Unijna polityka rolna. Prof. Tomasz Grosse: nasze postulaty są uprawnione

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 18:40
- Bardzo istotne znaczenie miało przede wszystkim to, że kilka bardzo ważnych krajów dla Europy Środkowej formułuje jednolite stanowisko - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Polska i inne państwa unijne wywalczą odpowiednie dofinansowania dla rolników? 
Audio
  • Polityka rolna Unii Europejskiej, "Lista Ładosia", Afganistan, Państwo Islamskie (Jedynka/ Więcej Świata)
Od lewej szefowie resortu rolnictwa: Polski - Jan Krzysztof Ardanowski, Bułgarii - Desislava Taneva, Czech - Pavel Sekac, Estonii - Arvo Aller, Węgier - Istvan Nagy, Łotwy - Kaspar Gerhards, Litwy - Andrius Palionis oraz sekretarz stanu w MRiRW Rumunii George Scarlat podczas podpisania Wspólnej Deklaracji Ministrów Rolnictwa w Warszawie.
Od lewej szefowie resortu rolnictwa: Polski - Jan Krzysztof Ardanowski, Bułgarii - Desislava Taneva, Czech - Pavel Sekac, Estonii - Arvo Aller, Węgier - Istvan Nagy, Łotwy - Kaspar Gerhards, Litwy - Andrius Palionis oraz sekretarz stanu w MRiRW Rumunii George Scarlat podczas podpisania Wspólnej Deklaracji Ministrów Rolnictwa w Warszawie.Foto: PAP/ Leszek Szymański

Ministrowie rolnictwa z ośmiu krajów Unii Europejskiej dyskutowali w Warszawie o tym, jak utrzymać we Wspólnocie wysokie dofinansowanie dla rolników. Znaczących cięć domaga się bowiem część państw Europy Zachodniej. Przedstawiciele rządów m.in. Polski, Węgier, Rumunii i Estonii spotkali się w tej sprawie w stolicy z prezydentem Andrzejem Dudą i unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

- Naszym postulatem jest, aby dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem Unii Europejskiej, tzn. aby polski rolnik nie otrzymywał mniej niż średnia w Unii Europejskiej - mówił prezydent Andrzej Duda.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: wspólna polityka rolna przyczyniła się do sukcesu Unii Europejskiej

Zdaniem unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego odpowiednie wsparcie dla rolników jest istotne, ponieważ Unia Europejska chce ograniczyć emisję zanieczyszczeń i promować rolnictwo ekologiczne.

- Zielony Ład nakłada na rolników bardzo zwiększone obowiązki oraz stawia rolników przed zwiększonymi wyzwaniami, ale też muszą one być sprawiedliwie rozłożone. Tak się składa, że akurat kraje Europy Środkowej i Wschodniej zachowały bardziej zrównoważone rolnictwo - dodał Janusz Wojciechowski.

Jednolite stanowisko w sprawie polityki rolnej

Prof. Tomasz Grosse uważa, że spotkanie w Warszawie ma pewien wpływ na negocjacje dotyczące budżetu Unii Europejskiej.

- Tym bardziej że to byli przedstawiciele rządów. Mają oni przełożenie na stanowisko danego państwa w negocjacjach na szczycie Rady Europejskiej w sprawach dotyczących tego budżetu. Wydaje mi się, że tutaj bardzo istotne znaczenie miało przede wszystkim to, że kilka krajów bardzo ważnych dla Europy Środkowej formułuje jednolite stanowisko, mówiąc po pierwsze o dopłatach oraz o tym, że jeżeli chcemy mieć bardziej zazielenioną politykę rolną, czyli spełniającą kryteria Zielonego Ładu, to trzeba po prostu utrzymywać pułap finansowania, a nawet go zwiększać, a nie szukać cięć w polityce rolnej - dodaje.

Francja wspiera?

Na zachowaniu dopłat zależy również Francji, która podczas ostatniego szczytu Unii Europejskiej zaznaczyła wsparcie dla budżetu polityki rolnej.

- Francja jest zwolennikiem dużego budżetu, ale nie jest takim samym zwolennikiem jak przedstawiciele krajów Europy Środkowej zebrani w Warszawie, jeśli chodzi o wyrównywanie dopłat dla rolników. Wydaje mi się, że nasze postulaty są jak najbardziej uprawnione. Biorąc pod uwagę zwłaszcza to, że np. obciążenia wynikające z Zielonego Ładu są nakładane na rolników w całej Unii Europejskiej takie same. W związku z tym logika nakazywałaby, żeby również te dopłaty były podobne - twierdzi prof. Tomasz Grosse.

Zdaniem eksperta Jedynki najważniejsze postulaty Polski i Francji są podobne, tzn. obrona budżetu polityki rolnej przed cięciami. - Stanowisko francuskie w debacie budżetowej jest bardzo istotne. Francja należy do krajów, którego w tego typu negocjacjach, wywierają bardzo duże wpływy - słyszymy.

Ponadto w audycji:

- Instytut Pileckiego rusza w świat z angielską wersją "Listy Ładosia". W londyńskiej The Wiener Holocaust Library odbędzie się światowa premiera "Listy Ładosia" z udziałem lorda Daniela Finkelsteina, brytyjskiego dziennikarza i publicysty „The Times”, członka Izby Lordów. Jego matka Mirjam Wiener (wraz z siostrami) została uratowana z obozu Bergen-Belsen dzięki paszportowi Paragwaju wystawionemu przez "grupę Ładosia". Korespondencja Adama Dąbrowskiego.

- O północy z piątku na sobotę czasu lokalnego zaczęło obowiązywać siedmiodniowe porozumienie dotyczące zmniejszenia przemocy w Afganistanie między afgańskimi siłami rządowymi, siłami międzynarodowymi a talibami. Porozumienie pokojowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a afgańskimi talibami ma zostać podpisane 29 lutego w stolicy Kataru Ad-Dausze. Czy to koniec afgańskiej wojny i powrót sił międzynarodowych (w tym polskich) do krajów macierzystych? Rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.

- Zaginęli bez wieści. Choć tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane, do dziś nie udało się odnaleźć setek, a może nawet tysięcy osób porwanych przez ISIS w Syrii. Chodzi o żołnierzy, aktywistów, dziennikarzy i pracowników organizacji pozarządowych. Materiał Wojciecha Cegielskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski  

Goście: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 24.02.2020

Godzina emisji: 17.29

DS

Czytaj także

Wizyta Macrona w Polsce. Ekspert: jej jakość powinna być mierzona po efektach

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 18:50
- Jakość tej wizyty powinna być mierzona po efektach, chociażby na poziomie gospodarczym po kontraktach, na których bardzo zależy stronie francuskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak oceniana jest wizyta Emmanuela Macrona w Polsce?
rozwiń zwiń