Dr Bonikowska: Poprzez szczyt G7 Amerykanie próbują poszerzyć sojusze

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 19:05
Prezydent USA Donald Trump zaproponował przesunięcie szczytu G7 i zaproszenie na niego przedstawicieli innych państw twierdząc, że obecny skład grupy jest "nieaktualny". Spotkanie szczytu miałoby zostać poszerzone o przedstawicieli Rosji, Korei Południowej, Australii i Indii.
Audio
  • Dr Bonikowska: Amerykanie próbują na bazie G7 poszerzyć sojusze szukając mocnych krajów (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump
Donald Trump Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW

- Amerykanie próbują na bazie G7 poszerzyć sojusze i szukają mocnych państw, ewidentnie sojuszniczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Przykładowo Indie są największą demokracją świata, a Australia jest związana z Zachodem w rozumieniu politycznym - dodaje. 

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, odnosząc się do słów Donalda Trumpa, powiedział, że prezydent USA ma prawo zaprosić gości, ale nie może zmienić listy członków grupy. 

borrell mid-epa08459819 1200.jpg
"Donald Trump nie może zmieniać formatu". Szef unijnej dyplomacji o ewentualnym rozszerzeniu szczytu G7

Kontrowersje wokół Rosji 

Sprzeciw wobec zaproszenia do grupy przedstawiciela Rosji wyraził m.in. premier Kanady Justin Trudeau. Rosja została zawieszona w prawach członka po tym, jak w 2014 dokonała aneksji Krymu. 

- Od momentu, kiedy Władimir Putin zmienił kurs polityki rosyjskiej i zaczął prowadzić agresywną politykę, spowodował zamieszanie i naruszył prawo międzynarodowe. Na Ukrainie wciąż mamy toczącą się wojnę - objaśnia ekspert. - Rosja nie powinna wrócić do tej grupy, dopóki nie zmieni swojego postępowania - uważa gość audycji. 

Zdaniem dr Małgorzaty Bonikowskiej zarówno Unia Europejska, jak i kraje zachodnie chciałyby polepszyć relacje partnerskie z Rosją. - Rosja była traktowana partnersko w latach 90. Wszyscy liczyli na to, że Putinowi uda się wzmocnić elementy demokratyczne w kraju i że Rosja jest partnerem Zachodu - komentuje ekspert. 

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- w Waszyngtonie i innych miastach ciąg dalszy zamieszek po zabiciu przez policjanta Afroamerykanina George'a Floyda w Minneapolis. Do protestów doszło już w niemal wszystkich dużych miastach. Jednak Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem w którym trwają demonstracje przeciwko brutalności policji. Gościem audycji był prof. Tomasz Michalski z Business Paris School,

- będący od ponad dwóch lat ambasadorem USA w Niemczech Richard Grenell ustąpił ze stanowiska, a jego obowiązki przejęła tymczasowo jego zastępczyni Robin Quinville. Odejścia skonfliktowanego z niemieckim rządem ambasadora oczekiwano już od dłuższego czasu. Jak napisała niemiecka agencja dpa, zadanie swej misji w Berlinie widział Grenell w ofensywnym realizowaniu polityki Trumpa wobec Niemiec i Europy - felieton Adriana Bąka,

- włoscy politycy są oburzeni incydentem podczas antyrządowej demonstracji w Rzymie, w której trakcie doszło do słownego ataku pod adresem prezydenta Sergio Mattarelli i obrażenia pamięci jego zabitego przez mafię brata. Protestuje on przeciwko polityce rządu w związku z pandemią koronawirusa i twierdzi, że jest to "światowe oszustwo". O nowym ruchu i otwieraniu się Włoch po przygaszeniu epidemii COVID-19 - korespondencja Piotra Kowalczuka z Rzymu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Tomasz Michalski (Paris Business School) 

Data emisji: 3.06.2020

Godzina emisji: 17.27

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczepionka na koronawirusa. Ekspert: powrót współpracy w ramach Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 19:00
- Unia Europejska próbuje być jednym z filarów myślenia o globalnej solidarności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Czy wspólne działania doprowadzą do powstania szczepionki przeciwko koronawirusowi?
rozwiń zwiń