Jarosław Guzy: Putin podkreślił rolę Związku Sowieckiego w pokonaniu faszyzymu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 18:30
W trakcie swojego czwartkowego wystąpienia w Jerozolimie rosyjski prezydent nie zaatakował Polski. - Odniesień w rodzaju tych, które Władimir Putin wygłosił w grudniu, nie było. Przekaz Putina był pozytywny, podkreślający rolę Związku Sowieckiego w pokonaniu faszyzmu, wyzwoleniu narodów Europy Wschodniej - mówił w audycji "Więcej Świata" Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 
Audio
  • O V Światowym Forum Holocaustu (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia podczas V Światowego Forum Holokaustu
Prezydent Rosji Władimir Putin przemawia podczas V Światowego Forum HolokaustuFoto: PAP/EPA/ABIR SULTAN / POOL

Walka z antysemityzmem i przedwyborcza kampania 

W Yad Vashem w Jerozolimie odbywa się w czwartek Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał przywódców innych państw do walki z antysemityzmem. Podczas swojego wystąpienia szef izraelskiego rządu wskazał na Iran, określając go mianem "najbardziej antysemickiego reżimu na świecie".

Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego uważa, że zorganizowane Światowe Forum Holocaustu ma na celu pomóc premierowi Netanjahu w jego przedwyborczej kampanii - Za chwilę w marcu mamy wybory. Ja przypomnę, że 17 lutego zeszłego roku premier Izraela był w Moskwie i rozmawiał z Władimirem Putinem. Tam jest ponad milion Izraelczyków rosyjskiego pochodzenia co stanowi 12 procent społeczeństwa izraelskiego i aż 16 procent wyborców - dodaje. 

mid-epa08154648.jpg
Premier Izraela wzywa do walki z "najbardziej antysemickim reżimem na świecie"

Mike Pence o niszczeniu polskiej kultury  

"Planując zniszczenie kultury polskiej naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy. Miasto Oświęcim nazwali Auschwitz. (…) Pamiętamy też o bohaterach nieżydowskiego pochodzenia, którzy uratowali tysiące osób i tak jak oni wtedy, tak i my dziś musimy być gotowi, by skonfrontować się z antysemityzmem" - powiedział wiceprezydent USA Mike Pence podczas wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. - Mike Pence był przygotowany na ewentualną kontrę, w tym przypadku wystarczyła delikatna aluzja, żeby nawiązać do tych dyskusji historycznej o roli Polski w II Wojnie Światowej i bardzo dobrze, że tak wyszło i to wydarzenie nie stało się skandalem - uważa Jarosław Guzy z PAP. 

Prezydent Polski Andrzej Duda odmówił udziału w Forum, kiedy okazało się, że organizatorzy nie zgodzili się na jego przemówienie. Podkreślił, że podjął słuszną decyzję, by nie jechać do Jerozolimy, bo w czasie uroczystości nie mógłby w żaden sposób zareagować na pokazywane tam filmy. Równocześnie dziękował też wiceprezydentowi USA Mike’owi Pence’owi, który podkreślał, że Niemcy w czasie wojny chcieli zniszczyć polską kulturę.


PAP Mike Pence 1200.jpg
Mike Pence w Jerozolimie: Niemcy planowali zniszczyć polską kulturę

30 miejsc dla ofiar holocaustu 

- Smutne jest dla mnie, że na 800 biletów tylko 30 zarezerwowano dla ofiar holocaustu - podkreśla Artur Wróblewski. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał miejsca delegacji swego kraju na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie ludziom, którzy przeżyli Zagładę. "Zdecydowaliśmy, że przekażę moje miejsce i miejsca delegacji Ukrainy tym mężnym, unikalnym ludziom.- napisał Zełenski. Gość audycji zauważa, że ofiary Holocastu podczas Forum nie odgrywają istotnej roli. - Putin łaskawie dwa lata temu dał weteranom czerwono-armijskim żyjącym w Izraelu specjalną emeryturę w wysokości 17 dolarów, czyli widzimy, że ofiary wcale nie są ważne. To była inscenizacja polityczna - dopowiada. 

Ponadto w audycji:

- Postrzeganie Polski jako ofiary II Wojny Światowej - wyniki badań przeprowadzone wśród Europejczyków. Gościem w studiu Programu I Polskiego Radia Był Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- V Światowe Forum Holocaustu w relacji Michała Strzałkowskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: nieobecność w Jerozolimie to mój protest

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 11:41
- To jest mój protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej - tak o swej nieobecności w Jerozolimie mówi w specjalnym wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W Instytucie Yad Vashem organizowane jest V Światowe Forum Holokaustu, na które przyjedzie około 40 światowych przywódców. Polski prezydent odmówił wzięcia w nim udziału, bo w programie Forum nie znalazło się jego przemówienie. Na liście mówców będzie natomiast rosyjski prezydent Władimir Putin, który w grudniu oskarżał Polskę o współudział w wybuchu II wojny światowej i o kolaborację z Hitlerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Makowski: trwa kampania antyhistoryczna. Netanjahu handluje Holokaustem z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:20
- Wystarczy spojrzeć na powiewające wszędzie flagi rosyjskie i izraelskie, Putina w pierwszym rzędzie i przemowy wygłaszane na przemian w języku rosyjskim i hebrajskim - wskazywał na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz Marcin Makowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta o forum w Yad Vashem: dyplomatyczna hucpa nastawiona na jedną gwiazdę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:24
- Światowe Forum Holokaustu jest spektaklem dyplomatycznym tworzonym tylko i wyłącznie przez Rosjan. W jego trakcie usłyszymy wybielanie rosyjskiej historii, a nie debatę poświęconą oddaniu hołdu osobom zamordowanym przez Niemców - powiedział Tomasz Małodobry z Agencji Informacyjnej, były dyrektor wykonawczy Muzeum Pamięci Żydowskiej w Krakowie. - Forum jest czystą polityką Rosji - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu". Szewach Weiss o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 16:35
- To mi się bardzo nie podoba. Prezydent Polski powinien mieć prawo głosu podczas konferencji, która odbywa się obecnie w Izraelu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
rozwiń zwiń