Prof. Tomasz Grosse: wypracowanie porozumienia o Funduszu Odbudowy będzie trudne

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 19:00
Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Funduszu Odbudowy wartego 750 miliardów euro, by gospodarkom państw Unii pomóc wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Do Polski w formie dotacji i kredytów ma trafić ponad 63 miliardy euro.  Kształt Funduszu Odbudowy będzie jeszcze przedmiotem negocjacji. Unijny szczyt w tej sprawie zaplanowano na 19 czerwca.
Audio
  • Polska beneficjentem planowanego Funduszu Odbudowy UE (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda (P) oraz prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki (L) podczas wspólnego oświadczenia o Funduszu Odbudowy
Prezydent Andrzej Duda (P) oraz prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki (L) podczas wspólnego oświadczenia o Funduszu OdbudowyFoto: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Polska największym beneficjentem. 8 mld euro z funduszu na transformację energetyczną.

Flagi UE przed siedzibą Komisji Europejskiej Flagi UE przed siedzibą Komisji Europejskiej

O ostateczne porozumienie będzie trudno

Prof. Tomasz Grosse uważa, że wypracowanie porozumienia będzie bardzo trudne i nie stanie się to szybko, najprawdopodobniej po wakacjach.

Ekspert podkreśla, że nadal nie znamy wielu szczegółów, które będą dopiero ucierały się podczas negocjacji. Niemcy, podobnie jak kraje tzw. oszczędnej czwórki - Niderlandy, Dania, Szwecja i Austria, chciałyby szybszego rozliczenia funduszu niż 2028 rok, jak zakładają to plany.

 
Posłuchaj całej audycji, w której również o:

- Lider partii Rodina, deputowany Aleksiej Żurawliew złożył w rosyjskiej Dumie projekt ustawy, która, jeśli zostanie przyjęta, unieważni rezolucję Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR, potępiającą pakt Ribbentrop-Mołotow. Zdaniem Żurawliewa, autorzy rezolucji potępiającej pakt Ribbentrop - Mołotow nie kierowali się zasadami obiektywizmu i bezstronności, ale skupili się na potępieniu dodatkowego tajnego protokołu w sprawie, jak to określił Żurawiew, "transformacji geopolitycznej w Europie w przededniu II wojny światowej". Stwierdza, że pakt Ribbentrop - Mołotow "nie przewidywał zmiany granic innych państw", "w przeciwieństwie do dzisiejszych metod eksportowania "demokracji" poprzez "pomarańczowe rewolucje" poprzez obalenie prawowitych rządów”. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.

- W Niemczech niektóre landy buntują się przeciwko kanclerz Angeli Merkel. Na czele buntu stoi premier Badenii-Wirtembergii, jednego z najważniejszych landów. Regiony otwierają, co chcą we własnym rytmie. Niemcy są państwem federalnym, ale w czasie pandemii wiele decyzji podejmowała centrala. Część szefów rządów krajów związkowych nie chce słuchać Merkel, która jest bardzo niechętna luzowaniu restrykcji. Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

4/ Rząd Rumunii zwrócił się do państwowej spółki energetycznej Nuclearelectrica o zakończenie współpracy z China General Nuclear Power Corporation (CGN) przy budowie dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej w Cernavoda. Powód? Ostrzeżenia USA i zmiana polityki rządu Ludovica Orbana. Wstępną umowę inwestycyjną w tej sprawie z CGN zawarto rok temu, gdy krajem rządziła Partia Socjaldemokratyczna (PSD) pod kierownictwem premier Vioriki Dăncili. Jednak wraz z upadkiem jej gabinetu w listopadzie 2019 r. nowy premier Ludovic Orban (centroprawicowa Partia Narodowo-Liberalna; PNL) dążył do wypowiedzenia umowy. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 17.28

ag


Czytaj także

Prof. Czesław Kłak: obecny plan budżetu UE to lepsza propozycja niż poprzednie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 19:32
Komisja Europejska zaproponowała utworzenie wartego 750 miliardów euro funduszu, który ma pomóc dźwignąć europejskie gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Fundusz przewiduje przekazanie 500 miliardów euro w formie bezzwrotnych dotacji, a pozostała suma 250 miliardów euro to pula nisko oprocentowanych pożyczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy dobry punkt startu". Jacek Saryusz-Wolski o propozycji KE dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 19:05
- Praca polskich polityków: premiera, prezydenta i dyplomacji spowodowała, że mamy dobry punkt startu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Jacek Saryusz-Wolski o propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej tzw. unijnego Funduszu Odbudowy. Gościem audycji był także senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska miała być najbardziej stratna. Tak się nie stało". Ekspert o Funduszu Odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 20:23
- Jeszcze kilka dni temu z przecieków, które docierały do mediów zachodnich, wynikało, że te propozycje wyglądały zupełnie inaczej. Polska miała być krajem, który miał w największym stopniu stracić na dystrybucji tych funduszy. Tak się nie stało - mówił w Polskim Radiu 24 analityk polityki międzynarodowej Marek Budzisz.
rozwiń zwiń