Szef KAI: Jan Paweł II wykorzystywał siłę religii jako instrument dający ludziom wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 19:00
15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. Od początku swojego pontyfikatu jawił się jako człowiek zawierzenia i nadziei. Wywarł szczególny wpływ na losy świata, między innymi przyczyniając się do upadku komunizmu.
Audio
  • wyrok TSUE, 15. rocznica śmierci Jana Pawła II (Więcej świata/Jedynka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: shutterstock.com/Gasper Furman

Wpływ na obalenie komunizmu

- Jan Paweł II miał ogromny wpływ w walce z komunizmem. Nie był to wpływ militarny czy polityczny, ale polegający na tym, że papież wykorzystywał siłę religii jako bardzo potężnego instrumentu dającego ludziom wolność - powiedział  w "Więcej Świata" Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej. 

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał kraj ojczysty. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku wypowiedział słynne słowa" Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". - Komuniści na Kremlu zauważyli wtedy, że wyzwalanie ludu polskiego i nie tylko jest niezwykle niebezpieczne dla całego systemu, a w szczególności samego Związku Radzieckiego - tłumaczył Marcin Przeciszewski. - Kilka miesięcy po tej wizycie zbiera się biuro polityczne KC KPZR, który postanawia walczyć z Janem Pawłem II wszelkimi sposobami - dodał. 

Gość audycji wspominał, że papież podczas pielgrzymki w Gnieźnie w 1979 roku pokazywał sens swojej misji i stawiał wyzwania całemu systemowi komunistycznemu. - To wyzwolenie dokonuje się w kolejnych latach i ta siła religii okazuje się znacznie bardziej wiarygodna niż czołgi i bataliony tego systemu - oceniał. 

Pontyfikat papieża Polaka dzisiaj 

- W pierwszej połowie rządów Jan Paweł II był traktowany jako tradycjonalista, konserwatysta, zwolennik nauczania moralnego, którego postępowe kręgi katolickie nie uznawały - mówił szef KAI.

Gość audycji podkreślał, że działalność Jana Pawła II jest dzisiaj lepiej odbierana na Zachodzie niż za czasów rządów. - Przełom nastąpił w ostatnich latach pontyfikatu, wobec papieża cierpiącego. Niezwykłą siła ducha zapewniła mu niekwestionowany autorytet - dodał Maciej Przeciszewski. 

Zapalmy świece 

 Kardynał Stanisław Dziwisz apelował do Polaków, aby w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II zapalić świece w oknach o godz. 21.37 (w godzinę śmierci papieża) i modlić się o ustanie epidemii koronawirusa. "Zapalmy świecę na znak miłości i wdzięczności Ojcu Świętemu za to, że był z nami. Zaprośmy go, żeby także teraz był z nami. Jesteśmy świadomi, że tak jak za życia jego modlitwa była skuteczna, tak i dziś wesprze nasz naród i świat, pomagając przejść te trudne chwile" – powiedział kard. Dziwisz.

Rok 2020, ustanowiony przez Sejm RP jako rok Jana Pawła II, jest też okazją przypomnienia nauczania papieża Polaka poświęconego rodzinie.


Ponadto w audycji: 

-Zdaniem TSUE Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo odmawiając przyjmowania uchodźców. Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Genowefą Grabowską. 

- W Szwecji w ciągu ostatniej jednej doby zmarło 59 osób zakażonych koronawirusem, najwięcej od początku epidemii, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 239. W Szwecji wciąż normalnie działają przedszkola oraz szkoły podstawowe - o nietypowej walce tego kraju z epidemią Michał Strzałkowski.

Prezydent Brazylii ignoruje zagrożenie koronawirusem, choć w walkę z epidemią włączyły się nawet miejscowe gangi narkotykowe, szczególnie zagrożone są dzielnice biedy, gdzie często nie ma nawet bieżącej wody - felieton Katarzyny Semaan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska), Marcin Przeciszewski (KAI) 

Data emisji: 2.04.2020 r.

Godzina emisji: 17.30

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Watykan: uroczysta msza święta przy grobie Jana Pawła II w 14. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 11:56
W 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przy jego grobie w Bazylice św. Piotra odprawiona została uroczysta msza święta. Wzięła w niej udział minister Beata Kempa, która przybyła na tę okazję z Warszawy.
rozwiń zwiń