Setna rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 20:50
W tym roku przypada setna rocznica zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do Polski. 10 lutego 1920 generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.
Audio
  • Sto lat od zaślubin Polski z Bałtykiem w Pucku (Przystanek Historia/Jedynka)
Gen. Józef Haller
Gen. Józef HallerFoto: NAC

Zaślubiny odbyły się poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Tego dnia, przed zaślubinami, odbyło się spotkanie generała i delegacji władz Polski w Gdańsku z tamtejszymi Polakami, którzy ofiarowali na ręce Józefa Hallera dwa platynowe pierścienie. Pierścienie te były sfinansowane przez polskich gdańszczan. - Wiemy na pewno, że były dwa platynowe pierścienie wręczone gen. Hallerowi na peronie Dworca Gdańskiego 10 lutego -informował Krzysztof Drażba z gdańskiego oddziału IPN. 

Traktat Wersalski 

17 stycznia 1920 roku miała miejsce wiekopomna chwila. W życie wszedł Traktat Wersalski, na mocy którego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, jednak bez Gdańska. - Na mocy Traktatu, który został ratyfikowany przez Niemców 10 stycznia - tydzień po tym wydarzeniu- można było zacząć przejmować pierwsze miejscowości. Już od jesieni 1919 roku Polacy przygotowywali się do tego procesu. Wszystko było rozpisane na poszczególne dni z takim porządkiem, żeby nie powodować konfliktów z wojskami niemieckimi - informował gość audycji. - Zasada była taka, że jednego dnia, kilka godzin przed wejściem polskich wojsk do danej miejscowości wycofywały się wojska niemieckie, więc starano się uniknąć bezpośredniego styku obu wojsk - dodał. 

Krzysztof Drażba na antenie Programu I Polskiego Radia zdradził, jak będą wyglądały tegoroczne uroczystości poświęcone Stuleciu Zaślubin Polski z Morzem oraz co w związku z uroczystością przygotował dla obywateli Instytut Pamięci Narodowej. 

W audycji przypomnieliśmy archiwalną wypowiedź gen. Hallera z 10.02.1920 roku.

Ponadto: 

- o bazie SS – manów i obozach niemieckich na ziemiach polskich mówił dyr. Rafał Leśkiewicz,

- film "Raport z Auschwitz" o Polakach, którzy informowali świat o Holokauście. Film pokazuje obojętność Zachodu w czasie II wojny światowej na doniesienia Polskiego państwa podziemnego. Rozmowa z reżyserem Krzysztofem Brożkiem.

- Informacje bieżące w ramach cyklu "Było, będzie".

- zapowiedzi artykułów na portalu przystanekhistoria.pl.


***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Dorota Truszczak

Materiały reporterskie: Justyna Majchrzak 

Goście: Krzysztof Drażba (gdański oddział IPN), dyr. Rafał Leśkiewicz (pełnomocnik prezesa IPN ds. badań terroru okupacyjnego) 

Data emisji: 5.02.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans 

Czytaj także

Wczasy nad Bałtykiem? Podziękuj Hallerowi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 06:00
Co łączy gen. Józefa Hallera, dowódcę Błękitnej Armii, z letnim wypoczynkiem? Żeby się tego dowiedzieć odwiedziliśmy jedno z najpopularniejszych polskich letnisk, Władysławowo. W dniu 146. rocznicy urodzin dowódcy zajrzeliśmy do Hallerówki - willi, w której wypoczywał przed wojną generał Haller. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Rafajłową. Zwycięstwo Legionów Polskich nad Rosjanami

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 05:35
Żołnierze Legionów Polskich wchodzących w skład grupy podpułkownika Józefa Hallera w nocy z 23 na 24 stycznia 1915 roku odparli groźny atak wojsk rosyjskich przeprowadzony z zaskoczenia. Poza tym udało im się stworzyć tzw. Rzeczpospolitą Rafajłowską - pierwszy polski wolny byt państwowy od czasów zaborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolędy gen. Józefa Hallera. Niezwykłe i wzruszające nagranie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 06:00
Radosne, refleksyjne, czasami rubaszne, czasem smutne - takie są święta Bożego Narodzenia i kolędy we wspomnieniach dowódcy Błękitnej Armii. Legendarny oficer przenosi nas w unikatowym nagraniu z archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa do nieistniejącego już świata swojej młodości.
rozwiń zwiń