Ekspert: po pandemii system ochrony zdrowia może się rozpaść na dwa bloki

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 19:15
Będzie dochodzenie w sprawie międzynarodowych działań po pojawieniu się koronawirusa na świecie. Tak zdecydowały wszystkie państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizacja stała się polem do rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, co grozi rozpadem światowego systemu ochrony zdrowia.
Audio
  • Amerykańsko-chińska rywalizacja w WHO (Więcej świata/Jedynka)
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus
Szef WHO Tedros Adhanom GhebreyesusFoto: PAP/EPA/SALVATORE DI NOLF

Prezydent USA Donald Trump w liście do dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa zapowiedział, że jeśli WHO "nie zobowiąże się do istotnej poprawy w ciągu następnych 30 dni, tymczasowe zamrożenie finansowania WHO przez USA zyska trwały charakter". Trump zagroził też, że rozważy "dalsze członkostwo (USA) w organizacji".


Dr Krzysztof Winkler, politolog, zwraca uwagę, że amerykańska administracje uważa, że WHO popełniła błędy i zajmuje prochińskie stanowisko. Z kolei Chiny uważają, że WHO działa poprawnie i spełniła swoją rolę. Stanowiska innych państw zależą od tego, do kogo im bliżej, do Waszyngtonu czy do Pekinu. - Jest trochę informacji wskazujących, że WHO działała nie do końca tak, jak powinna, przynajmniej w początkowym okresie - mówi ekspert. Przypomina, że pod koniec grudnia Tajwan alarmował, że pojawił się wirus przenoszący się z człowieka na człowieka, a WHO szczególnie się tym nie przejęła.

Czy możliwy jest rozpad WHO?
Krzysztof Winkler wskazuje na globalną rywalizację USA i Chin, której WHO stała się jednym z elementów. Przypomina, że pod koniec lutego szef WHO twierdził, że nie ma pandemii, a w tym czasie we Włoszech 11 gmin odcięto od reszty kraju, a zachorowań było mnóstwo. - Według Amerykanów to Chińczycy de facto kierują WHO, a Etiopczyk Tedros Adhanom Ghebreyesus został przez Chiny namaszczony na jej szefa - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia. Podobnie, jak w kilku innych organizacjach ONZ Chińczycy obsadzili albo swoich przedstawicieli, albo osoby, które są im przychylne.

Wskazuje, że w przypadku wyjścia Amerykanów z WHO, w ich ślady może pójść kilka innych państw o znaczącym potencjale badawczym. Może więc się okazać, że po pandemii będą dwa systemy ochrony zdrowia, jeden pod kuratelą amerykańską, drugi pod chińską, o różnych standardach. Byłby to powrót do znanego z niedawnej historii podziału świata na dwa bloki.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- Premier Włoch Giuseppe Conte ma przedstawić w Izbie Deputowanych i w Senacie informację rządu na temat przebiegu epidemii koronawirusa oraz kolejnych podejmowanych decyzji w sprawie pomocy związanej z kryzysem. Włoski rząd jest krytykowany za nietrafione decyzje - jak choćby zwolnienie do aresztu domowego mafiosów odbywających karę dożywocia. Jednocześnie kraj ten otwiera się na turystów, licząc na rozruszanie podupadającej gospodarki. Rozmowa z Piotrem Podemskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Od północy (21/22.05) obywatele Słowacji będą mogli na 24 godziny wyjechać do Czech, Chorwacji, Węgier, Niemiec, Polski, Austrii, Słowenii i Szwajcarii, a po powrocie do kraju nie muszą odbywać 14-dniowej kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa. Słowacja jest chwalona za umiejętną walkę z koronawirusem. Felieton Katarzyny Semaan.

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił jako niedopuszczalną skargę spółek Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG należących w całości do rosyjskiego Gazpromu na unijną dyrektywę gazową zakazującą dyskryminacji podmiotów trzecich przy dostępie do infrastruktury. Rosjanie wyrażali obawy między innymi „destabilizacji finansowych podstaw” funkcjonowania inwestycji. Sąd stwierdził, że dyrektywa nie dotyczy bezpośrednio skarżących spółek. Zauważył też, że organy regulacyjne poszczególnych krajów członkowskich mogą decydować się na odstępstwa od stosowania przepisów. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Krzysztof Winkler (Grupa Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia UW), Piotr Podemski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 17.27

ag


Czytaj także

Rafał Bochenek: powinniśmy przyjrzeć się zachowaniu WHO

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 13:26
- Trzeba przyklasnąć prezydentowi USA, który zarzucił WHO zbyt późne działanie. Gdyby było one podjęte wcześniej i było bardziej radykalne, wtedy być może udałoby się zapobiec pandemii na taką skalę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Bochenek, poseł PiS. Gościem audycji był również Zbigniew Konwiński, poseł PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump wysłał list do szefa WHO. Grozi trwałym wstrzymaniem finansowania

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 05:57
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zagroził trwałym wstrzymaniem finansowania Światowej Organizacji Zdrowia WHO. W liście skierowanym do przewodniczącego Organizacji Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa prezydent zapowiedział też rozważenie członkostwa swego kraju w WHO, jeśli jej działanie nie poprawi się znacząco w ciągu 30 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Hanna Shen: Chiny i WHO są odpowiedzialne za to, co się stało

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 17:40
- Światowa Organizacja Zdrowia oskarżana jest przede wszystkim o brak reakcji na samym początku pandemii i ukrywanie informacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, korespondentka polskich mediów na Tajwanie.
rozwiń zwiń