Ekspert: Polska stara się łagodzić konflikty i zadrażnienia z Francją

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:40
- Bilans dzisiejszej wizyty Emmanuela Macrona jest bardzo zróżnicowany, ale bez wątpienia są przynajmniej niektóre sygnały wskazujące, że stara się odbudować relacje z Warszawą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Prezydent Macron w Polsce, Wielka Brytania, prawybory w USA (Jedynka/ Więcej Świata)
Premier Mateusz Morawiecki (P) oraz prezydent Francji Emmanuel Macron (L) podczas spotkania w KPRM
Premier Mateusz Morawiecki (P) oraz prezydent Francji Emmanuel Macron (L) podczas spotkania w KPRMFoto: Leszek Szymański / PAP

Po raz pierwszy od 5 lat nasz kraj odwiedził francuski prezydent. Rozmowy Emmanuela Macrona z Andrzejem Dudą dotyczyły m.in. gospodarki. - Mamy mnóstwo pól, w których ta współpraca mogłaby się zacieśnić. Chociażby jeśli chodzi o elektromobilność - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Francji spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami polskiego rządu.

Francuskie helikoptery

Francuskie media zapowiadały, że Emmanuel Macron - udając się do Warszawy - zamierza naprawić relacje polsko-francuskie. Stosunki między Polską i Francją były dość chłodne szczególnie od 2016 roku, kiedy Polska zrezygnowała z możliwości podpisania kontraktu na dostawę 50 francuskich helikopterów.

- Kwestia francuskich helikopterów jest złagodzona przez polską dyplomację . Po pierwsze dlatego, że jest mowa o zaangażowaniu w projekt europejskiego czołgu - ocenia prof. Tomasz Grosse. - W trakcie rozmów poruszono możliwość skorzystania z technologii francuskich w zakresie rozwoju polskiej elektrowni atomowej. Myślimy też o rozwoju kolei dużych prędkości, a tutaj Francuzi mogą nam taką technologię sprzedać. Zdecydowanie widać, że Polacy starają się łagodzić pewnego rodzaju zadrażnienia czy konflikty po obu stronach, wysuwając pewną propozycję zakupu różnych technologii i urządzeń czy wspólnych projektów w zakresie przemysłu zbrojeniowego - dodaje.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: Polska i Francja potwierdziły partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę

Praworządność i jej różnicowanie

Prezydent Francji w przeszłości wielokrotnie krytykował polski rząd za kwestię praworządności. Także podczas trwającej wizyty odniósł się do tego tematu.

- Dyplomacja francuska przypomina o wartościach, praworządności i demokracji wtedy, kiedy jest to jej na rękę. Gdy prezydent Macron był w Rosji czy spotykał się w Chinach, obawiał się wspomnieć o różnego rodzaju problemach chińskich czy rosyjskich w tej mierze (…). Gdyby o tym wspomniał, strona rosyjska albo chińska zareagowałaby bardzo negatywnie i różnego rodzaju kontrakty, na których zależy stronie francuskiej, nie zostałyby podpisane - uważa gość Jedynki.

Prof. Tomasza Grosse uważa, że w przypadku Polski, sytuacja jest odwrotna.

- Służy to wywarciu presji na polskich władzach, żeby ustępowały w kontrowersyjnych tematach, takich jak polityka klimatyczna czy polityka migracyjna, gdzie do tej pory stanowisko było przeciwstawne polityce Paryża - słyszymy.

Czym różnią się stanowiska Polski i Francji w kwestii polityki rolnej? Dlaczego Emmanuel Macron łagodził swój przekaz odnośnie Rosji?

Ponadto w audycji:

- Wielka Brytania deklaruje, że nie będzie po brexicie ujednolicać obowiązujących tam w różnych sferach gospodarki norm z normami Unii Europejskiej. Tymczasem z Brukseli cały czas płyną ostrzeżenia, że im bardziej będą różnić się standardy handlowe w Wielkiej Brytanii i w Unii Europejskiej, tym więcej utrudnień powstanie w handlu.

- W amerykańskim stanie Iowa odbędą się pierwsze prawybory przed wyznaczonymi na listopad wyborami prezydenckimi w USA. W Des Moines o prezydencką nominację swojego ugrupowania będą walczyli politycy Partii Demokratycznej. O sytuacji w obozie Demokratów rozmowa z prof. Zbigniewem Lewickim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) 

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 17.26

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie W. Putina i E. Macrona. Ekspert: Francji zdecydowanie zależy na kontakcie z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 19:38
- Dla Władimira Putina i Emmanuela Macrona jest to ważne spotkanie, które odbywa się w ważnym momencie - powiedział dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dziś na Lazurowym Wybrzeżu doszło do spotkania prezydentów Rosji i Francji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt Ukrainy i Rosji. Ekspert: znalezienie kompromisu będzie trudne

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 20:03
- Prezydent Zełenski chce pokazać, że spotyka się z Putinem, europejskimi przywódcami i ma dobrą wolę. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, będzie miał czyste sumienie, żeby powiedzieć "starałem się, ale nie wyszło" - mówi w "Więcej Świata" Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy spotkanie tzw. grupy normandzkiej może doprowadzić do zakończenia konfliktu w Zagłębiu Donieckim?
rozwiń zwiń