Prof. Tomasz Grosse: Unia tworzy fundusz odbudowy po epidemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 17:30
Unia Europejska stworzy fundusz odbudowy, który ma pomóc w walce z kryzysem gospodarczym wynikającym z epidemii koronawirusa. Podczas nadzwyczajnego szczytu, przeprowadzonego w formie wideokonferencji, dotyczącego dalszych działań w związku z pandemią COVID-19 przywódcy państw Unii Europejskiej zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 miliardów euro.
Audio
  • Unia Europejska tworzy Fundusz Odbudowy po epidemii koronawirusa (Więcej świata/Jedynka)
Wideokonferencja przywódców Unii Europejskiej. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis (L), która w tym półroczy przewodniczy Unii, rozmawia z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem
Wideokonferencja przywódców Unii Europejskiej. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis (L), która w tym półroczy przewodniczy Unii, rozmawia z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem Foto: PAP/EPA/DRAGOS ASAFTEI

Brak jednak zgody co do kształtu i sposobu finansowanie tego funduszu. Przywódcy zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie konkretnych propozycji. Przewodnicząca Komisji Ursula von den Leyen mówiła, że fundusz będzie duży liczony w bilionach, a nie miliardach euro.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista, zauważa, że Fundusz Odbudowy będzie powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi, czyli perspektywa budżetu Unii Europejskiej. Zwraca jednak uwagę, że jest dużo znaków zapytania. - W gruncie nie wiemy, jak wielki będzie to fundusz, czy państwa będą otrzymywały pożyczki, czy bezzwrotne granty - wylicza. Podkreśla, że są duże różnice między państwami północy i południa Europy. Nie wiadomo też, jak ten fundusz będzie finansowany.

Ponieważ państwa członkowskie nie zgodziły się na wiele aspektów, więc przewiduje, że czeka nas długa perspektywa, zanim się zgodzą. Dlatego niezbędne będzie spotkanie w Brukseli, gdzie zgoda, często jest wykuwana podczas spotkań dwustronnych. A takie trudno prowadzić podczas wideokonferencji.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse podkreśl, że z punktu widzenia Polski są dwa zagrożenia. Pieniądze na fundusz mogłyby zostać częściowo zabrane z Funduszu Spójności, a ponadto polityka spójności może być powiązana z praworządnością. To dla Polski byłby kłopot, a na ten warunek nalegają Niemcy.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili wraca na Ukrainę, ma być wicepremierem bez teki. Felieton Piotra Pogorzelskiego.
W tym tygodniu minął rok od wyboru Wołodymyra Zełenskiego na stanowisko prezydenta Ukrainy. Co udało mu się osiągnąć, a czego nie - rozmowa z Wojciechem Konończukiem z OSW.
Hiszpania planuje wznowienie rozgrywek piłkarskich. Czy to realne i jak to wygląda na świecie. Felieton Adriana Bąka.    

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z UW), Wojciech Konończuk (OSW)

Data emisji: 24.04.2020

Godzina emisji: 17.31

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet UE. Ekspert: będzie potrzebna całkowicie inna koncepcja ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 18:40
- Rozmowy będą trudne nie tylko dlatego, że ten budżet będzie wymagał więcej pieniędzy, ale będzie wymagał zupełnie innej filozofii i koncepcji ekonomicznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy państwa członkowskie dogadają się w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w UE. Ekspert: z pewnością trwa już konflikt

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 19:09
- Włochy czy Hiszpania zarzucają bogatszym państwom strefy euro, że są niesolidarne i nie chcą wspierać ich zadłużenia, a z drugiej strony proponują działania wyłącznie w ramach strefy euro - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Pawłowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy bogatsze kraje Starego Kontynentu pomogą państwom dotkniętym przez pandemię?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Miszczak: państwem, które najbardziej zyska na regulacji kryzysu po pandemii będą Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 18:50
Zdaniem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella po zakończeniu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa pozycja Niemiec w Europie wzrośnie. Hiszpański polityk twierdzi, że niemiecka gospodarka najbardziej skorzysta na kłopotach innych państw Unii Europejskiej. - Uważam, że Niemcy wyjdą z tego kryzysu wzmocnione - mówi w "Więcej świata" prof. Krzysztof Miszczak. Czy Niemcy zdominują europejską ekonomię? 
rozwiń zwiń