Prof. Miszczak: państwem, które najbardziej zyska na regulacji kryzysu po pandemii będą Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 18:50
Zdaniem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella po zakończeniu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa pozycja Niemiec w Europie wzrośnie. Hiszpański polityk twierdzi, że niemiecka gospodarka najbardziej skorzysta na kłopotach innych państw Unii Europejskiej. - Uważam, że Niemcy wyjdą z tego kryzysu wzmocnione - mówi w "Więcej świata" prof. Krzysztof Miszczak. Czy Niemcy zdominują europejską ekonomię? 
Audio
  • Czy Niemcy zdominują europejską ekonomię? (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Deklaracje Borrella opublikowała we wtorek na swojej stronie internetowej hiszpańska organizacja gospodarcza Nueva Economia Forum, organizująca debaty dotyczące ekonomii. Szef unijnej dyplomacji wziął udział w rozmowie w formie wideokonferencji. 

Hiszpański polityk wskazał, że mocniejsza pozycja Niemiec stanie się widoczna wraz z koniecznością dofinansowania przez państwa UE swoich przedsiębiorstw. Zaznaczył, że Berlin ma obecnie jeden z największych potencjałów w Europie, aby wesprzeć krajową gospodarkę.

- Niemcy są takim państwem, które najbardziej będą łożyć na odbudowę gospodarek państw europejskich - uważa prof. Krzysztof Miszczak z SGH. - Wskazywanie tej samej narracji przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen, ministra finansów w Niemczech Petera Altmaiera pokazuje, że sytuacja jest rozumiana w tym samym wymiarze, chodzi o "Plan Marshalla" - dodaje ekspert. 

Budżet UE "Planem Marshalla"? 

Europejscy przywódcy jutro (23.04) podczas szczytu UE mają rozmawiać o planach odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreślała, że "Planem Marshalla" powinien być siedmioletni budżet UE obowiązujący od 2021 roku. 

- Obawa jest o to, że jeżeli będzie jakaś zgoda, w co ja wątpię, i państwa porozumieją się w sprawie budżetu czy pomocy finansowej dla państw po epidemii to może to się odbić kosztem pomocy dla naszej polskiej gospodarki - uważa gość audycji. 

Prof. Krzysztof Miszczak wyjaśnia, że niemieckie prawo wewnętrzne zabrania gwarantowania wsparcia finansowego bezpośrednio dla unijnych państw, ponieważ łamie zwierzchnictwo Bundestagu. - Niemcy się na to nie zgodzą. O obligacjach można zapomnieć, jeżeli chodzi o fundusz wspierania to trzeba mieć wsparcie społeczeństwa niemieckiego, bo one również jest dotknięte kryzysem. Myślę, że jutro nie będzie żadnego porozumienia, bo jest za dużo rozbieżności - uważa ekspert. 

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Przygotowania do szczytu UE. Rozmowy ministrów o odbudowie gospodarki. 

Ponadto w audycji:

- Ostatnie dni przyniosły bezprecedensowe załamanie na rynku ropy naftowej i spadek kontraktów na ropę w dostawach na maj do ok. minus 40 USD. Zdaniem ekspertów wśród powodów były kończące się możliwości magazynowania, co doprowadziło do kuriozalnej sytuacji, że producenci dosłownie płacą kupującym za odbiór surowca. O sytuacji na rynku ropy mówił Adrian Bąk. 

- rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. O wątkach tej rozmowy, obecności wojsk Sojuszu na wschodniej flance a także o misjach polskich wojskowych lekarzy we Włoszech, Słowenii, USA. Gościem audycji był Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 

- pierwszy podcast Radio Polonia Węgierska trafił do internetu. Pomysłodawca - dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie (PIBM) Piotr Piętka chciałby tą drogą służyć wymianie informacji i rozmowie o Polonii węgierskiej. Podcast tworzy grupa osób, głównie związanych z PIBM, ale także np. blogerzy Jerzy Celichowski i Marzena Jagielska, która jest redaktorką naczelną pisma "Polonia Węgierska". Więcej w materiale Piotra Pogorzelskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Krzysztof Miszczak (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans 

Czytaj także

Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 19:25
- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Unia Europejska i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w sprawie umowy handlowej?
rozwiń zwiń