Szczepionka na koronawirusa. Ekspert: powrót współpracy w ramach Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 19:00
- Unia Europejska próbuje być jednym z filarów myślenia o globalnej solidarności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Czy wspólne działania doprowadzą do powstania szczepionki przeciwko koronawirusowi?
Audio
  • Międzynarodowa Konferencja Darczyńców, koronawirus w Rosji, Włoszech i na Białorusi (Jedynka/ Więcej świata)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/MARKO DJOKOVIC

Polska przekaże 750 tys. euro na opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi, a cała Grupa Wyszehradzka zadeklarowała w sumie 3 mln euro.

- Mocno popieramy zespołowe podejście i przekazanie środków z unijnego programu "Horyzont Europa" na sfinansowanie badań nad opracowaniem leków, testów oraz szczepionki na koronawirusa, które będą w przystępnej cenie dla wszystkich krajów i wszystkich ludzi w potrzebie - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas zorganizowanej przez Komisję Europejską Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz opracowania takiej szczepionki.

Deklaracje w sprawie finansowania badań nad opracowaniem niekomercyjnej szczepionki spływają z całego świata. Komisja Europejska zobowiązała się przeznaczyć na ten cel 1 mld euro, Niemcy 525 mln euro, Wielka Brytania 440 mln euro, a kolejne środki chcą przekazać także Francja, Japonia, Kanada czy Arabia Saudyjska. Według Ursuli von der Leyen, przewodniczącej KE potrzebna kwota to przynajmniej 7,5 mld euro.

- Wydaje się, że Unia Europejska próbuje być jednym z filarów myślenia o globalnej solidarności. Oczywiście w pierwszym rzędzie mamy konieczność myślenia o Europie, ponieważ mamy 27 krajów i pandemia pokazała, że w sytuacji kryzysowej solidarność niekoniecznie jest widoczna. Ale jak minęły pierwsze dni i pierwsze tygodnie, wróciliśmy do współpracy w ramach Unii Europejskiej - ocenia dr Małgorzata Bonikowska.

Bez udziału Stanów Zjednoczonych

Do udziału w konferencji zaproszono kraje z całego globu. Mimo starań Komisji Europejskiej, na razie nie udało się przekonać Amerykanów.

- Amerykanie niestety pod przywództwem Donalda Trumpa reprezentują podejście, że najpierw jest Ameryka, a potem dopiero inni. Prezydent Trump zaproponował nawet, żeby kupić szczepionkę na potrzeby wyłącznie amerykańskie. To jest podejście nie do zaakceptowania przez Europę - uważa ekspert Jedynki.

Dr Małgorzata Bonikowska przyznaje, że problemem jest również to, w tej chwili nie ma silnych organizacji międzynarodowych. - Nawet Światowa Organizacja Zdrowia, Światowa Organizacja Handlu i inne agendy pod auspicjami ONZ, obecnie ewidentnie przeżywają kryzys. Pojawia się pytanie, w jaki sposób zapewnić koordynację wspólnych działań czy współpracy nie tylko w obszarze zdrowia, ale również w wielu innych, które stały się wyzwaniami dla nas wszystkich na poziomie całego globu, a nie tylko jednego kontynentu - słyszymy.

Zdaniem Amerykanów Światowa Organizacja Zdrowia nie podjęła odpowiednich działań  w związku z koronawirusem i zbyt pobłażliwie traktowała Chiny oraz panującą tam epidemię. Pokłosiem tego jest decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się USA z finansowania WHO.

Europa nie chce Chin?

Komisja Europejska nie zabiegała o udział Chin w konferencji. Josep Borell, szef unijnej dyplomacji powiedział nawet, że "Europa była w ostatnim czasie wobec Chin niestety zbyt naiwna".

- Europa bardzo nie chciałaby powrotu do świata bipolarnego, czyli odtworzenia się układu, w którym są dwa rywalizujące ze sobą mocarstwa i tak naprawdę również dwie ideologie czy systemy. W tym przypadku Rosjanie zostaliby zastąpieni Chińczykami. Dla Europejczyków to jest bardzo niedobry scenariusz, ponieważ bylibyśmy nieuchronnie skazani na naciskanie z obu stron, aby współpracować, przez co musielibyśmy dokonywać wyborów niedobrych dla Europy. Unii Europejskiej, która nie jest państwem, byłoby bardzo trudno grać w sposób silny na zasadzie trzeciego gracza - tłumaczy dr Małgorzata Bonikowska.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jakie wpływy Chin w regionie? Ekspert: w dobie pandemii są apele, by chronić Europę przed wrogimi przejęciami

Ponadto w audycji:

- Włochy od dziś łagodzą część restrykcji związanych z epidemią i częściowo odmrażają swoją gospodarkę. Czy to znaczy, że kraj, który jeszcze kilka tygodni temu był epicentrum epidemii w Europie, wygrywa walkę z koronawirusem? O tym Adrian Bąk.

- W Rosji drugi dzień z rzędu stwierdzono ponad 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Epidemia zaczyna bardzo mocno nabierać na sile. Rozmowa z prof. Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka wziął udział w Mińsku w specjalnie zorganizowanej naradzie poświęconej sytuacji epidemiologicznej w kraju i organizacji Defilady Zwycięstwa z okazji zakończenia II wojny światowej. Białoruski prezydent wydał decyzję, żeby taka defilada odbyła się. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 17.26

DS


Czytaj także

Ekspert: Unia Europejska robi co może, aby opanować epidemię

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 18:40
- Na dzisiaj można powiedzieć, że Unia Europejska robi co może. Ona ma jeden podstawowy problem, że z jednej strony ma imperatyw dyktowany przez potrzeby ochrony zdrowia publicznego, z drugiej strony mając na uwadze wiszące widmo recesji to może być tak, że jedna pandemia się skończy, a potem zacznie zupełnie inny problem gospodarczy - mówi w "Więcej Świata" prof. Aleksander Gubrynowicz z UW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krzysztof Wielecki: pobieramy teraz lekcję skromności i pokory

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 18:40
- Musimy mieć wizję Europy i starać się, żeby była ona racjonalna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak Unia Europejska zmieni się w związku z kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa?
rozwiń zwiń