Ekspert: organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państwa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:50
- Wniosek Komisji Europejskiej jest sformułowany głównie w oparciu o informacje, które docierają do KE z jednej strony, tj. ze strony opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Jaką decyzję w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce podejmie unijny Trybunał Sprawiedliwości?
Audio
  • TSUE, koronawirus, Turcja, zestrzelenie samolotu (Jedynka/ Więcej Świata)
Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu
Trybunał Sprawiedliwości UE w LuksemburguFoto: Shutterstock

Ponad dwie godziny trwała rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Wniosek dotyczący zastosowania środków tymczasowych złożyła Komisja Europejska.

Kiedy rozstrzygnięcie?

Wielka Izba TSUE nie ma określonego terminu, kiedy musi podjąć decyzję w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce, ale niemal oficjalnie mówi się, że zapadnie jeszcze w marcu.

- Tego typu życzenia były wyrażane zwłaszcza przez te osoby, które były zaangażowane w proces przed TSUE. Oddzieliłabym to, co działo się przed samym TSUE, czyli oficjalną rozprawę od konferencji prasowej po rozprawie, gdzie właśnie przedstawiciele "Iustitii" i przybyli tam sędziowie wyrażali swoje zdanie - komentuje prof. Genowefa Grabowska.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Luksemburg: TSUE zajął się Izbą Dyscyplinarną

"Przepisów, które Polska naruszyła w tej materii, po prostu nie ma"

Zdaniem prof. Genowefy Grabowskiej wniosek Komisji Europejskiej jest bardzo słaby z prawnego punktu widzenia. - KE nie ma tytułu, aby w materii organizacji wymiaru sprawiedliwości wnikać, czy państwa członkowskie organizują wymiar sprawiedliwości tak, a nie inaczej. To jest tylko i wyłącznie sprawa wewnętrzna państwa, co potwierdzają Traktaty Lizbońskie. To oddziela kompetencje KE i Unii Europejskiej od kompetencji państw członkowskich - dodaje.

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że TSUE jest organem prawnym, natomiast KE przedłożyła wniosek, w którym nie powołała się na złamanie norm prawa europejskiego przez Polskę. - Jeżeli KE nie potrafi zarzucić Polsce naruszenia norm prawnych i norm europejskich w materii, o której mówi, to taki wniosek jest nic nie wart. To jest wniosek dotyczący tylko i wyłącznie wyobrażeń KE, jak powinna być postrzegana zasada praworządności. Wniosek jest sformułowany głównie w oparciu o informacje, które docierają do KE z jednej strony, tj. ze strony opozycji - słyszymy.

- Przepisów, które Polska naruszyła w tej materii, po prostu nie ma. Stąd byłoby trudno TSUE, bazującemu na ocenie tylko i wyłącznie prawnej, przeprowadzić analizę, która byłaby niekorzystna wobec Polski - mówi prof. Genowefa grabowska.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: uczciwy sędzia nie ma powodu do kwestionowania Izby Dyscyplinarnej SN

Ponadto w audycji:

- Włochy z bilansem 366 osób zmarłych z powodu koronawirusa są na drugim miejscu na świecie po Chinach. Nowy dekret rządowy podpisany przez premiera Giuseppe Contego przewiduje znaczne ograniczenie możliwości poruszania się po całym regionie Lombardii i w 14 miastach-prowincjach. Na tej liście są m.in. Rimini, Padwa i Wenecja. Felieton Katarzyny Semaan.

- Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, by omówić problemy relacji między Unią Europejską a Turcją, w tym dotyczące migracji, bezpieczeństwa, stabilności w regionie i kryzysu w Syrii. Rozmowa z dr. Karolem Kujawą z Akademii WSB.

- W Holandii rozpoczął się proces dotyczący zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 roku nad Zagłębiem Donieckim na Ukrainie. Zginęło wówczas niemal 300 osób, w większości obywatele holenderscy. Materiał Piotra Pogorzelskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska), dr Karol Kujawa (Akademia WSB)

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Dr Krzysztof Winkler: brexit nie jest korzystny dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 19:02
O godzinie 23.00 czasu brytyjskiego, czyli o północy czasu kontynentalnego Wielka Brytania formalnie opuści Unię Europejską. To będzie miało nie tylko wpływ na unijną gospodarkę, ale również na politykę, w tym międzynarodową.
rozwiń zwiń