Amerykańskie interesy w Afryce? Ekspert: USA mają rolę do odegrania

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 19:35
Stany Zjednoczone walczą z Chinami o wpływy w Afryce. W tym tygodniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedził Senegal, Angolę i Etiopię. Była to pierwsza wizyta amerykańskiego urzędnika na tym kontynencie od 19 miesięcy. Zdaniem dr. Jędrzeja Czerepa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych "Afryka nigdy nie była wysoko na liście priorytetów amerykańskich".
Audio
  • Rywalizacja gospodarcza amerykańsko-chińska w Afryce (Więcej świata/Jedynka)
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i Sekretarz Wykonawcza Komisji NZ d.s Gospodarki w Afryce Vera Songwe w stolicy Etiopii Addis Abebie
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i Sekretarz Wykonawcza Komisji NZ d.s Gospodarki w Afryce Vera Songwe w stolicy Etiopii Addis AbebieFoto: PAP/EPA/STR
Mike Pompeo.jpg
Między Chinami a USA. Wizyta Mike'a Pompeo w Senegalu, Angoli i Etiopii

- Wizyta Mike’a Pompeo na krótko przed wyborami ma pokazać wizerunkowo, że Stany Zjednoczone pozostają globalnym przywódcą w świecie, mają rolę do odegrania i ja odgrywają - ocenił ekspert. Zwrócił jednocześnie uwagę, że najbardziej widocznym sukcesem Ameryki w Afryce jest doprowadzenie do porozumienia między Egiptem i Etiopią w sprawie tamy na Nilu.

Z drugiej strony Stany Zjednoczone wycofują żołnierzy z Afryki Zachodniej, gdzie w Sahelu poniosły dotkliwe straty w walce z ekstremistami muzułmańskimi. Jego zdaniem, wizyta Mike'a Pompeo ma zatrzeć złe wrażenie, jaki zrobiła decyzja o wycofaniu amerykańskich komandosów.

Podkreślił, że na razie mało jest przykładów robienia przez Amerykanów dobrych interesów w Afryce, choć mają oni wkrótce zacząć z Kenią negocjacje o wolnym handlu. Z tym, że to wyjątek.

mid-epa08219070.jpg
Mike Pompeo: przekażemy miliard dolarów na finansowanie krajów Trójmorza

"Próba zaklinania rzeczywistości"

- To próba zaklinania rzeczywistości i odwrócenia wpływów chińskich - wyjaśnił Jędrzej Czerep. Zauważył, że wbrew ostrzeżeniom Amerykanów, bilans obecności Chin jest korzystny dla państw afrykańskich. Inwestycje w drogi, koleje i lotniska pozwoliły na dokonanie awansu cywilizacyjnego. Etiopia jest jednym z takich przykładów.

W audycji poruszono również temat drugiej rocznicy zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, szczytu budżetowego UE oraz rocznicy powrotu do konstytucji niepodległej Gruzji z 1921 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"
Prowadzący: Piotr Pogorzelski
Goście: dr Jędrzej Czerep (PISM), dr Juraj Marušiak (politolog ze Słowackiej Akademii Nauk)
Materiały reporterskie: Karol Surówka, Maciej Jastrzębski
Data emisji: 21.02.2020
Godzina emisji: 17.28

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o orędziu Donalda Trumpa: był to spektakl polityczny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 18:50
W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent Donald Trump oświadczył, że sytuacja Stanów Zjednoczonych nigdy nie była tak dobra jak obecnie. - Był to spektakl polityczny stworzony po to, by utwierdzić wyborców prezydenta w przekonaniu, że trzeba zdobyć kilka procent dodatkowych głosów, bo ta rozgrywka wyborcza wciąż jest niewiadoma - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara z UJ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Talaga: dla wielu społeczeństw Rosja jest mniejszym zagrożeniem niż USA

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 19:32
Na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium spotyka się ponad 500 przedstawicieli państw i organizacji z całego świata. W sprawozdaniu z ubiegłorocznej konferencji przytoczono szokujące statystyki. - Bardzo wiele społeczeństw demokratycznych zaczyna postrzegać Amerykanów, przynajmniej pod obecnym przywództwem, jako zagrożenie większe, albo przynajmniej równe niż państwa autorytarne, państwa bandyckie - mówi ekspert Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń