X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosyjskie kłamstwa historyczne. Ekspert: to próba wykreowania obrazu wroga

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 18:55
- Mamy również do czynienia z próbą prania mózgu własnym obywatelom. Chodzi o obrzydzenie Polski i Polaków oraz wykreowanie obrazu wroga - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Dlaczego w ostatnim czasie rosyjska propaganda tak mocno atakuje Polskę?
Audio
  • Rosyjska propaganda, Ukraina, brexit, Węgry (Jedynka/ Więcej Świata)
Prezydent Władimir Putin
Prezydent Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

75 lat temu - 17 stycznia 1945 roku - do zrujnowanej Warszawy wkroczyli żołnierze I Armii Wojska Polskiego. Wraz z nimi do stolicy weszły oddziały sowieckie, a wśród nich jednostki NKWD.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie". Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

Trolling szefowej rosyjskiego MSZ

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zaharova napisała w jednym z portali społecznościowych, że nie może zrozumieć, jak można obchodzić datę rozpoczęcia wojny i ignorować datę "wyzwolenia". 

- Wypowiedzi pani Zaharovej to typowy trolling, który lubi ostatnio uprawiać intensywnie rosyjska dyplomacja. Tak naprawdę chodzi o walkę między rosyjską narracją, a dominującą w Europie i także w Polsce narracją dotyczącą wydarzeń II wojny światowej. Z jednej strony chodzi o obronę tej rosyjskiej narracji, która w coraz większym stopniu opiera się na kliszach stalinowskiej propagandy, a z drugiej strony chodzi o próbę ataku i podważenia wszystkiego tego, co z tą rosyjską narracją się kłóci - ocenia Marek Menkiszak.

Absurdalne tezy

Zdaniem eksperta Jedynki ostatnio w rosyjskiej propagandzie pojawiają się wyjątkowo absurdalne tezy, m.in. o rzekomej odpowiedzialności Polski za wybuch II wojny światowej czy rzekomej współodpowiedzialności Polaków za Holokaust.

- To są tezy horrendalne i jest wątpliwe, żeby przekonały kogokolwiek, zwłaszcza na Zachodzie Europy - uważa Marek Menkiszak. - Większość obywateli europejskich nie zna dokładnie historii. Tym bardziej różne szczegóły dotyczące polskiej historii i dramatycznych wydarzeń II wojny światowej, tak naprawdę nie są elementem codziennej wiedzy. Chodzi o to, żeby wywołać pewne wątpliwości albo stworzyć wrażenie, że mamy do czynienia z brutalną, polityczną walką, po której mamy dwie strony: rosyjską i polską - dodaje jednak.

Marek Menkiszak uważa, że Rosjanie przy pomocy propagandy próbują stworzyć wrażenie pewnego symetryzmu. Wspomniane wrażenie ma polegać na tym, że strona polska i strona rosyjska manipulują historią i tak naprawdę chodzi o zadawniony konflikt polityczny, który ma podłoże emocjonalne.

Chcą obrzydzić Polskę

Niedawno w jednym z rosyjskich programów telewizyjnych padła teza, że ustrój panujący w międzywojennej Polsce, był reżimem nazistowskim.

- Mamy również do czynienia z próbą prania mózgu własnym obywatelom. To są programy, które są adresowane przede wszystkim do rosyjskiego odbiorcy i chodzi o obrzydzenie Polski i Polaków oraz wykreowanie obrazu wroga, który jest podstępny, odwołując się także do pewnych stereotypów na temat Polski w propagandzie sowieckiej, a teraz rosyjskiej. Uważa się, że Polska jest wygodnym przeciwnikiem i reprezentantem wrogiego Rosji Zachodu - tłumaczy Marek Menkiszak.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dr Tomasz Żukowski: ofensywa historyczna Putina nie jest przypadkowa

Czy wkrótce Polska dołączy do grona państw, które w rosyjskich mediach określane są mianem faszystowskich, tak jak czasami Ukraina, Estonia i Łotwa? Dlaczego Polska jest tematem zastępczym w rosyjskich mediach? Na czym polega "kreatywność" rosyjskiej propagandy

Ponadto w audycji:

- Premier Ukrainy zapewnił, że rząd będzie pracował do czasu decyzji prezydenta. Prezydent ma podjąć decyzję, czy przyjmie dymisję premiera. To pokłosie ujawnienia w internecie nagrań, na których ktoś ostro krytykuje ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, a głos jest podobny do głosu premiera Ołeksija Honczaruka. O szczegółach Michał Strzałkowski.

- W przyjętej wczoraj rezolucji Parlament Europejski ocenił, że sytuacja w Polsce i na Węgrzech pogorszyła się od czasu uruchomienia procedury artykułu 7. Rezolucja wzywa też oba państwa do podjęcia konkretnych działań. Węgrom zarzucano naruszanie niezależności sądownictwa, wolności słowa, praw mniejszości. Wskazano, że w kraju jest duża korupcja i nie są respektowane prawa migrantów i uchodźców. Rozmowa z dr. Dominikiem Hejj z Instytutu Europy Środkowej oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Niepewna przyszłość Europejczyków pragnących pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie. W tym tygodniu Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie w związku z trudnościami, jakie napotykają obywatele unijni przy składaniu wniosków w brytyjskim systemie osiedleńczym. Korespondencja Adama Dąbrowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Dominik Hejj (Instytut Europy Środkowej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 17.01.2020 

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Guzy: Rosję i Chiny łączy sojusz na poziomie taktycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 14:01
- W kontekście Rosji i Chin mamy do czynienia z sojuszem na poziomie taktycznym - stwierdził na antenie Jedynki ekspert ds. międzynarodwoych Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef OSW: słowa Putina to element zaplanowanej akcji propagandowej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 20:59
- Została zaplanowana na kilka najbliższych miesięcy. Napięcia historyczne na linii Rosja-państwa europejskie nasilają się z 5-letnią amplitudą - mówił na antenie Polskiego Radia 24 szef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.
rozwiń zwiń