Dr Czerep: do tej pory migracja definiowała europejskie spojrzenie na Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 19:30
Centrum epidemii koronawirusa przenosi się z Europy do Afryki. Państwa Unii Europejskiej rozważają umorzenie części długu państw afrykańskich, aby ułatwić im walkę z koronawirusem. Wspólnota obawia się nowej fali uchodźców i migrantów w związku z pandemią. - Perspektywa migracyjna zdominowała w ostatnich latach i dotąd definiowała spojrzenie europejskie na Afrykę - mówi w "Więcej Świata" dr Jędrzej Czerep z PISM.
Audio
  • UE chce pomóc Afryce w walce z epidemią (Więcej świata/Jedynka)
Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Afryce
Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Afryce Foto: PAP/EPA/NIC BOTHMA

Liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Czarnym Lądzie zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni. 

"Dziurawe statystyki" 

Ekspert w Programie 1 Polskiego Radia zaznacza, że statystyki dot. liczby zachorowań są w dalszym ciągu są "dziurawe". - Przykładowo w Sudanie pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono dopiero po zgonie pacjenta, który wrócił tydzień wcześniej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, więc można się domyśleć, ile osób mogło mieć z nim kontakt, a one gdzieś znikły w statystykach - tłumaczy dr Jędrzej Czerep. 

W Afryce wciąż brakuje testów na obecność patogenu. Wiąże się to z brakiem dostępu, problemami natury logistycznej oraz słabymi możliwościami transportowymi. - Krajem, który zyskuje jest Senegal w Afryce Zachodniej, który bardzo intensywnie dopracowuje pionierski zestaw testowy - informuje ekspert. - Test będzie dawał wynik po 10 minutach od pobrania kropli krwi bądź śliny i jeden będzie kosztował jednego dolara - dodaje. 


mid-epa south africa koronavirus 1200.jpg
Koronawirus w Afryce. Ekspert: wszystkie zabezpieczenia zostały przetestowane przy epidemii eboli

Obawy przed migracją 

W Unii Europejskiej wiele mówi się na temat wspierania krajów afrykańskich z obawy przed dalszym ruchem migracyjnych tych państw do Europy. - Perspektywa migracyjna zdominowała w ostatnich latach i definiowała dotądc spojrzenie europejskie na Afrykę - ocenia ekspert. - Trochę zmieniła to nowa strategia europejska Jutty Urpilainen - komisarz ds. strategii międzynarodowej, która ma zostać zatwierdzona na europejsko-afrykańskim szczycie na jesieni tego roku - dodaje. 

Gość audycji uważa, że perspektywa migracji dla Afrykańczyków nie jest w tej chwili najważniejszą kwestią. - Mam wrażenie, że nie jest ona bardzo wyraźna, zresztą państwa afrykańskie szybciej niż Europa podjęły decyjzę o radykalnym zamknięciu miast i granic i w tym momencie panuje całkowite zamknięcie dla większości kontynentów - zauważa dr Czerep. 

Ponadto w audycji: 

- Premier Rosji Michaił Miszustin ma koronawirusa. Jak to wpłynie na działalność rosyjskiego rządu. 1 maja w Rosji - połączenie nostalgii, tęsknoty za imperialną potęgą, którą teraz odradza Władimir Putin. - Gościem audycji był Jakub Benedyczak z PISM. 

- Kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+, wprowadzi od 1 maja największą w historii obniżkę wydobycia ropy, o 10 proc. światowej podaży – materiał Piotra Pogorzelskiego. 

- Co dalej z rynkiem lotniczym po pandemii. British Airways ogłosiło w środę, że zwalnia 12 tysięcy pracowników. Z kolei Polska i 11 krajów unijnych zwróciło się do Komisji Europejskiej z prośbą o uregulowanie kwestii lotniczych voucherów, które linie lotnicze przyznają pasażerom w związku z anulowaniem lotów - materiał Katarzyny Semaan. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Jędrzej Czerep (PISM), Jakub Benedyczak (PISM) 

Data emisji: 01.05.2020 r. 

Godzina emisji: 17.28

ans