Dr Kamil Zajączkowski: pakiet mobilności zawsze budził kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 19:09
- Pakiet mobilności przechodził bardzo dużo zmian i zawsze te kwestie były kontrowersyjne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy prace nad unijnym pakietem mobilności zostaną zawieszone ze względu na pandemię koronawirusa?
Audio
  • Pakiet mobilności, żałoba we Włoszech, wyrok Trybunału Arbitrażowego, obrót ziemią rolną na Ukrainie (Jedynka/ Więcej Świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ewa Studio

Polska z grupą kilku innych krajów Unii Europejskiej zwróciła się do chorwackiej prezydencji, ale także do szefa Parlamentu Europejskiego i do przewodniczącej Komisji Europejskiej o zawieszenie prac nad pakietem mobilności, czyli nad przepisami dotyczącymi transportu drogowego. List w tej sprawie wystosowali ministrowie transportu Polski, Bułgarii, Cypru, Węgier, Malty, Łotwy, Litwy i Rumunii.

Sygnatariusze listu ocenili, że przyjęcie pakietu mobilności w jego obecnej formie nie jest "ani rozsądne, ani uzasadnione", bo krajobraz gospodarczy w Unii Europejskiej po zakończeniu pandemii będzie z pewnością inny niż obecnie, tj. gorszy.

Pakiet najmocniej uderzyłby w Polskę

- Dyskusja nad pakietem trwa już 2-3 lata. Ten pakiet przechodził bardzo dużo zmian i zawsze te kwestie były kontrowersyjne (…). Kiedy w listopadzie i grudniu były spotkania i dyskusje w różnych formatach, te państwa bardzo mocno podkreślały, że to doprowadzi do niekorzystnych kwestii finansowych związanych z całą branżą transportową. Najmocniej uderzyłoby to w Polskę - ocenia dr Kamil Zajączkowski.

Ekspert Jedynki zauważa, że w kontekście pandemii koronawirusa "wszystkie instytucje finansowe i banki już szacują, że na pewno będziemy mieć recesję, tylko pytanie jak głęboką".

Co na to Francja i Niemcy?

Nie wiadomo, jakie stanowisko w sprawie pakietu mobilności zabiorą największe państwa tuż po zakończeniu pandemii koronawirusa. Francja i Niemcy wcześniej dążyły do wprowadzenia pakietu mobilności.

- Dzisiaj bardzo trudno powiedzieć, jak za 2-3 miesiące będą zachowywały się państwa członkowskie. Stawiam tezę, że to będzie wymagało bardzo długiego namysłu wśród liderów Unii Europejskiej i w pewnym sensie przebudowy nastawienia np. Francji i Niemiec do kwestii wspólnego rynku. Skupiamy się na mikroproblemie, czyli branży transportowej, ale problem jest szerszy -twierdzi dr Kamil Zajączkowski.

Ponadto w audycji:

- W całych Włoszech dzień żałoby narodowej dla uczczenia pamięci osób zmarłych w czasie epidemii koronawirusa. Obecnie ich liczba przekroczyła 10 tysięcy. Tymczasem w Lombardii wspomaga tamtejszą służbę zdrowia grupa 15 polskich lekarzy. Felieton Katarzyny Semaan.

- PGNiG poinformowała o korzystnym wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze z Gazpromem. Trybunał nakazał wstecznie zmienić cenę w kontrakcie jamalskim. Według PGNiG, oznacza to konieczność zwrotu przez Gazprom ok. 1,5 mld dol. Rozmowa z Wojciechem Jakóbikiem z portalu BiznesAlert.pl.

- Ukraiński parlament przyjął prawo o obrocie ziemią rolną. Jest to jedna z regulacji, od których zależy zwiększenie Ukrainie pomocy ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ukraina była jednym z ostatnich państw na świecie, gdzie nie można było sprzedawać ziemi. Felieton Piotra Pogorzelskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl)

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 17.27

DS 

Czytaj także

Debata ws. praworządności w Polsce. Ekspert: PE jest tym zmęczony

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 18:20
- Debata w Parlamencie Europejskim nie była wcale adresowana do kolegów parlamentarzystów, bo nie było ich na sali. Było wyjątkowo pusto jak na debatę, która dotyczy dużego państwa. Ileż można? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE wdraża pilny plan walki z koronawirusem. Decyzja zapadła w zdalnym głosowaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:20
Jest jednomyślna zgoda europosłów na pilny tryb zatwierdzenia planu działań w walce z koronawirusem. 687 deputowanych zagłosowało za taką procedurą.
rozwiń zwiń