Agnieszka Legucka: Putin otwiera nowy rozdział

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 18:45
- W ubiegłym roku Władimir Putin poświęcił bardzo wiele uwagi sprawom militarnym i wyścigu zbrojeń. Teraz otwiera nowy rozdział - mówiła w "Więcej Świata" prof. Agnieszka Legucka z PISM. 
Audio
  • Ekspert o mianowaniu nowego premiera Rosji: jest kandydatem, który nie naraża na niepokój (Więcej świata/Jedynka)
Władimir Putin
Władimir Putin Foto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret o mianowaniu Michaiła Miszustina na premiera, wkrótce po tym, jak uzyskał on poparcie parlamentu. Jest to część ogłoszonych w środę przez Putina zmian, które doprowadziły do dymisji rządu Dmitrija Miedwiediewa. Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, wyraziła w czwartek zgodę, aby prezydent Rosji mianował Miszustina nowym premierem Rosji. Za jego kandydaturą opowiedziało się 383 deputowanych,

sz123.jpg
Nowy premier Rosji. Gra w lidze Putina, tyle że to liga hokejowa

Rosja rozpoczęła rok z przytupem 

Gość audycji zwróciła uwagę, że wystąpienie coroczne Władimira Putina przed Zgromadzeniem jest ważnym wydarzeniem, jednak tym razem Prezydent Rosji skupił się na sprawach wewnętrznych. - W tamtym roku Putin poświęcił bardzo wiele uwagi sprawom militarnym i wyścigu zbrojeń. Teraz otwiera nowy rozdział, który już analitycy i eksperci określili jako ten, który będzie mówił o sukcesji po 2024 roku, czyli wtedy, kiedy powinien odejść od władzy. Te zapowiedzi, jeżeli chodzi o zmianę Konstytucji, są dość mgliste i uprawnienia władzy wykonawczej, sądowniczej i ustawodawczej są wewnętrznie sprzecznie - dodaje ekspert. 


EPA Putin Miedwiediew 1200.jpg
"Miedwiediew jest tylko pionkiem". Artur Wróblewski o przetasowaniach w Rosji

"Kłamstwo jak zaraza..."

We wczorajszym orędziu Władimir Putin poruszył temat polityki historycznej w odniesieniu do roli Związku Radzieckiego w pokonaniu Niemiec hitlerowskich. "Mamy obowiązek bronienia prawdy o zwycięstwie, inaczej cóż powiemy naszym dzieciom, jeśli kłamstwo, jak zaraza, rozpełznie się po całym świecie" - oświadczył.  - Zmiana polityki historycznej w Rosji następuje od kilkunastu lat. Prezydent Putin powiedział kiedyś bardzo ważną rzecz, że książki i podręczniki historii, w szczególności II Wojny Światowej, nie mogą być informacjami, które wywołują niepokój i zażenowanie rosyjskich uczniów. W podręcznikach mało się mówi, a zasadniczo nic na temat stalinowskich zbrodni, a najnowsze badania dowodzą, że połowa młodzieży nie ma w ogóle informacji na temat tego, żę reżim stalinowski dokonywał strasznych zbrodni- wyjaśniła prof. Legucka. 

Nowy ambasador USA w Rosji

Prezydent USA Donald Trump w październiku ub. desygnował obecnego zastępcę sekretarza stanu Johna Sullivana na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Federacji Rosyjskiej. W połowie grudnia 2019 r. Senat zatwierdził nominację. Sullivan zastąpił na tym stanowisku Johna Huntsmana, który w sierpniu złożył rezygnację. Czy to coś zmienia w relacjach rosyjsko - amerykańskich? - W moim przekonaniu rywalizacja rosyjsko – amerykańska nadal będzie bardzo istotnym elementem najbliższych stosunków międzynarodowych. Jon Huntsman też był uważany za osobę, która może w jakiś sposób łagodzić relacje rosyjsko - amerykańskie, tymczasem są one najgorsze w historii - zaznaczyła ekspert.

Ponadto w programie:

- O praskim spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza. Wśród tematów spotkania kwestie wieloletniego budżetu UE, migracji, polityki rozszerzenia Wspólnoty oraz Europejski Zielony Ład. Korespondencja Tomasza Marciniuka. Gościem w studiu był Wojciech Przybylski (Visegrad Insight).

- Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz z wizytą na Litwie. W programie: kwestie dwustronne, współpraca regionalna oraz bezpieczeństwo. Korespondencja Kamila Zalewskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Wojciech Przybylski (Visegrad Insight), prof. Agnieszka Legucka  (PISM)

Data emisji: 16.01.2020 r.

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans 

Czytaj także

Prof. Miszczak: Merkel tak jak Macron jest za długofalową współpracą z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 20:30
- Niemcy reprezentują nowy kierunek w polityce międzynarodowej tzw. partnerstwo elastyczne. Mają otwarte stosunki z USA i Zachodem, ale nie zamykają się na państwa autorytarne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak.
rozwiń zwiń