Wizyta Macrona w Polsce. Ekspert: jej jakość powinna być mierzona po efektach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 18:50
- Jakość tej wizyty powinna być mierzona po efektach, chociażby na poziomie gospodarczym po kontraktach, na których bardzo zależy stronie francuskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak oceniana jest wizyta Emmanuela Macrona w Polsce?
Audio
  • Wizyta prezydenta Francji w Polsce, Wielka Brytania, Syria (Więcej Świata/ Jedynka)
Prezydent Francji Emmanuel Macron (L) w trakcie spaceru po Krakowie
Prezydent Francji Emmanuel Macron (L) w trakcie spaceru po KrakowieFoto: Łukasz Gągulski / PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron w drugim dniu wizyty w Polsce wygłosił wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podkreślał, że "polskie dzieci mogą teraz mówić z dumą o sobie - Polacy, Europejczycy". Podczas wykładu Emmanuel Macron mówił o związkach łączących Polskę i Francję, a także o wyzwaniach, przed którymi stoi Unia Europejska.

"Jakość wizyty będzie widoczna po kontraktach"

Emmanuel Macron spędził w Polsce dwa dni. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, jak również rozmawiał z marszałkami Sejmu i Senatu oraz z przedstawicielami opozycji. Wizyta prezydenta Francji oceniana jest jako przełomowa, podczas której padło dużo deklaracji mogących poprawić relacje Paryża z Warszawą.

- Jakość tej wizyty powinna być mierzona po efektach, chociażby na poziomie gospodarczym po kontraktach, na których bardzo zależy stronie francuskiej. Stąd też tak obszerna delegacja Francji - komentuje dr Łukasz Jurczyszyn.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Rosja chciałaby ponownie interpretować II wojnę światową". Wykład Macrona na UJ w Krakowie

Ekspert Jedynki zauważa, że "występuje obopólna świadomość, że mamy do czynienia z olbrzymim potencjałem dla relacji polsko-francuskich pod kątem gospodarczym".

- Wydaje się, że po tej wizycie jest dodatkowa przestrzeń, żeby rozwijać ten potencjał (…). Wymiana handlowa jest większa między Francją a Polską niż między chociażby Francją a Rosją - słyszymy.

Caracale to zamknięty rozdział

W 2016 roku Polska podjęła decyzję o niepodpisaniu umowy na dostawy francuskich helikopterów Caracal. Czy Francuzi cały czas pamiętają o tym?

- To jest ten duży walor polityczny wizyty, o czym deklarował chociażby prezydent Macron, ta strona została już zamknięta. Teraz jest nadzieja i są wspólne rozmowy w zupełnie innym tonie niż dotychczas (...). Wydaje mi się, że po stronie Francji występuje duża nadzieja np. w kontekście zakupu przez Polskę okrętów podwodnych Scorpene czy elektroniki w ramach przemysłu obronnego w lotnictwie - mówi dr Łukasz Jurczyszyn.

Na co Francuzi liczą w kontaktach z Polską? Co Emmanuel Macron sądzi o praworządności w kontekście Polski? Czy dojdzie do reaktywacji Trójkąta Weimarskiego?

Ponadto w audycji:

- Wielka Brytania od kilku dni jest już formalnie poza Unią Europejską. Na razie jednak nie zmieniło się wiele, ponieważ obowiązuje na razie okres przejściowy, w którym zdecydowana większość dotychczasowych przepisów i regulacji wciąż obowiązuje. Do końca roku trzeba jednak wynegocjować nowe unijno-brytyjskie porozumienie handlowe.

- Syryjska armia wspierana przez siły rosyjskie, prowadzi ofensywę na ostatni bastion rebeliantów w kraju położony w Idlibie i części sąsiedniej prowincji Aleppo. W regionie stacjonują także wojska tureckie. Rozmowa z dr Konradem Zasztowtem z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: dr Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 04.02.2020

Godzina emisji: 17.27

DS

Czytaj także

Spotkanie W. Putina i E. Macrona. Ekspert: Francji zdecydowanie zależy na kontakcie z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 19:38
- Dla Władimira Putina i Emmanuela Macrona jest to ważne spotkanie, które odbywa się w ważnym momencie - powiedział dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dziś na Lazurowym Wybrzeżu doszło do spotkania prezydentów Rosji i Francji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt Ukrainy i Rosji. Ekspert: znalezienie kompromisu będzie trudne

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 20:03
- Prezydent Zełenski chce pokazać, że spotyka się z Putinem, europejskimi przywódcami i ma dobrą wolę. Jeżeli nic z tego nie wyjdzie, będzie miał czyste sumienie, żeby powiedzieć "starałem się, ale nie wyszło" - mówi w "Więcej Świata" Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy spotkanie tzw. grupy normandzkiej może doprowadzić do zakończenia konfliktu w Zagłębiu Donieckim?
rozwiń zwiń