Dr Rigels Halili ws. Albanii: brak otwarcia negocjacji krokiem do tyłu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 18:44
- Albania i Macedonia Północna bardzo pragną rozpoczęcia negocjacji i integracji europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Rigels Halili z Uniwersytetu Warszawskiego. Kto próbuje blokować rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych Albanii?
Audio
  • Albania, Światowa Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium, Dzień Prezydentów w USA, Mount Everest (Jedynka/ Więcej Świata)
W Brukseli odbyło się spotkanie z przywódcami krajów Bałkanów Zachodnich
W Brukseli odbyło się spotkanie z przywódcami krajów Bałkanów ZachodnichFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

W Brukseli odbywa się konferencja darczyńców dla dotkniętej trzęsieniem ziemi Albanii. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że kierowana przez nią instytucja przekaże 100 milionów euro na odbudowę tego kraju. Natomiast Albania liczyła na cztery razy więcej. Na ile ważne jest przekazanie Tiranie nawet tej mniejszej kwoty?

- Nawet ta kwota jest ważna, ponieważ pokryje ona chociażby pewną ilość potrzeb, jaką mają ofiary tych wydarzeń listopadowych. Niestety mamy tutaj do czynienia z grupą około 30 tys. osób, które po prostu nie mają gdzie mieszkać i trzeba te wszystkie mieszkania odbudować. Rząd w Tiranie liczył na 350 milionów euro, potrzeby sięgają zgodnie z raportem rządu albańskiego nawet 500 milionów euro, żeby odbudować wszystko - ocenia dr Rigels Halili.

Komisja Europejska nie blokuje

Premier Albanii Edi Rama mówił, że unijna decyzja, aby nie otwierać negocjacji akcesyjnych dla jego kraju, dotknęła Albanię niemal tak mocno jak ubiegłoroczne trzęsienie ziemi. Niemniej premier nie traci nadziei, że w maju, kiedy w Zagrzebiu odbędzie się szczyt Unia Europejska - Bałkany Zachodnie, Bruksela jednak zdecyduje się na otwarcie ścieżki akcesyjnej.

- Problem w tym, że nie blokuje tego Bruksela, ponieważ Komisja Europejska wyraziła się przychylnie, co do otwarcia negocjacji przez Albanię i Macedonię Północną. Blokuje to szereg państw unijnych, przede wszystkim Francja, Dania, Holandia (…). Toczą się teraz dyskusje, czy traktować Albanię i Macedonię Północną wspólnie czy traktować wyłącznie Macedonię Północną jako kraj, który robi postępy lepsze niż Albania. Z kolei Albanię zostawić na inną turę - twierdzi dr Rigels Halili.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Przedstawiciel KE chce wznowienia negocjacji z krajami Bałkanów Zachodnich

Zdaniem eksperta Jedynki, działania premiera Albanii są zachęta dyplomatyczną, aby w przypadku ścieżki akcesyjnej nie rozdzielić Albanii i Macedonii Północnej.

- Nie ulega wątpliwości, że w jednym i drugim przypadku brak otwarcia negocjacji jest krokiem do tyłu - słyszymy.

Czy reforma wymiaru sprawiedliwości w Albanii przyczyny się do otwarcia negocjacji akcesyjnych? Jakie zmiany następują w Kosowie?

Ponadto w programie:

- Zapowiedź miliardowej inwestycji w naszym regionie, debata o roli Stanów Zjednoczonych w obronie Europy oraz napięcia dyplomatyczne na linii Chiny - USA. Wczoraj popołudniu w Monachium zakończyła się Światowa Konferencja Bezpieczeństwa. Przez trzy dni kilkuset przywódców i ekspertów dyskutowało o wyzwaniach stojących przed światem. Felieton Karola Surówki.

- W USA Dzień Prezydentów, święto ustanowione w 1879 roku dla upamiętnienia przypadających 22 lutego urodzin pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Waszyngtona. O roli, znaczeniu, pozycji amerykańskiego prezydenta w społeczeństwie amerykańskim felieton Katarzyny Semaan.

- Dokładnie 17 lutego 1980 roku, czyli 40 lat temu, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie Mount Everestu. Było to pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik. Tym samym Polacy otworzyli zupełnie nowy rozdział w historii światowego himalaizmu. O tym wydarzeniu rozmowa Marii Furdyny z Leszkiem Cichym.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Goście: dr Rigels Halili (Uniwersytet Warszawski), Leszek Cichy (alpinista)

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

Ekspert: nowa Europa może być zaniepokojona skalą ambicji KE

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 18:59
- Polska i inne kraje obawiające się negatywnych konsekwencji tak ambitnej polityki klimatycznej, będą liczyć ile ich to kosztuje. Zobaczymy, czy te 100 mld euro przez dekadę wystarczy - mówi w "Więcej Świata" Wojciech Jakóbik z BiznesAlert. Jak na polskiej gospodarce mogą odbić się plany Komisji Europejskiej? 
rozwiń zwiń