Tysiące emigrantów puka do drzwi Unii Europejskiej. Czy będzie kolejny kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 17:30
Tysiące migrantów próbuje przedostać się głównie do Grecji, ale też do Bułgarii. To efekt decyzji prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, który ogłosił, że Turcja nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę, by drogą morską lub lądową przedostać się do Unii Europejskiej.
Audio
  • Co dalej z migrantami na granicy z Turcją" (Więcej świata/Jedynka)
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis oraz przewodniczący Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli na granicy grecko-tureckiej
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis oraz przewodniczący Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli na granicy grecko-tureckiejFoto: PAP/EPA/DIMITRIS PAPAMITSOS

Jednocześnie prezydent zachęcił uchodźców przebywających w Turcji do wyjazdu, wmawiając im, że droga do Europy jest wolna. Czy Wspólnota stoi w obliczu kryzysu takiego, jak w latach 2015-2016?

Grupa migrantów na granicy grecko-tureckiej Grupa migrantów na granicy grecko-tureckiej

Czy będzie powtórka z lat 2015-2016?
Dr Dorota Heidrich uważa, że powtórki z lat 2015-2016 nie będzie, a to dlatego, że Unia przyjęła liczne rozwiązania, zmierzające do wzmocnienia jej granicy zewnętrznej. Ponadto ujednolicono, z małymi wyjątkami, politykę azylową tak, żeby takie same procedury obowiązywały we wszystkich krajach członkowskich. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że obecny kryzys to próba szantażu ze strony Turcji, która chce, aby państwa europejskie poparły ją w  interwencji zbrojnej w Syrii. - Uczestniczymy w pewnej rozgrywce politycznej, w której występują nie tylko Turcja i Unia Europejska, ale także Stany Zjednoczone, Rosja, Syria. Wszyscy grają setkami cywilów, którzy są tylko pewnym instrumentem oddziaływania politycznego - wyjaśnia ekspert.

Co zrobić z migrantami?
Dr Heidrich wskazuje, że na podstawie umów międzynarodowych Grecja nie ma prawa zawiesić rozpatrywanie wniosków azylowych. Inna spraw, czy takie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, czy negatywnie. A w trakcie procedury trzeba coś z uchodźcami zrobić. Nakłada się na to kryzys związany z korona wirusem i fakt, że nadal kilkadziesiąt tysięcy osób czeka na wyspie Lesbos na decyzje w ich sprawie.

Unia che wspomóc Grecję dodatkowymi funduszami
Dr Dorota Heidrich uważa, że obecnie żadne państwo UE nie otworzy granicy, tak jak kiedyś Niemcy i nie odejdzie od zasady procedowania azylowego. - Mielibyśmy powtórkę sprzed pięciu lat, a na to nikt sobie nie pozwoli - wyjaśnia.
Grecję odwiedzili przewodniczący Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli. Zapowiedzieli udzielenie Grecji wsparcia finansowego na sumę ponad 700 milionów euro. - Ta pomoc nie wystarczy na rozwiązanie sytuacji - ocenia dr Dorota Heidrich.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Wizyta prezydenta Islandii Guðni Thorlaciusa Jóhannessona w Polsce - w programie spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz ich udział  w Konferencji Inaugurującej Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG w Polsce.

Ogłoszenie wyników poniedziałkowych wyborów parlamentarnych w Izraelu, trzecich w ciągu niespełna roku.

Superwtorek - prawybory w Partii Demokratycznej w 14 stanach - Alabama, Arkansas, Kalifornia, Kolorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Karolina Północna, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Wirginia, a także wśród demokratów przebywający za granicą. Te prawybory mogą wyłonić faworyta, który otrzyma w lipcu nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Demokratów.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Dorota Heidrich (Uniwersytet Warszawski), Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Materiały reporterskie: Michał Strzałkowski, Karol Darmoros

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 17.28

ag


Czytaj także

Migranci chcieli przedostać się z Turcji do Grecji. Policja użyła gazu łzawiącego

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 12:20
Grecka policja użyła gazu łzawiącego przeciwko migrantom, którzy chcieli przedostać się z Turcji na terytorium Grecji. Rząd w Atenach powtórzył swoje zapewnienie o wzmożonej ochronie granic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące migrantów u greckich granic. UE zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 19:17
Będą dwie nadzwyczajne, unijne narady ministerialne w sprawie sytuacji w Syrii i - co się z tym wiąże - na granicy grecko-tureckiej. W środę po południu w Brukseli spotykają się ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów, natomiast w piątek w Zagrzebiu ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty.
rozwiń zwiń