Węgierski raport: państwa V4 lepiej poradziły sobie z epidemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 18:50
Węgierski Instytut XXI Wieku w najnowszej analizie ocenił, że kraje Grupy Wyszehradzkiej dużo skuteczniej reagowały na sytuację w służbie zdrowia i kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa niż państwa Europy Zachodniej. 
Audio
  • Europa Środkowa lepiej poradziła sobie z epidemią koronawirusa (Więcej świata/Jedynka)
Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie
Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w LublinieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Swą analizę instytut przygotował porównując liczby. W grupie V4 na milion było mniej przypadków zakażenia, mniej zgonów, liczby bezwględne zachorowań i zgonów też są niższe. W raporcie można przeczytać, że rządowe pakiety ratunkowe państw V4 stanowią znaczną pomoc dla tych społeczeństw. Dzięki podjętym działaniom politycznym państwa te z powodzeniem utrzymały epidemię w ryzach, przez co znacznie zmniejszyły szkody spowodowane przez wirusa.

Kraje postkomunistyczne szybciej zareagowały

Konrad Popławski z OSW zauważa, że w Europie Wschodniej szybciej wdrożono antypandemiczne procedury. Daje przykład Niemiec. Tamtejsi dziennikarze krytykowali decyzję polskiego rządu o zamknięciu granic, ale kiedy tydzień później podobnie postąpiły władze w Berlinie, ci sami dziennikarze chwalili je za rozsądne postępowanie.

Ekspert zwraca też uwagę na różnice w mentalności. Społeczeństwa zachodnie są przyzwyczajone, że to państwo za nie rozwiązuje problemy. Ludzie w Europie Wschodniej, choć to już 30 lat po transformacji, jeszcze pamiętają tamte trudności i są bardziej przyzwyczajeni do trudności i ryzyk związanych z życiem codziennym. - I tu społeczeństwa bardziej karnie zareagowały i były bardziej odpowiedzialne i gotowe do pewnych poświęceń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Wskazuje na badania firmy Google, które pokazały, że w Polsce ruch na ulicach zmniejszył się bardziej niż w Niemczech.

Pomógł archaiczny model służby zdrowia

Konrad Popławski podkreśla, że zaprocentował też trochę archaiczny model służby zdrowia, w której notuje się przerost liczby łóżek szpitalnych. W czasie pandemii było więc gdzie kłaść chorych. - Nawet jeśli w Europie Środkowej wiele systemów opieki zdrowotnej jest mocno niedofinansowanych, to jednak to, że tych łóżek szpitalnych jest więcej, powodowało, że szpitale łatwiej mogły zaadaptować się do tych trudnych uwarunkowań - mówi.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- obchody 103. rocznicy początku objawień maryjnych; tegoroczne uroczystości rocznicowe odbędą się bez obecności wiernych, lecz tylko w kameralnym gronie, ograniczonym do kilku duchownych i osób z asysty liturgicznej; mają być transmitowane przez portugalską telewizję. Felieton Katarzyny Semaan.

- Komisja Europejska ma przedstawić swoje wytyczne dla krajów UE dotyczące zniesienia obowiązujących restrykcji w przekraczaniu granic wewnętrznych. Oczekiwane jest zalecenie otwieranie granic w regionach o podobnym, niskim poziomie nowych infekcji i tam, gdzie systemy opieki zdrowotnej będą miały zdolności poradzenia sobie z ewentualnych wzrostem zachorowań. Rozmowa z dr. Kamilem Zajączkowskim z UW,

- sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozpoczyna wizytę w Izraelu. Spotka się premierem Benjaminem Netanjahu i jego nowym koalicjantem, przyszłym wicepremierem Benim Gancem. Będzie to pierwsza międzynarodowa podróż wysokiego rangą dyplomaty amerykańskiego od początku wybuchu pandemii koronawirusa w obu krajach. Według mediów, z powodu wizyty Pompeo przełożono na czwartek zaprzysiężenie tzw. kryzysowego rządu jedności narodowej w Izraelu. Felieton Adriana Bąka. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 17.35

ag





Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Polsce wyzdrowiało już blisko 6,5 tys. osób. Odnotowano 142 nowe zakażenia i 15 zgonów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:50
O 142 nowych zakażeniach koronawirusem i 15 kolejnych zgonach poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce odnotowano 17 204 zakażenia SARS-CoV-2, zmarło 861 osób. Jednocześnie z COVID-19 wyzdrowiało 6 410 pacjentów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Częściowo wracają zajęcia w szkołach. Sprawdź, co zmieni się w edukacji od 18 maja

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 13:29
- Zajęcia praktyczne możliwe będą od poniedziałku, 18 maja, m.in. w szkołach policealnych, branżowych, technikach oraz zajęcia pozaszkolne np. w domach kultury - poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Tego dnia mogą również wrócić do działalności m.in. schroniska młodzieżowe.
rozwiń zwiń