Dr Magdalena El Ghamari: Libia jest niezwykle ważna dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 18:46
- Na początku wydawało się, że jest to wojna domowa. Po upadku dyktatury Muammara Kaddafiego i jego reżimu, w to miejsce wszedł szereg organizacji terrorystycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas. Konflikt w Libii to wojna o wpływy polityczne czy pola naftowe?
Audio
  • Libia, premier w Japonii, ekstradycja, ruch tzw. sardynek (Jedynka/ Więcej Świata)
Międzynarodowa konferencja w Berlinie na temat konfliktu libijskiego
Międzynarodowa konferencja w Berlinie na temat konfliktu libijskiegoFoto: PAP/EPA/Guido Bergmann / POOL

Wczoraj w Berlinie zakończyła się konferencja poświęcona konfliktowi trwającemu w Libii, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele walczących stron, ale także kanclerz Niemiec, prezydenci Rosji, Turcji, Francji oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Włoch. Uzgodniono konieczność zawieszenia broni i przestrzegania embarga na jej dostawy. Większość uczestników mówi o sukcesie tej konferencji.

Konferencja o Libii ważna dla Niemców

- Uczestnicy chyba do końca nie mają innej możliwości niż stwierdzić, że ona oczywiście była sukcesem. Pamiętajmy, że konferencje we Francji, na Sycylii i w Moskwie również były uznane za sukces, aczkolwiek nie rozwiązały one sytuacji konfliktu libijskiego tam na miejscu - twierdzi dr Magdalena El Ghamari.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Unijni politycy zadowoleni z wyników konferencji na temat Libii

Zdaniem eksperta Jedynki sukcesem strony niemieckiej jest to, że w bardzo krótkim czasie zebrała w Berlinie przedstawicieli państw europejskich, Unii Afrykańskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, ale też zwaśnionych stron. - Sukcesem dla Niemców jest to, że konferencja została zorganizowana w Berlinie. Automatycznie kwestia niemiecka i kwestia dywersyfikacji źródeł energii są tutaj priorytetowe, bo Libia właśnie "zakręciła kurek" - dodaje.

O co toczy się walka?

Konflikt w Libii trwa już od 2014 roku. Czy dotyczy on bardziej walki o wpływy polityczne czy jednak o pola naftowe?

- Na początku wydawało się, że jest to wojna domowa. Po upadku dyktatury Muammara Kaddafiego i jego reżimu, w to miejsce wszedł szereg organizacji terrorystycznych, nie tylko Al-Kaida, ale też oczywiście Brygady Daesz. Okazało się, że z uwagi na to, że Libia jest bardzo bogatym państwem i jest jedynym dostawcą odsiarczonej ropy naftowej, jest niezwykle ważna dla samej Europy i dla jej niezależności - mówi Magdalena El Ghamari.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dr Agnieszka Bryc: Europa od września próbuje rozwiązać problem Libii. Z wątpliwym sukcesem

Dlaczego Rosjanie od zawsze są odbierani pozytywnie w Libii? Jak silne są podziały Francji i Włoch w konflikcie libijskim? Które kraje wspierają poszczególne strony konfliktu w Libii?

Ponadto w audycji:

- Premier Mateusz Morawiecki zachęca japońskie koncerny do inwestycji w naszym kraju. Trwa dwudniowa oficjalna wizyta szefa rządu w Japonii. To pierwsza podróż premiera do Kraju Kwitnącej Wiśni od 15 lat. Z Tokio korespondencja Tomasza Sajewicza.

- Rozpoczął się proces ekstradycyjny wiceprezes chińskiego koncernu Huawei Meng Wanzhou, zatrzymanej w 2018 roku w Kanadzie na wniosek władz Stanów Zjednoczonych. Trzynaście zarzutów z formalnego wniosku USA o ekstradycję Meng dotyczy m.in. łamania amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi oraz oszustw, w tym bankowych i elektronicznych, oraz kradzieży technologii. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Ponownie we włoskim miastach zebrały się tysiące młodych ludzi w ramach ruchu tzw. sardynek. Krytykują rządzącą szeroką centrową koalicję, której zarzucają nieskuteczność. Czy ten ruch zmieni włoską scenę polityczną i może zagrozić tamtejszej prawicy? Rozmowa z dr Małgorzatą Lorencką z Uniwersytetu Śląskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas), dr Małgorzata Lorencka (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Grabowski o protestach w Iranie: odbywają się głównie na uczelniach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:37
- Społeczeństwo czuje się oszukane faktem nieprzyznania się przez pierwsze 3 dni przez władze irańskie do zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Czy manifestacje mogą doprowadzić do zmian wśród rządzącej elity w Iranie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Daniel Boćkowski: sytuacja w Libii nie zmieni się na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 20:25
- Słowa Angeli Merkel to oświadczenie, że nic nie dało się załatwić, co było całkowicie do przewidzenia przy tak różnych interesach wszystkich graczy, którzy przyjechali do Berlina – komentował postanowienia konferencji ws. konfliktu w Libii prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń