Szczyt Unii Europejskiej. Marta Makowska: dotychczas najcięższe negocjacje

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 18:30
- Te negocjacje rzeczywiście należy rozpatrywać w kategorii chyba dotychczas najcięższych negocjacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Trwa szczyt Unii Europejskiej w sprawie budżetu na lata 2021-2027.
Audio
  • Budżet Unii Europejskiej, tragedia w Hanau, Gruzja, Syria (Jedynka/ Więcej Świata)
Szefowie państw UE spotykają się na specjalnym szczycie w Brukseli
Szefowie państw UE spotykają się na specjalnym szczycie w BrukseliFoto: PAP/EPA/Riccardo Pareggiani / POOL

Unijni przywódcy zapowiadają długie i trudne negocjacje. W Brukseli rozpoczęły się rozmowy przywódców państw Unii Europejskiej na temat budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. Polskę w negocjacjach reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Jak donosi korespondent Polskiego Radia Karol Surówka, trudności w negocjacjach wynikają ze ścierania się dwóch czynników: luki budżetowej, która wynika z brexitu oraz większych ambicji państw unijnych związanych m.in. z obronnością czy migracją.

Unia podzielona na koalicje

- Te negocjacje rzeczywiście należy rozpatrywać w kategorii chyba dotychczas najcięższych negocjacji. Jeżeli popatrzymy na wielkości poszczególnych koalicji to koalicja państw oszczędnych to w zasadzie cztery kraje: Austria, Szwecja, Dania i Holandia. Natomiast są dwie potężne koalicje: przyjaciół spójności oraz państw wspierających wspólną politykę rolną - komentuje Marta Makowska.

Gość Jedynki dodaje, że w obu tych koalicjach znajduje się Polska. - Koalicja przyjaciół spójności to 17 państw, wspólna polityka rolna ponad 10. Te koalicje mają silny głos w tym, jak będzie wyglądał ostatecznych kształt budżetu. Negocjacje oficjalnie rozpoczęły się w maju 2018 od propozycji Komisji Europejskiej, która była trochę wyższa, ponieważ zakładała kontrybucje państw członkowskich na poziomie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto, a teraz Charles Michel (przewodniczący Rady Europejskiej - red.) proponuje 1,074, więc jest to obcięcie w kierunku satysfakcjonowania tych państw oszczędnych, a z drugiej strony te propozycje zakładają bardzo małe cięcia w polityce rolnej i spójności - twierdzi Marta Makowska.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szczyt UE ws. budżetu 2021-2027. Premier: nie ma naszej zgody na rewolucję

Państwa członkowskie mają stanowcze stanowiska

Zdaniem Marty Makowskiej wszystko wskazuje na to, że cięcia budżetowe obejmą cele związane m.in. z polityką cyfrową i migracyjną.

- Te dyskusje mają bardzo ważny aspekt polityczny. Pokazują, że państwa członkowskie mają swoje bardzo stanowcze stanowiska. W przypadku np. państw, które korzystają z polityki spójności, oznacza to, żeby dotacje na poziomie regionów w państwach członkowskich nie były znacząco mniejsze chociażby względem poprzedniej perspektywy. Polska walczy tutaj o każdy miliard, a można nawet powiedzieć, że o każdy milion. Tak samo jak pozostali przyjaciele polityki spójności - tłumaczy Marta Makowska.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szczyt UE ws. budżetu. Charles Michel: jestem przekonany, że dokonamy postępu

Ponadto w audycji:

- Tobias R. w środę wieczorem w Hanau zabił 10 osób. Prokuratura potwierdziła, że działał on z pobudek rasistowskich. Ma świadczyć o tym m.in. list, jaki zostawił w mieszkaniu, w którym pisze o konieczności zniszczenia społeczności, których nie da się już wyrzucić z Niemiec. Materiał Waldemara Maszewskiego.

- Gruzińskie media informują, że separatystyczna Osetia Południowa znalazła się na granicy katastrofy humanitarnej. Jednocześnie przedstawiciele władz w Tbilisi apelują do społeczności międzynarodowej o powstrzymanie rosyjskich prowokacji w strefie konfliktu. Relacja Macieja Jastrzębskiego.

- O wojnie w Syrii, tragicznej sytuacji humanitarnej. Wśród uchodźców wg najnowszych danych UNICEF jest pół miliona dzieci. A także o polskiej obecności i pomocy. Rozmowa z Wojciechem Wilkiem, prezesem Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Katarzyna Semaan

Goście: Marta Makowska (PISM), Wojciech Wilk (PCPM)

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 17.24

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reparacje wojenne od Rosji? Ekspert: mamy roszczenia o zwrot zagrabionych dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 18:30
- Nie mam najmniejszej wątpliwości, że takie roszczenia mamy co do zagrabionych dzieł sztuki. Zaznaczył to minister Piotr Gliński w swoim artykule opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej", że "Rosja uparcie przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej" - mówił w audycji "Więcej świata" Rafał Tarnogórski, ekspert prawa międzynarodowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Rigels Halili ws. Albanii: brak otwarcia negocjacji krokiem do tyłu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 18:44
- Albania i Macedonia Północna bardzo pragną rozpoczęcia negocjacji i integracji europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Rigels Halili z Uniwersytetu Warszawskiego. Kto próbuje blokować rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych Albanii?
rozwiń zwiń