Ekspert: światowa gospodarka będzie przeżywała rozmaite wstrząsy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 19:30
- Punkt startu do ponownego wzrostu gospodarczego będzie inny w różnych miejscach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak poszczególne kraje poradzą sobie ze skutkami pandemii koronawirusa?
Audio
  • Koronawirus a gospodarka, orędzie Elżbiety II, Ekwador, Rosja i niezależne media (Jedynka/ Więcej świata)
Czy Azja odbuduje swoją gospodarkię szybciej niż Europa?
Czy Azja odbuduje swoją gospodarkię szybciej niż Europa?Foto: PAP/EPA/YONHAP

Pandemia oznacza, że z wirusem do czynienia ma cały świat. Jak w związku z tym zmieni się układ sił na naszym globie? Czy Azja zyska na znaczeniu z racji tego, że tam udało się już - przynajmniej oficjalnie - opanować koronawirusa?

- Myślę, że nie. To są zbyt optymistyczne z punktu widzenia azjatyckiego prognozy. Gospodarka światowa jest wzajemnie powiązana i fakt jej zamrożenia w licznych krajach, będzie powodował obniżenie siły nabywczej i pojemności rynków. Największa gospodarka azjatycka, czyli chińska, w ostatnich dekadach rosła przede wszystkim dzięki eksportowi. W związku z czym nie tylko sytuacja wewnętrzna, ale skala światowych powiązań i wzajemne oddziaływanie ekonomiczne będą powodowały, że gospodarka światowa będzie przeżywała rozmaite wstrząsy - ocenia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Dr Marcin Kędzierski: dzisiaj nie ma już rynków wolnych od epidemii

Pandemia nie wystąpiła wszędzie w tym samym czasie

Ekspert Jedynki uważa, że jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć które państwa, jak głęboko i w jakim momencie będą przeżywać wspomniane wstrząsy. - Dlatego, że nie wszędzie epidemia wystąpiła w jednakowym czasie i z jednakowym nasileniem. Nie wszędzie też ustanie w tym samym dniu. Punkt startu do ponownego wzrostu gospodarczego będzie inny w różnych miejscach - dodaje.

Trzy wymiary pandemii

Obecnie mamy do czynienia z niemalże bezprecedensowym wyłączeniem wielu gałęzi gospodarki w różnych krajach.

- Można wyróżnić trzy wymiary. Wymiar medyczny, który skutkuje zakażeniami i śmiercią określonej liczby ludzi. Wymiar gospodarczy skutkujący negatywnymi zjawiskami w gospodarce światowej i zerwaniem wielu nici kooperacyjnych. I w ślad za tym dopiero wymiar psychospołeczny, czyli wahnięcia nastrojów opinii publicznej na świecie, które też będą oddziaływały w różny sposób w zależności od kalendarza wyborczego. (…) Niektóre opinie publiczne słusznie uznają, że ich rządy sprawdziły się, a inne odwrotnie i to także będzie miało wpływ na scenę polityczną na świecie, w Unii Europejskiej i w poszczególnych krajach - tłumaczy prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Włochy mogą wyjść z UE". Politolog o sytuacji wokół koronawirusa

Ponadto w audycji:

- Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii zbliża się do 5 tys. Królowa Elżbieta II wygłosiła pierwsze od ośmiu lat telewizyjne orędzie i dopiero piąte w swoim 68-letnim okresie panowania. Tym razem starała się głównie pocieszyć Brytyjczyków w tym trudnym dla nich czasie. Królewskie słowa otuchy przyćmiła jednak informacja o hospitalizowaniu brytyjskiego premiera. Materiał Katarzyny Semaan.

- W Guayaquil, jednym z najmocniej dotkniętych epidemią koronawirusa miast w Ekwadorze, system opieki zdrowotnej i domy pogrzebowe są przeciążone do granic możliwości. Ciała zmarłych leżą na ulicach, w domach i nie są przez nikogo odbierane przez wiele dni - informują tamtejsze media. Burmistrz zamówiła tiry-chłodnie do przechowywania ciał zmarłych. To drugie co do wielkości miasto kraju jest "ekwadorskim Wuhanem". Rozmowa z dr Joanną Gocłowską-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego o koronawirusie w Ameryce Południowej.

- Parlamentarzyści z Rosji chcą skontrolować publikacje mediów o walce z koronawirusem. Chodzi głównie o te media, które są finansowane z zagranicy lub tworzone przez rosyjskich dziennikarzy, ale mieszkających za granicą. O szczegółach Piotr Pogorzelski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki), dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 6.04.2020

Godzina emisji: 17.29

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Unia Europejska robi co może, aby opanować epidemię

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 18:40
- Na dzisiaj można powiedzieć, że Unia Europejska robi co może. Ona ma jeden podstawowy problem, że z jednej strony ma imperatyw dyktowany przez potrzeby ochrony zdrowia publicznego, z drugiej strony mając na uwadze wiszące widmo recesji to może być tak, że jedna pandemia się skończy, a potem zacznie zupełnie inny problem gospodarczy - mówi w "Więcej Świata" prof. Aleksander Gubrynowicz z UW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krzysztof Wielecki: pobieramy teraz lekcję skromności i pokory

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 18:40
- Musimy mieć wizję Europy i starać się, żeby była ona racjonalna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak Unia Europejska zmieni się w związku z kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa?
rozwiń zwiń