Bałtycka "bańka podróżnicza". Kinga Raś: nastawienie na ratowanie gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 18:40
- Jest to nastawione na ratowanie gospodarki i prewencyjnie zwalczanie kryzysu gospodarczego, który jest przewidywany w większym lub mniejszym wymiarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kinga Raś z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o bałtyckiej "bańce podróżniczej". Czy Litwa, Łotwa i Estonia ograniczą obostrzenia na swoich granicach?
Audio
  • Granice państw bałtyckich, Ukraina i Rosja, Niemcy o II wojnie światowej, wybory korespondencyjne na świecie (Więcej świata)
Odprawa celna na polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku
Odprawa celna na polsko-litewskim przejściu granicznym w BudziskuFoto: Artur Reszko / PAP

Litwa od przyszłego tygodnia zezwoli na wjazd na swoje terytorium obywatelom Polski bez wymogu dwutygodniowej kwarantanny. Dla samochodów osobowych zostanie otwarte m.in. przejście graniczne w Ogrodnikach. Rząd Litwy zdecydował, że od 11 maja na litewskie terytorium będą mogli wjechać wszyscy obcokrajowcy, jednak wymóg 14-dniowej izolacji nie będzie obowiązywał tylko polskich obywateli, o ile będą jechać na Litwę do pracy, w celach biznesowych lub naukowych.

- Spośród państw bałtyckich Litwa nie miała najwyższych statystyk, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Zdecydowanie takich przypadków najwięcej jest w Estonii (…). Walka z pandemią nałożyła się na Litwie z problemami w służbie zdrowia - przekazuje Kinga Raś.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Litwa od 11 maja otwiera granicę dla Polaków jadących do pracy

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych

Ekspert Jedynki przytacza, że odbyło się dziś spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Litwy, Łotwy i Estonii. - Wspólnie dyskutowali, na jakich zasadach znieść ruch wewnętrzny. Dodatkowo Litwie zależy na zniesieniu tych obostrzeń, jeśli chodzi o Polskę, natomiast Estonii zależy z kolei na Finlandii. To wszystko wynika ze współpracy transgranicznej oraz rozwoju współpracy gospodarczej, biznesu i firm lokalnych - dodaje.

Obecnie przekraczanie granic między poszczególnymi państwami na całym świecie obwarowane jest wieloma obostrzeniami. W przypadku powstania bałtyckiej "bańki podróżniczej", w tym rejonie Europy przekraczanie granic byłoby zdecydowanie łatwiejsze.

- Przypuszczam, że decyzje dotyczące obostrzeń mogą zostać podjęte, jeśli chodzi o same państwa bałtyckie. Sceptyczna byłabym w kwestii Finlandii, ponieważ rząd fiński dosyć restrykcyjnie podchodzi do wszystkich reguł i nie ma zapędów, żeby szybko znosić ograniczenia - komentuje Kinga Raś.

Dlaczego zniesienie obostrzeń?

Kinga Raś zauważa, że zniesienie obostrzeń dotyczyłoby na przykład braku konieczności posiadania zezwoleń i zaświadczeń, w jakim celu udaje się do danego kraju. - Zniesionoby obostrzenia, jeśli chodzi o przekraczanie granic osób uczących się bądź jadących w delegacje służbowo-biznesowe. Ewidentnie jest to nastawione na ratowanie gospodarki i prewencyjnie zwalczanie kryzysu gospodarczego, który jest przewidywany w większym lub mniejszym wymiarze. Także niektóre przejścia zostałyby wznowione pod względem dwukierunkowości - słyszymy.

Ponadto w audycji:

- Polska będąca na czele grupy kilku państw, przeforsowała zapisy dotyczące rosyjskiej odpowiedzialności za konflikt na Ukrainie i wzywające Moskwę do zmniejszenia napięcia. Takie zapisy znalazły się w deklaracji na szczyt Unia Europejska - Japonia. Materiał Katarzyny Semaan.

- Dziś przypada 75. rocznica kapitulacji Niemiec, co zakończyło II wojnę światową. 53 proc. Niemców chce postawienia "grubej kreski” pod nazistowską przeszłością, tak wynika z sondażu zleconego przez dziennik "Die Zeit". Taka sama liczba ankietowanych uważa, że za popełnione zbrodnie odpowiada "grupa zbrodniarzy". Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Polskiej Akademii Nauk.

- Kilka państw szykuje się do przeprowadzenia różnego typu wyborów drogą korespondencyjną. Materiał Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Kinga Raś (PISM), prof. Piotr Madajczyk (PAN)

Data emisji: 8.05.2020

Godzina emisji: 17.28

DS

Czytaj także

Ekspert: organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państwa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:50
- Wniosek Komisji Europejskiej jest sformułowany głównie w oparciu o informacje, które docierają do KE z jednej strony, tj. ze strony opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Jaką decyzję w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce podejmie unijny Trybunał Sprawiedliwości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka na koronawirusa. Ekspert: powrót współpracy w ramach Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 19:00
- Unia Europejska próbuje być jednym z filarów myślenia o globalnej solidarności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Czy wspólne działania doprowadzą do powstania szczepionki przeciwko koronawirusowi?
rozwiń zwiń