Prof. Czesław Kłak: obecny plan budżetu UE to lepsza propozycja niż poprzednie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 19:32
Komisja Europejska zaproponowała utworzenie wartego 750 miliardów euro funduszu, który ma pomóc dźwignąć europejskie gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Fundusz przewiduje przekazanie 500 miliardów euro w formie bezzwrotnych dotacji, a pozostała suma 250 miliardów euro to pula nisko oprocentowanych pożyczek.
Audio
  • Plany wsparcia państw Unii Europejskiej w walce z następstwami pandemii koronawirusa (Więcej świata/Jedynka)
Przewodnicząca komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen prezentuje na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli propozycje nowego 7-letniego budżetu i Funduszu Wsparcie
Przewodnicząca komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen prezentuje na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli propozycje nowego 7-letniego budżetu i Funduszu Wsparcie Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Fundusz uzupełni nowy, siedmioletni budżet Unii, w którym dokonano również przesunięć. Więcej pieniędzy ma trafić na politykę spójności, a także na politykę rolną oraz politykę sprawiedliwej transformacji, która ma pomagać członkom Unii w uzyskaniu neutralności klimatycznej. Dla Polski przewidziano w sumie ponad 63 miliardy euro, co jest trzecią największą kwotą w Unii, z czego ponad 37 miliardów euro będzie w formie bezzwrotnych dotacji. Najwięcej otrzymają Włochy, a następnie Hiszpania. Ostateczny kształt funduszu i budżetu będzie zależał od wyniku negocjacji między krajami członkowskimi.

Premier Włoch Giuseppe Conte i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Premier Włoch Giuseppe Conte i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Propozycja lepsza niż poprzednie

Prof. Czesław Kłak ocenia, że ta propozycja jest dużo lepsza niż dotychczasowe. - Dotychczasowa propozycja budżetu była bardzo konserwatywna, nieuwzględniająca specyfiki naszego regionu - mówi ekspert. Wskazuje, że powstała w maju 2018 roku i nie uwzględniała, że państwa naszego regionu startowały z zupełnie innego poziomu niż tzw. starzy członkowie Unii. Przewiduje, że tzw. oszczędna czwórka, czyli Holandia, Austria, Dania i Szwecja będzie ten budżet krytykowała, bo kraje te są przeciwko bezzwrotnym dotacjom. - Ale pamiętajmy, że Unia Europejska ma różnych członków o różnym poziomie rozwoju ekonomicznego, którym również należy się wsparcie - podkreśla.

Czasu na przyjęcie budżetu jest mało

Profesor Kłak zwraca uwagę, że czasu na uchwalenie budżetu jest mało, ale nawet gdyby został on pozytywnie zaopiniowany przed lutym, to i tak pandemia koronawirusa, z którą prawdopodobnie będziemy się mierzyć w najbliższych latach, spowodowałaby konieczność modyfikacji. Gość Programu 1 Polskiego Radia jest przekonany, że zaproponowany budżet będzie podlegał zmianom, ale ma nadzieję, że pewne zasady nie zostaną naruszone.

W audycji również:

- Na środę wieczór (27.05) polskiego czasu został wyznaczony pierwszy, po wieloletniej przerwie, załogowy start do lotu kosmicznego z terytorium Stanów Zjednoczonych. Korespondencja Marka Wałkuskiego.

- Jak rządy państw Afryki walczą z koronawirusem i jak wykorzystują pandemię do wzmocnienia swojej pozycji - np. racjonalne działania władz Somalii osłabiają atrakcyjność ekstremistów islamskich z Asz-Szabab w tym państwie, co może pozytywnie wpłynąć także na stabilność Rogu Afryki. Rozmowa z Jędrzejem Czerepem z PISM.

- Skandal w Wielkiej Brytanii po zachowaniu stanowiska przez głównego doradcę premiera. Dominic Cummings miał w kwietniu złamać zasady kwarantanny i pojechać 400 kilometrów do rodziny. W proteście, ze stanowiska zrezygnował Douglas Ross, podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Szkocji. Korespondencja Adama Dąbrowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Czesław Kłak (Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy), Jędrzej Czerep (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 17.28

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1,1 bln euro, ​dodatkowe 55 mld euro na spójność. Jest projekt budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 14:52
Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Propozycje w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen mówiła w Europarlamencie, że obecnie Unia zmaga się z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym i gospodarczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska otrzyma ogromne pieniądze z UE. Premier: to dowód, że nasz głos jest słyszany

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:00
- Widzimy, że nasze postulaty przebiły się do partnerów w Europie Zachodniej. To dowód, że głos Polski w Europie jest słyszany, uwzględniany i doceniany - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do propozycji KE przeznaczenia środków na odbudowę gospodarczą w UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Węgry przeciw powiązaniu budżetu UE z praworządnością. Czaputowicz: brak obiektywnych kryteriów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 18:45
Polska i Węgry przeciwko powiązaniu budżetu unijnego z praworządnością. O polityce unijnej rozmawiali po południu w Budapeszcie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów, Jacek Czaputowicz i Péter Szijjártó.
rozwiń zwiń