Dr Grabowski o protestach w Iranie: odbywają się głównie na uczelniach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:37
- Społeczeństwo czuje się oszukane faktem nieprzyznania się przez pierwsze 3 dni przez władze irańskie do zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Czy manifestacje mogą doprowadzić do zmian wśród rządzącej elity w Iranie?
Audio
  • Iran, Tajwan, spotkanie Putina i Merkel, Malta (Jedynka/ Więcej Świata)
Irańczycy protestują przeciwko zestrzeleniu ukraińskiego samolotu
Irańczycy protestują przeciwko zestrzeleniu ukraińskiego samolotuFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Władze w Teheranie przyznały się do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu lecącego do Kijowa. W katastrofie boeinga 737 zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków. W związku z przyznaniem się do zestrzelenia samolotu, w Iranie wybuchły protesty. Manifestanci zarzucają władzom ukrywanie przyczyn katastrofy.

- Protesty w Iranie są niejako wpisane w krajobraz polityczny tego kraju. Odbywały się one już wielokrotnie. Nie wydaje się, żeby obecne protesty, które mają charakter antyreżimowy, miały doprowadzić do zmiany władzy - uważa dr Wojciech Grabowski.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Nie będzie broni nuklearnej i zabijania". Donald Trump o negocjacjach z Iranem

Protestują studenci

Ekspert Jedynki wskazuje, że protesty mają stosunkowo niewielką skalę. - Udział w nich biorą przede wszystkim studenci, co wynika z faktu, że dużą część ofiar wypadku lotniczego stanowili właśnie irańscy studenci. Dlatego też te protesty głównie odbywają się na uczelniach irańskich - słyszymy.

- Dlaczego one nie doprowadzą do zmiany władzy? Przede wszystkim samo społeczeństwo niestety nie dysponuje środkami, żeby dokonać takiego przewrotu – twierdzi dr Wojciech Grabowski. – Społeczeństwo czuje się oszukane faktem nieprzyznania się przez pierwsze 3 dni przez władze irańskie do zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych – dodaje jednak.

Protestują przeciwko systemowi politycznemu czy elitom?

Dr Wojciech Grabowski przyznaje, że Irańczycy są obecnie podzieleni na 2 grupy: domagającą się zmiany systemu politycznego oraz domagającą się zmiany elit politycznych. Nie wszyscy zatem protestują przeciwko systemowi Islamskiej Republiki Iranu. Część protestantów naciska na ustąpienie najwyższego przywódcy duchowego Aliego Chameneiego i prezydenta Hassana Rowhaniego.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Hasan Nasrallah, lider Hezbollahu: czas by zaczęła działać oś oporu wobec USA

Czy demonstrantom nie zaszkodziły słowa poparcia prezydenta Donalda Trumpa? Dlaczego w Iranie dochodzi do częstych protestów? W jaki sposób władze podchodzą do manifestantów?

Ponadto w audycji:

- Czy Pekin przegrał wybory na Tajwanie? I to przez to, co dzieje się w Hongkongu? Takie są komentarze światowej prasy. Felieton Katarzyny Semaan.

- W sobotę w Moskwie odbyło się spotkanie prezydenta Władimira Putina i kanclerz Angeli Merkel. Wśród tematów była m.in. budowa gazociągu Nord Stream 2. Rozmowa z dr Anną Kwiatkowską - Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Szef maltańskiego rządu Joseph Muscat oficjalnie zrzekł się funkcji przewodniczącego Partii Pracy, a jego następcą został niespodziewanie polityczny outsider 42-letni prawnik Robert Abela, który wkrótce zajmie także fotel premiera. Czy nowy szef rządu przyspieszy śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii? Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: dr Wojciech Grabowski (Uniwersytet Gdański), dr Anna Kwiatkowska - Drożdż (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 17.28

DS

Czytaj także

Dr Jacek Raubo: Iran być może sonduje, co zrobią Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 19:06
- Gdyby Iran chciał uderzyć efektywnie Stany Zjednoczone, tego typu uderzenie kosztowałoby Amerykanów o wiele więcej niż sam ostrzał dwóch baz wojskowych w Iraku. Również w wymiarze strat w ludziach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: każdemu konfliktowi towarzyszy wojna informacyjno-wizerunkowa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:44
- Jeżeli potwierdzi się zestrzeleniu samolotu przez Iran, będzie to cios wizerunkowy dla Iranu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Witold Repetowicz z portalu Defence24. Czy katastrofa ukraińskiego boeinga 737 była spowodowana zestrzeleniem samolotu przez Irańczyków?
rozwiń zwiń