X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Magdalena El Ghamari: Libia jest niezwykle ważna dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 18:46
- Na początku wydawało się, że jest to wojna domowa. Po upadku dyktatury Muammara Kaddafiego i jego reżimu, w to miejsce wszedł szereg organizacji terrorystycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas. Konflikt w Libii to wojna o wpływy polityczne czy pola naftowe?
Audio
  • Libia, premier w Japonii, ekstradycja, ruch tzw. sardynek (Jedynka/ Więcej Świata)
Międzynarodowa konferencja w Berlinie na temat konfliktu libijskiego
Międzynarodowa konferencja w Berlinie na temat konfliktu libijskiegoFoto: PAP/EPA/Guido Bergmann / POOL

Wczoraj w Berlinie zakończyła się konferencja poświęcona konfliktowi trwającemu w Libii, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele walczących stron, ale także kanclerz Niemiec, prezydenci Rosji, Turcji, Francji oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Włoch. Uzgodniono konieczność zawieszenia broni i przestrzegania embarga na jej dostawy. Większość uczestników mówi o sukcesie tej konferencji.

Konferencja o Libii ważna dla Niemców

- Uczestnicy chyba do końca nie mają innej możliwości niż stwierdzić, że ona oczywiście była sukcesem. Pamiętajmy, że konferencje we Francji, na Sycylii i w Moskwie również były uznane za sukces, aczkolwiek nie rozwiązały one sytuacji konfliktu libijskiego tam na miejscu - twierdzi dr Magdalena El Ghamari.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Unijni politycy zadowoleni z wyników konferencji na temat Libii

Zdaniem eksperta Jedynki sukcesem strony niemieckiej jest to, że w bardzo krótkim czasie zebrała w Berlinie przedstawicieli państw europejskich, Unii Afrykańskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, ale też zwaśnionych stron. - Sukcesem dla Niemców jest to, że konferencja została zorganizowana w Berlinie. Automatycznie kwestia niemiecka i kwestia dywersyfikacji źródeł energii są tutaj priorytetowe, bo Libia właśnie "zakręciła kurek" - dodaje.

O co toczy się walka?

Konflikt w Libii trwa już od 2014 roku. Czy dotyczy on bardziej walki o wpływy polityczne czy jednak o pola naftowe?

- Na początku wydawało się, że jest to wojna domowa. Po upadku dyktatury Muammara Kaddafiego i jego reżimu, w to miejsce wszedł szereg organizacji terrorystycznych, nie tylko Al-Kaida, ale też oczywiście Brygady Daesz. Okazało się, że z uwagi na to, że Libia jest bardzo bogatym państwem i jest jedynym dostawcą odsiarczonej ropy naftowej, jest niezwykle ważna dla samej Europy i dla jej niezależności - mówi Magdalena El Ghamari.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dr Agnieszka Bryc: Europa od września próbuje rozwiązać problem Libii. Z wątpliwym sukcesem

Dlaczego Rosjanie od zawsze są odbierani pozytywnie w Libii? Jak silne są podziały Francji i Włoch w konflikcie libijskim? Które kraje wspierają poszczególne strony konfliktu w Libii?

Ponadto w audycji:

- Premier Mateusz Morawiecki zachęca japońskie koncerny do inwestycji w naszym kraju. Trwa dwudniowa oficjalna wizyta szefa rządu w Japonii. To pierwsza podróż premiera do Kraju Kwitnącej Wiśni od 15 lat. Z Tokio korespondencja Tomasza Sajewicza.

- Rozpoczął się proces ekstradycyjny wiceprezes chińskiego koncernu Huawei Meng Wanzhou, zatrzymanej w 2018 roku w Kanadzie na wniosek władz Stanów Zjednoczonych. Trzynaście zarzutów z formalnego wniosku USA o ekstradycję Meng dotyczy m.in. łamania amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi oraz oszustw, w tym bankowych i elektronicznych, oraz kradzieży technologii. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Ponownie we włoskim miastach zebrały się tysiące młodych ludzi w ramach ruchu tzw. sardynek. Krytykują rządzącą szeroką centrową koalicję, której zarzucają nieskuteczność. Czy ten ruch zmieni włoską scenę polityczną i może zagrozić tamtejszej prawicy? Rozmowa z dr Małgorzatą Lorencką z Uniwersytetu Śląskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas), dr Małgorzata Lorencka (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Grabowski o protestach w Iranie: odbywają się głównie na uczelniach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:37
- Społeczeństwo czuje się oszukane faktem nieprzyznania się przez pierwsze 3 dni przez władze irańskie do zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Czy manifestacje mogą doprowadzić do zmian wśród rządzącej elity w Iranie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Daniel Boćkowski: sytuacja w Libii nie zmieni się na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 20:25
- Słowa Angeli Merkel to oświadczenie, że nic nie dało się załatwić, co było całkowicie do przewidzenia przy tak różnych interesach wszystkich graczy, którzy przyjechali do Berlina – komentował postanowienia konferencji ws. konfliktu w Libii prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń