Ekspert: koronawirus może wydłużyć negocjacje brytyjsko-unijne

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 18:56
Wszystkie kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen, poza Irlandią, zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen. To nadzwyczajne środki, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie.
Audio
Przed wejściem do centrum, testów na Sars-CoV-2 w Dublilnie
Przed wejściem do centrum, testów na Sars-CoV-2 w DublilnieFoto: PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

Sytuacja Irlandii, która wprawdzie jest poza Schengen, ale stosuje część jej dorobku prawnego, jest inna niż pozostałych państw UE ze względu na wspólny obszar podróży z Wielką Brytanią. Irlandia graniczy bowiem z Irlandią Północną, która jest częścią Wielkiej Brytanii i Dublin musi porozumieć się z Londynem, aby wprowadzić ewentualne ograniczenia.

Z powodu koronawirusa zamykane są kolejne przejścia graniczne Z powodu koronawirusa zamykane są kolejne przejścia graniczne

Granica irlandzko-irlandzka w praktyce nie istnieje
Dr Wojciech Lewandowski uważa, że zamknięcie granicy niewiele by dało w walce z koronawirusem. Zwraca uwagę, że po wejściu Irlandii i Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej Zielona Wyspa scaliła się w sensie ludzkim, a granica w praktyce zanikła. - W sensie politycznym Irlandia i Wielka Brytania to są dwa różne byty, ale w codziennym życiu granica była w dużym stopniu niedostrzegalna - mówi ekspert. Jego zdaniem, dużo lepszym rozwiązaniem niż zamykanie granicy jest lepsza współpraca służb Republiki Irlandii i Irlandii Północnej w walce z wirusem.

Koronawirus a negocjacje w sprawie brytyjskiego okresu przejściowego
Gość Programu 1 Polskiego Radia sceptycznie podchodzi do informacji, że na czas kryzysu w Wielkiej Brytanii zostałby powołany rząd jedności narodowej. - Nie wydaje mi się, żeby Boris Johnson tak łatwo chciał się podzielić władzą - mówi.

Koronawirus sprawił, że zostały zamrożone negocjacje między Londynem i Bruksela w sprawie umowy brexitowej. Nie odbyło się spotkanie marcowe, kwietniowe też stoi pod znakiem zapytania, zwłaszcza że zakażony jest unijny negocjator Michel Barnier. Być może zostanie przedłużony czas negocjacji w sprawie okresu przejściowego, które miały się trwać do końca roku.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Rosja z energią zabiera się za walkę z koronawirusem. Władimir Putin odwołał planowane na 22 kwietnia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Do walki z wirusem przygotowuje się też wojsko. Felieton Piotra Pogorzelskiego.

Indyjski premier Narendra Modi w przemówieniu telewizyjnym ogłosił całkowitą blokadę kraju i zakaz opuszczania domów przez 21 dni. Decyzję podjęto, kiedy w Indiach liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła zaledwie 500 przypadków i większość stanów wprowadziła prewencyjne nakazy. Ponad miliard ludzi obowiązuje zakaz wychodzenia z domu. O indyjskiej walce z epidemią rozmowa z Patrykiem Kugielem z PISM.

Funkcjonariusze komisariatu w Algaidzie, na hiszpańskiej Majorce, objeżdżają gminę, kontrolując przestrzeganie obowiązkowej kwarantanny z gitarą i śpiewem na ustach. Dla wyglądających przez okna mieszkańców patrol gra znane piosenki, śpiewa oraz tańczy. Mieszkańcy Chicago z dzielnicy South Loop postanowili pójść śladem Włochów i zaśpiewali na balkonach swoich domów piosenkę zespołu Bon Jovi "Livin' On A Prayer". Jon Bon Jovi zareagował natychmiast i umieścił nagranie na swoim Instagramie. Opera w rosyjskim mieście Perm od tego miesiąca będzie wystawiać swoje spektakle dla jednego widza. Pozostałe osoby będą korzystać z transmisji w internecie. Teatr przystosowuje się do warunków w czasie rozprzestrzeniającego się w kraju koronawirusa. O ludzkiej pomysłowości w obliczu zagrożenia i wspieraniu się. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Wojciech Lewandowski (Uniwersytet Warszawski), Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 25.03.2020

Godzina emisji: 17.27

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Europie. Jest pierwszy przypadek w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 02:10
Jest pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w kolejnym europejskim państwie. To mężczyzna ze wschodniej części Irlandii, według służb medycznych zaraził się podczas pobytu w północnych Włoszech. Mężczyzna przechodzi leczenie. Obecnie służby próbują dotrzeć do osób, z którymi mógł on mieć kontakt w ostatnich dniach.
rozwiń zwiń