Porozumienie nuklearne z Iranem. Ekspert: Irańczycy oczekują przede wszystkim korzyści ekonomicznych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 19:00
- Europie zależy na tym, żeby utrzymać porozumienie, ponieważ daje to możliwość kontrolowania programu atomowego, jednak utrzymanie jest bardzo trudne, dlatego, że bardzo ciężko spełnić oczekiwania Iranu. Irańczycy oczekują, że będą mieli z tego jakieś korzyści, przede wszystkim ekonomiczne - mówi w "Więcej Świata" dr Marcin Rzepka. 
Audio
  • Porozumienie nuklearne z Iranem, posiedzenie ministrów spraw zagranicznych (Więcej świata/Jedynka)
Irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Araghchi  uczestniczy w nadzwyczajnym posiedzeniu Wspólnej Komisji JCPOA w Palais Coburg w Wiedniu
Irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Araghchi uczestniczy w nadzwyczajnym posiedzeniu Wspólnej Komisji JCPOA w Palais Coburg w WiedniuFoto: PAP/EPA/FLORIAN WIESER

Przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, UE i Iranu spotkali się w środę (26.02) w Wiedniu, żeby rozmawiać na temat możliwości utrzymania porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Europie nie udało się dotychczas przekonać Teheranu, że zrekompensuje straty w wyniku nałożenia w ubiegłym roku amerykańskich sankcji. - Musimy zobaczyć jak patrzy na to Iran, gdyż minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif powiada, że porozumienie jest wciąż na mocy i wciąż żywe, więc wydaje mi się, że Iran jest zainteresowany tym, żeby jednak utrzymać te porozumienie - uważa ekspert. 

Spełnienie życzeń Iranu i USA 

Prezydent Donald Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem w 2018 roku. Waszyngton nałożył przy tym ponownie sankcje na Teheran i zagroził retorsjami wszystkim krajom oraz podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

Prezydent USA wycofując się z porozumienia wskazywał, że obejmuje on jedynie program nuklearny, ale nie rakietowy. - Po porozumieniu z 2015 roku okazało się, że Iran wciąż pracuje nad zwiększeniem swojego potencjału balistycznego i wciąż pracuje nad nowymi rakietami i to jest element sporny. USA chciałoby nowego porozumienia, ale takiego, które nie dotyczyłoby wyłącznie porozumienia atomowego, ale dotyczyłoby programu balistycznego Iranu, którego Stany Zjednoczone boją się najbardziej - komentuje dr Marcin Rzepka. 

Czy Iran jest w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby?

Sukcesywnie rośnie liczba przypadków koronawirusa w Iranie. To właśnie w tym kraju odnotowano jak dotąd najwięcej na Bliskim Wschodzie osób, które zakaziły się patogenem. Według miejscowych władz 19 osób zmarło, a 139 kolejnych osób jest zakażonych. Ekspert zauważa, że informacje o rozprzestrzeniającym się wirusie pochodzą z mediów publicznych, w które nie wierzą Irańczycy. - Potwierdzają to protesty, które trwają w Iranie od początku roku, więc nikt w te informacje nie wierzy - uważa. 

- Przekaz jest bardzo niespójny, jeżeli chodzi o władze irańskie. Oficjalnie Iran kontroluje sytuację i jest w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, natomiast podejmowane przez Irańczyków działania m.in. list wystosowany przez rektorów do studentów, żeby nie przychodzili na zajęcia czy działania w systemie sądownictwa pokazują, że problem jest duży - dodaje ekspert. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Iran: wiceminister zdrowia ma koronawirusa. "Zacząłem właśnie leczenie"

Ponadto w audycji:

- posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Czech, Słowacji, Polski i Węgier oraz szefów dyplomacji z krajów Bałkanów Zachodnich - co dalej z rozszerzaniem Wspólnoty? Gościem w studiu radiowej Jedynki był dr Marek Babicz z Uniwersytetu Warszawskiego 

- Wilno: międzynarodowa konferencja naukowa "Początki sowietologii: Instytut Naukowo – Badawczy Europy Wschodniej w Wilnie (1930–1939), idee – ludzie - dziedzictwo (z okazji 90-lecia powołania)". Więcej informacji w korespondencji Kamila Zalewskiego.

- były, wieloletni prezydent Egiptu nazywany "dyktatorem" lub "faraonem" - Hosni Mubarak zmarł w szpitalu wojskowym w Kairze. Władze Egiptu poinformowały o wprowadzeniu od środy trzech dni żałoby narodowej. Dzisiaj odbył się jego pogrzeb. Jak Świat będzie go wspominał? - felieton Katarzyny Semaan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Marcin Rzepka (Uniwersytet Papieski w Krakowie), dr Marek Babicz (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 17.26

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o koronawirusie: gospodarczo najbardziej dotknie Chiny

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:48
- Zawsze uważam, że tam, gdzie jest kryzys, ktoś traci, ale i ktoś na nim zarabia, rodzą się wielkie fortuny - komentował w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego. W ten sposób odniósł się do informacji o spadkach gospodarczych spowodowanych rozwijającą się epidemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy epidemia koronawirusa doprowadzi do zmian w Chinach?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 18:14
- W wymiarze chińskim jesteśmy w drugiej fazie walki z koronawirusem. Pierwsza faza to był ostatni miesiąc, kiedy liderzy Komunistycznej Partii Chin chcieli pokazać swoją sprawczość i skuteczność, stąd te bardzo ciężkie dla społeczeństwa oraz gospodarki działania. A teraz znajdujemy się w momencie, kiedy sprawy zaczynają wchodzić w średni okres i odbijać się na gospodarce - mówił Jakub Jakóbowski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Jakóbowski: chińska gospodarka jest w stanie zmrożenia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 19:00
- Jeżeli Chiny nie wystartują do kwietnia czy maja, to ich możliwość odrobienia strat w tym roku jest bardzo niska i w tym momencie kryzys mógłby bardzo szybko rozlać się po całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy koronawirus odbije piętno nie tylko na gospodarce chińskiej, ale również światowej?
rozwiń zwiń