę, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię informacje, że w boeinga 737 trafiła rakieta. W piątek wersję o zestrzeleniu potwierdziły również Australia i Niderlandy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Pompeo: ukraiński boeing "prawdopodobnie" strącony przez Iran

Eksperci przypominają, że wszystko działo się kilka godzin po irańskim ostrzale rakietowym baz USA w Iraku. Z ustaleń mediów wynika, że irańska obrona przeciwlotnicza spodziewała się ostrzałów odwetowych Stanów Zjednoczonych i gdy ukraiński samolot pasażerski pojawił się na radarach, wojsko nie było pewne, co to za maszyna. Wtedy omyłkowo miało wystrzelić trzy rakiety, a jedna z nich miała trafić w boeinga. Iran już kilkakrotnie zaprzeczył informacjom o możliwym zestrzeleniu.

Zestrzelenie? Wersja prawdopodobna, ale niepewna

W katastrofie ukraińskiego samolotu zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Czy do katastrofy doszło faktycznie w wyniku zestrzelenia?

- Z jednej strony jest to prawdopodobna wersja, ale tylko prawdopodobna i niepewna. O tej wersji słyszałem już parę godzin po zdarzeniu (…). O zestrzeleniu mówiły źródła ukraińskie, później pojawiła się informacja na stronie Ambasady Ukrainy w Iranie o usterce technicznej, potem ta wersja została zmieniona - twierdzi Witold Repetowicz.

Zdaniem eksperta Jedynki, niektóre dowody w sprawie zestrzelenia samolotu, budzą duże wątpliwości. - Jest dość dziwne, że film tak szybko ukazał się i dotarł do mediów światowych. Oczywiście jest to możliwe, ale budzi pewne wątpliwości - dodaje.

O zastrzeleniu mówi Zachód

- Ta wersja podawana jest w zasadzie tylko i wyłącznie przez źródła zachodnie. Mamy w tej chwili konflikt z Iranem, gdzie cały Zachód opowiada się jednoznacznie. Każdemu konfliktowi towarzyszy też wojna informacyjno-wizerunkowa. Jeżeli potwierdzi się zestrzeleniu samolotu przez Iran, będzie to cios wizerunkowy dla Iranu, który tak naprawdę wizerunkowo wygrał ostatnią wymianę ciosów ze Stanami Zjednoczonymi - uważa Witold Repetowicz.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie. Badanie czarnych skrzynek może trwać dwa lata

Jakie przyczyny, oprócz zestrzelenia, są jeszcze brane pod uwagę w kwestii katastrofy ukraińskiego samolotu? Czy w przeszłości doszło do zestrzelenia samolotu cywilnego? Czy faktycznie Iran jest źródłem konfliktów na Bliskim Wschodzie?

Ponadto w programie:

- Nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie. Rozmowa z dr. Kamilem Zajączkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Już jutro Tajwańczycy wybiorą nowego prezydenta i członków parlamentu. W tajwańskich realiach to nie tylko walka o najwyższy urząd, ale przede wszystkimi o wizję kraju, który przez wielkiego sąsiada uznawany jest za część jego własnego terytorium. Tajwańskie władze jak nigdy wcześniej przestrzegają przed rosnącym zagrożeniem ze strony Chin.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: Witold Repetowicz (Defence24), dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Dr Jacek Raubo: Iran być może sonduje, co zrobią Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:06
- Gdyby Iran chciał uderzyć efektywnie Stany Zjednoczone, tego typu uderzenie kosztowałoby Amerykanów o wiele więcej niż sam ostrzał dwóch baz wojskowych w Iraku. Również w wymiarze strat w ludziach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń