Ekspert o strategii KE: to są kwestie, których zabrakło na samym początku epidemii

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 19:05
Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa. W przedstawionym planie jest mowa m.in. o tym, że Unia Europejska chce ograniczyć się do koordynacji działań i wymiany informacji między państwami członkowskimi. - To są dwie kwestie, których zabrakło na samym początku epidemii - mówi w "Więcej Świata" dr Kamil Zajączkowski z UW. 
Audio
  • Strategia KE, wideokonferencja nt. zagrożeń wynikających z dezinformacji, sytuacja w Rosji w czasie pandemii (Więcej świata/Jedynka)
Ursula von der Leyen uczestniczy w konferencji prasowej na temat reakcji Unii Europejskiej na kryzys związany z pandemią koronawirusa
Ursula von der Leyen uczestniczy w konferencji prasowej na temat reakcji Unii Europejskiej na kryzys związany z pandemią koronawirusa Foto: PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

Strategię zaprezentowali w Brukseli na konferencji prasowej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. 14-stronicowy dokument nie wskazuje żadnej daty, bo podjęcie decyzji w sprawie rozluźniania restrykcji będzie decyzją państw członkowskich UE. Bruksela chce jednak, żeby odbywało się to w skoordynowany sposób, tak żeby uniknąć ewentualnych efektów ubocznych.

- Dobrze, że Komisja Europejska ogłosiła taki plan, pokazując, że jednak będzie próbowała pomóc w stopniowym wychodzeniu Europy z pandemii, jednocześnie zaznaczając, że nie będzie to w tym samym czasie, bo już widać różnice - uważa ekspert. - Wynikają one z sytuacji wewnętrznych, zdrowotnych w poszczególnych państwach, a także odmiennych uregulowań prawnych i sytuacji społeczno-gospodarczej - dodaje. 


UE przespała początek pandemii 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w łamach dziennika "Le Monde" przyznała, że  UE została początkowo zdestabilizowana epidemią. - To jest sukces, że przyznaje się do tego, iż Unia  Europejska zawiodła - ocenia dr Kamil Zajączkowski. 

Gość audycji zaznacza, że kompetencje dotyczące służby zdrowia są przypisane państwom członkowskim, ale w przypadku UE zabrakło pewnych gestów symbolicznych. - Bardzo ważne w polityce międzynarodowej są symbole. Mamy dyplomację mateczkową Chin czy widzimy poczynania Rosji. UE, w pewnym tego słowa znaczeniu, zabrakło "pijaru" na samym początku epidemii - wyjaśnia ekspert. 


>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Dwa kluczowe warunki". KE zaproponowała strategię stopniowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem 


Ponadto w audycji:

Ministrowie obrony państw NATO na nadzwyczajnej wideokonferencji m.in. o zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do odstraszania oraz na temat zagrożeń wynikających z dezinformacji. Zdaniem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga wyzwania i zagrożenia związane z działalnością Rosji nie zmieniły się: "Widzimy dalsze łamanie zawieszenia broni na Ukrainie. Widzimy rosyjską aktywność wojskową w Syrii. Wyzwania, które przed nami stoją, nie zniknęły z powodu kryzysu związanego z COVID-19". Gościem audycji był Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 

- W stolicy Rosji zacznie obowiązywać system elektronicznych przepustek. Przede wszystkim chodzi o przepustki dla tych, którzy chcą się poruszać po Moskwie, korzystając z prywatnego lub publicznego środka transportu. Jeśli ktoś codziennie jeździ do pracy, dostanie kod ważny do końca miesiąca. Ponadto - w ciągu najbliższych dwóch tygodni może zabraknąć łóżek w moskiewskich szpitalach – alarmują władze rosyjskiej stolicy. I to nawet mimo tego, że ma powstać dodatkowo ponad 20 tysięcy miejsc dla chorych. Czy Rosja daje sobie radę z pandemią koronawirusa? Więcej w felietonie Piotra Pogorzelskiego. 

Pierwsza rocznica wybuchu pożaru katedry Notre-Dame. Jaki jest aktualny stan odbudowy? Więcej w materiale Katarzyny Semaan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute) 

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z dezinformacją. Ministrowie obrony NATO wezmą udział w wideokonferencji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 05:15
Strategia obrony i odstraszania NATO oraz walka z dezinformacją w czasie pandemii koronawirusa to główne tematy wideokonferencji ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego (początek ok. godz. 15). Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że w konferencji wezmą też udział ministrowie obrony Finlandii i Szwecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny szczyt ws. budżetu. Szefowa KE: musi być odpowiedzią na "koronakryzys"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 15:24
W przyszłym tygodniu podczas wideokonferencji z udziałem unijnych przywódców odbędzie się dyskusja o budżecie Wspólnoty po 2020 roku. - Ten budżet musi być europejską odpowiedzią na koronakryzys. Żeby to się udało, musi być on całkowicie inny niż wcześniejsze unijne budżety - oświadczyła Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Legutko: projekt rezolucji PE ws. pandemii i sytuacji w Polsce - skandaliczny

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 16:07
Jako skandaliczny określił europoseł Ryszard Legutko projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat pandemii koronawirusa, w którym znalazły się również zapisy dotyczące praworządności i sytuacji w Polsce. W dokumencie jest między innymi mowa o ubolewaniu europosłów w związku zamiarami przeprowadzenia w Polsce wyborów prezydenckich w czasie pandemii. Co - jak napisano - podważa zapisaną w konstytucji ideę wolnych, równych, bezpośrednich i tajnych wyborów.
rozwiń zwiń