Prof. Kachniewska: turystyka dla wielu krajów jest filarem gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:45
- Załamanie tak ważnego sektora gospodarki oznacza długotrwały kryzys gospodarczy, który będzie bardzo trudno przezwyciężyć w najbliższych latach nawet jeżeli zostanie uruchomiona gospodarka turystyczna - stwierdziła w "Więcej świata" prof. Magdalena Kachniewska z SGH. 
Audio
  • - KE o restrykcjach ws. podróżowania, postępowanie przeciwko Polsce, nowa Zelandia wygrała z koronawirusem, brak kwarantanny na Białorusi (Więcej świata/Jedynka)
Konferencja prasowa po spotkaniu kolegium wykonawczego UE w Brukseli - 29 kwiecień 2020 r.
Konferencja prasowa po spotkaniu kolegium wykonawczego UE w Brukseli - 29 kwiecień 2020 r. Foto: PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova poinformowała na konferencji po środowym spotkaniu komisarzy, że restrykcje dotyczące podróżowania w Unii Europejskiej muszą być zniesione tak szybko jak to możliwe. Oświadczyła, że stanowisko dot. sektora turystyki zostało przyjęte przez komisarzy m.in. z powodu obecnej sytuacji w sektorze turystycznym, który odpowiada za ok. 10 proc. wypracowywanego w Unii PKB i pośrednio lub bezpośrednio daje pracę 27 milionom ludzi.

- Pamiętajmy że to jest średni wskaźnik dla Unii Europejskiej, ponieważ przykładowo dla Chorwacji będzie to 17 procent PKB - zauważa prof. Magdalena Kachniewska. 

Turystyczne korytarze 

Wkrótce Komisja ma przygotować wytyczne, które mają pomóc firmom turystycznym przetrwać kryzys i umożliwić im działalność w wakacje. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do państw członkowskich. Przedwczoraj unijni ministrowie zajmujący się turystyką rozmawiali o możliwości utworzenia w wakacje tak zwanych "korytarzy turystycznych" między krajami. - Tego typu rozwiązania budzą ogromny sprzeciw innych państw. - ocenia prof. Kachniewska. - Bardzo ostro sprzeciwiają się temu Niemcy, nie trudno się też dziwić, bo albo postępujemy tak samo we wszystkich krajach unijnych i staramy się wspólnie walczyć z pandemią albo narażamy się na taką sytuację, że będziemy stwarzać wrażenie, że kraje są bezpieczne - komentuje gość audycji. 

Ekspert podkreśla, że dużym problemem może być kwestia procedur, które muszą zostać wprowadzone na granicach państw. - Dotyczy to nie tylko ruchu kołowego czy samolotowego, ale również zasad jak można taką granicę przekroczyć. Większość krajów już teraz zastrzega, że będzie oczekiwała okazania wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie - wyjaśnia prof. Kachniewska. 

Program pomocowy 

Dziewięć państw UE skierowało do Komisji Europejskiej wspólny apel dotyczący opracowania programu pomocowego dla sektora turystycznego. We wspólnym dokumencie, który podpisały rządy Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Grecji, Cypru, Bułgarii, Rumunii oraz Malty, podkreślono, że "turystyka jest strategiczną dziedziną" ich gospodarek. W spólny apel o wsparcie dla sektora turystycznego pojawia się w momencie, w którym większość państw UE nie otworzyła jeszcze swoich granic dla ruchu turystycznego. 


>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Vouchery zamiast zwrotów kosztów za odwołane loty. 12 krajów chce, by KE zmieniła przepisy. 


Ponadto w audycji:

- Nowa Zelandia wygrała z koronawirusem. Premier Jacinda Ardern ogłosiła, że jej kraj "wygrał ze społecznym rozwojem koronawirusa". W Nowej Zelandii nie ma niewykrytej społecznej transmisji wirusa na dużą skalę - wygraliśmy tę bitwę. Ale musimy pozostać czujni" - powiedziała szefowa rządu. Po prawie pięciu tygodniach surowych restrykcji zniesiony został czwarty, najwyższy stopień alertu. - Więcej w felietonie Katarzyny Semaan. 

postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku ze znowelizowaną ustawą o sądownictwie, która weszła w życie w lutym - relacja Beaty Płomeckiej 

- na Białorusi nie ogłoszono odgórnie kwarantanny, przedsiębiorstwa i transport pracują normalnie (z niewielkimi modyfikacjami). Część opinii publicznej krytycznie ocenia decyzję władz o niewprowadzeniu bardziej radykalnych ograniczeń. Według prezydenta Łukaszenki obecnie nie ma potrzeby, by zaostrzać środki walki z epidemią. - Gościem audycji był Kamil Kłosiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Ukraina niechętna powrotowi pracowników na Zachód i choć inne kraje zgłaszają Ukrainie zapotrzebowanie na przyjazd ukraińskich pracowników, jednak rząd w Kijowie uważa, że masowy wyjazd za granicę w czasie pandemii byłby "nielogiczny" - to opinia szefa ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeby. O zapotrzebowaniu ukraińskich pracowników - felieton Piotra Pogorzelskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Magdalena Kachniewska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Kamil Kłosiński (Ośrodek Studiów Wschodnich) 

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans

Czytaj także

Ekspert: organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państwa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:50
- Wniosek Komisji Europejskiej jest sformułowany głównie w oparciu o informacje, które docierają do KE z jednej strony, tj. ze strony opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Jaką decyzję w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce podejmie unijny Trybunał Sprawiedliwości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odmrożenie branży turystycznej. UE rozważa "korytarze" między krajami

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:40
W Unii Europejskiej kiełkuje pomysł otwarcia "korytarzy turystycznych" między państwami członkowskimi, tak by branża turystyczna, która odpowiada za 10 proc. unijnego PKB, mogła przetrwać pandemię koronawirusa. Na razie nie ma jednak żadnych decyzji. Polska chce planu na poziomie UE.
rozwiń zwiń