Prof. Genowefa Grabowska: Viera Jourova wyjedzie z Warszawy tylko z częściowym obrazem sporu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 19:52
- Gdyby Viera Jourova spotkała się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, które w tym konflikcie uczestniczą, miałaby szerszy pogląd na tę sprawę i pozwoliłoby to na lepszą ocenę. Przed wyrokami jakie sądy wydają, jest obowiązek wysłuchania obu stron i pani komisarz o tym wie. W przeciwnym razie wyjedzie z Warszawy z obrazem częściowym, niepełnym - mówiła w "Więcej Świata" prof. Genowefa Grabowska. 
Audio
  • Wizyta Viery Jourovej w Polsce, premier Mateusz Morawiecki w Berlinie, Jak Chiny walczą z koronawirusem (Więcej świata/Jedynka)
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova oraz stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Marek Prawda podczas spotkania z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova oraz stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Marek Prawda podczas spotkania z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem BodnaremFoto: PAP/Mateusz Marek

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova podczas dzisiejszej wizyty w Warszawie spotkała się m.in. z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim oraz I prezes SN Małgorzątą Gersdorf. Rozmawiano na tematy dotyczące reform sądownictwa w Polsce i praworządności. Wiceszefowa KE odbyła także spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości z przedstawicielami tego resortu. Jednak ze względu na zbyt napięty grafik Viera Jourowa nie rozmawiała z przedstawicielami KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sytuację ocenił szef KPRM Michał Dworczyk, mówiąc na antenie Polsat News, że "gdyby rzeczywiście nie doszło do takiego spotkania, to nie byłoby dobre, dlatego że chcąc poznać jakąś sprawę, warto poznać wszystkie strony sporu". 

Vera-Jourova-F-1200.jpg
Polskie Radio Wiadomości Polska Wiceszefowa KE spotkała się z Elżbietą Witek. Rozmowy o sądach i praworządności

Praworządność przedmiotem zainteresowania KE 

Prof. Genowefa Grabowska na antenie Programu I Polskiego Radia ocenia, że widzi pozytywne aspekty wizyty Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej w Polsce, m.in. kwestia oceny praworządności stosowana równą miarą dla wszystkich państw. - Podobało mi się echo dzisiejszego spotkania, które zwiastuje, że ma być w kwestii oceny praworządności przyjęta równość dla wszystkich krajów UE. Cień tego projektu był sygnalizowany w momencie, kiedy Przewodnicząca Komisji Europejskiej obejmowała swoje stanowisko i mówiła, że praworządność będzie przedmiotem zainteresowania KE, ale nie wybiórczo, w ocenie niektórych, ale w ocenie wszystkich państw - zaznaczyła gość audycji. - Na pewno byłoby to coś, co pozwoliłoby Komisji Europejskiej pozbyć się lub odeprzeć zarzut o nierównym traktowaniu niektórych państw - dodała. 


Zespół ds. praworządności 

Unijna komisarz Viera Jourova chce powołać zespół, który zbada praworządność w krajach członkowskich Unii. Poinformowała o tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej. Wspomniany przez marszałek zespół, który ma powołać unijna komisarz, ma - według słów Elżbiety Witek - przygotować metodologię do analizy systemów sądowych wszystkich państw Unii. - Żeby przygotować taki projekt czy mechanizm praworządności to można to zrobić tylko z udziałem państw. Gdyby z każdego państwa pojawił się przedstawiciel i gdyby Komisja znalazła podstawę prawną do takiego działania, to wtedy byłoby wszystko w porządku - wyjaśniła prof. Grabowska. 


PAP Elżbieta Witek Viera Jourova 1200.jpg
"Polska jest suwerennym państwem i nie łamie prawa UE". Witek po spotkaniu z Jourovą

Skromniejszy budżet w UE

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił, że Viera Jourova "dostrzega ryzyko powiązania decyzji budżetowych w UE z przestrzeganiem praworządności w poszczególnych krajach". Na ile jest możliwe wprowadzenie takiego rozwiązania w trakcie debaty na temat kolejnego budżetu UE na lata 2021-2027? - Po raz pierwszy UE będzie musiała ułożyć budżet, który na starcie jest skromniejszy o składkę jednego z największych państw, czyli Wielkiej Brytanii. (...) Budżet będzie skromniejszy, a potrzeby większe. Przypominam, że UE chce uruchomić fundusz solidarnościowy związany z Europejskim Zielonym Ładem, a co potrzebne są duże pieniądze, po to, żeby wszystkie państwa przystąpiły do tego projektu - powiedziała ekspert. 

Ponadto w audycji: 

- Ciąg dalszy wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie: spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Więcej w korespondencji Tomasza Zielenkiewicza. 

- Jak Chiny walczą z koronawirusem. Czy totalna kontrola nad społeczeństwem pomaga, czy przeszkadza w opanowaniu nowej choroby i jak państwo zdało egzamin w walce z epidemią. W studiu radiowej Jedynki rozmawiano z Jakubem Jakóbowskim z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Po spotkaniach z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz przywódcą izraelskiej opozycji Bennym Gantzem prezydent USA Donald Trump ogłosi swój bliskowschodni plan pokojowy. Plan, nazywany przez Trumpa "porozumieniem stulecia", przedstawiciele Palestyńczyków odrzucili już na wstępie; strona palestyńska bojkotuje inicjatywy Waszyngtonu od grudnia 2017 roku, kiedy to Trump ogłosił uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. O amerykańskim pomyśle na pokój na Bliskim wschodzie. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie), Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich) 

Data emisji: 28.01.2020 r. 

Godzina emisji: 17.27

Jedynka/IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier w Berlinie: stajemy się jednym z kluczowych partnerów biznesowych i politycznych

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 09:35
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Urzędzie Kanclerskim na śniadaniu roboczym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Poruszone zostały m.in. tematy unijne oraz kwestie dotyczące stosunków dwustronnych.
rozwiń zwiń