Prof. Daniel Boćkowski: Francuzi rozpoczynają krucjatę

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 18:30
- Kwestia nuklearna jest tylko punktem wyjścia do pokazania, że Francja ma inny pomysł na Europę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Z jakiego powodu Francuzom zależy na włączeniu Europy w rozmowy dotyczące rozbrojenia atomowego?
Audio
  • Przemówienie Macrona, rozmowy prezydentów Rosji i Białorusi, rosyjskie wpływy w krajach południowoamerykańskich, start sondy (Jedynka/ Więcej Świata)
Emmanuel Macron w Szkole Wojskowej w Paryżu
Emmanuel Macron w Szkole Wojskowej w ParyżuFoto: PAP/EPA/FRANCOIS MORI / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał kraje Unii Europejskiej do większego zaangażowania w międzynarodową kontrolę zbrojeń. W przemówieniu wygłoszonym w Szkole Wojskowej w Paryżu francuski prezydent podkreślił, że europejskie państwa nie mogą pozostać widzami w obliczu potencjalnego wyścigu zbrojeń nuklearnych. Dodał też, ze po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Francja jest jedynym państwem członkowskim, które posiada broń atomową.

"Wszystko o nas, ale bez nas"?

Przemówienie Emmanuela Macrona było w zasadzie apelem o to, aby Unia Europejska wspólnie z Francją włączyła się do rozmów dotyczących rozbrojenia atomowego, które prowadzą głównie Stany Zjednoczona i Rosja.

- To jest nie tyle prośba czy apel o aktywne włączenie się, co przypomnienie przez Francję dla innych członków Unii Europejskiej, ale także dla nas, że na razie jak zauważa Macron to jest "wszystko o nas, ale bez nas" - komentuje prof. Daniel Boćkowski.

Zdaniem prof. Daniela Boćkowskiego dotyczy to właśnie porozumień nuklearnych między USA a Rosją czy rozmów z Chinami. - Europa jest tutaj ignorowana przez Stany Zjednoczone według zasady, że amerykański parasol atomowy pozwala Stanom Zjednoczonym na dyskusję nad głowami Europejczyków. Francuzi rozpoczynają bardzo ciekawą krucjatę dotyczącą być może też roli i miejsca Francji po odejściu Wielkiej Brytanii (z Unii Europejskiej - red.) - dodaje.

Sygnały ze strony Francji

- Kwestia nuklearna jest tylko punktem wyjścia do pokazania, że Francja ma inny pomysł na Europę i że ta Europa, której Francja m.in. będzie przewodzić, to jest Europa, która chce uznania za równorzędnego partnera. Stąd też te kwestie pomocy nuklearnej ze strony Francji oraz sygnały, że europejska strategia obronności powinna być inna. To trochę koreluje się z wystąpieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim i paroma innymi. Widać, że Macron ma jakąś dużą koncepcję i ją teraz przedstawia - twierdzi prof. Daniel Boćkowski.

Czy USA i Rosja włączą Unię Europejską do rozmów w kwestii rozbrojenia atomowego? Do czego Emmanuel Macron chce zmusić Angelę Merkel?

Ponadto w audycji:

- W Soczi nad Morzem Czarnym od rana trwają rozmowy między prezydentami Rosji i Białorusi. Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka omawiają kwestie współpracy dwustronnej, w tym dostaw ropy i gazu na Białoruś. Wiadomo, że rozmowy nie są łatwe, ponieważ Białoruś ma podpisany tylko do końca lutego kontrakt na dostawy gazu, zaś dostawy rosyjskiej ropy do białoruskich rafinerii od początku roku odbywają się w małych ilościach ze względu na brak umowy. Korespondencja Włodzimierza Paca z Mińska.

- Wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Wenezueli. Rozmowa z dr Joanną Gocłowską-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego o rosyjskich wpływach w krajach południowoamerykańskich.

- Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartuje sonda Solar Orbiter, która jako pierwsza w historii sfotografuje bieguny Słońca. Jest to wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA. Korespondencja Jana Pachlowskiego z Miami.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet warszawski)

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 17.29

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Polska stara się łagodzić konflikty i zadrażnienia z Francją

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:40
- Bilans dzisiejszej wizyty Emmanuela Macrona jest bardzo zróżnicowany, ale bez wątpienia są przynajmniej niektóre sygnały wskazujące, że stara się odbudować relacje z Warszawą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Macrona w Polsce. Ekspert: jej jakość powinna być mierzona po efektach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 18:50
- Jakość tej wizyty powinna być mierzona po efektach, chociażby na poziomie gospodarczym po kontraktach, na których bardzo zależy stronie francuskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak oceniana jest wizyta Emmanuela Macrona w Polsce?
rozwiń zwiń