Dr Jerzy Gryglewicz: koronawirus praktycznie jest już wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 18:00
Unia Europejska i świat walczą z koronawirusem. Wydawałoby się, że bywały już gorsze plagi, a jednak koronawirus postawił świat na baczność, a gospodarka wielu państw, przede wszystkim Chin, wyraźnie zwolniła. Czy należy się bać?
Audio
  • Świat walczy z koronawirusem (więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/pixabay

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia nie chce jednoznacznie stwierdzić, czy bywały już gorsze epidemie. - To co jest niepokojące, jeśli chodzi o koronawirusa, to wysoki odsetek śmiertelności - zauważa. Szacuje się, że w przypadku tego wirusa śmiertelność wynosi cztery procent, a to więcej niż w przypadku wirusa grypy, który rok rocznie zbiera swoje żniwo.  

W Europie walkę z wirusem utrudnia zróżnicowana struktura ochrony zdrowia, inna w każdym z unijnych państw. A kluczowym sposobem wykrycia koronowirusa jest przeprowadzenie testów, które są stosunkowo drogie i mało dostępne. Tam, gdzie dostępność do testów jest powszechniejsza, wykrywalność koronowirusa jest większa. Gość Programu 1 Polskiego Radia daje przykład Ukrainy, gdzie wykrywalność jest znikoma, a około miliona Ukraińców przebywa w Polsce.

Ekspert podkreśla, że koronawirus jest stosunkowo nowym wirusem i mało poznanym, dlatego każdy dzień przynosi nowe informacje, co do konieczności postępowania i zmian w nastawieniu do niego. Zwraca uwagę, że nikt nie jest w stanie oszacować, ile osób choruje, zwłaszcza, że objawy są standardowe - gorączka, kaszel i duszność. Wiele chorób w ten sposób się objawia.

Zdaniem Jerzego Gryglewicza wirus może być już wszędzie, dlatego trzeba obserwować, jak się rozprzestrzenia, ale nie panikować.

W audycji również:

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że do końca lutego Turcja wyprze syryjskie siły rządowe za linię swoich wojskowych posterunków obserwacyjnych w Idlibie w północno-zachodniej Syrii. Gość dr Konrad Zasztowt z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Ostatni dzień kampanii wyborczej przed sobotnimi wyborami parlamentarnymi na Słowacji.

Od niedzieli w Luksemburgu wszystkie formy transportu zbiorowego będą bezpłatne; jest to pierwszy kraj w Europie i na świecie, który wprowadza takie rozwiązanie w ramach zwalczania korków i zanieczyszczenia powietrza.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Jerzy Gryglewicz (ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego), dr Konrad Zasztowt (Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 17.29

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Jakóbowski: chińska gospodarka jest w stanie zmrożenia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 19:00
- Jeżeli Chiny nie wystartują do kwietnia czy maja, to ich możliwość odrobienia strat w tym roku jest bardzo niska i w tym momencie kryzys mógłby bardzo szybko rozlać się po całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy koronawirus odbije piętno nie tylko na gospodarce chińskiej, ale również światowej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus we Włoszech. Ekspert: koszta dla włoskiego eksportu mogą gwałtownie wzrosnąć

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 18:45
Trzy następne osoby zakażone koronawirusem zmarły we Włoszech - poinformował w czwartek rządowy komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli. To oznacza, że bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 17. Zakażonych w całym kraju jest 650 osób. Jak bardzo epidemia odbije się na włoskiej gospodarce?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Latos: Polska jest gotowa na koronawirusa, mimo braku potwierdzonych przypadków

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 19:02
- Jeżeli chodzi o szpitale zakaźne, to mamy ich tyle, ile trzeba. Te służby pracują w określonych warunkach i w określonym celu, dlatego te placówki nie są duże - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Latos, lekarz i poseł PiS. Gościem Polskiego Radia był także senator Lewicy i również lekarz, Wojciech Konieczny.
rozwiń zwiń