Dialog UE z Chinami. Ekspert: różnicę wartości podkreśliła epidemia koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 19:10
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówił o dialogu między Unią Europejską a Chinami. Po rozmowach ze swoim chińskim odpowiednikiem Borrell przekonywał, że planowany szczyt z Pekinem może przynieść pozytywne rezultaty. - Nic bardziej nie podkreśliło tych różnic jak epidemia koronawirusa, która uświadomiła konsekwencje związane z cenzurą, jaka prowadzona jest konsekwentnie w Chinach - mówił w "Więcej świata" prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. 
Audio
  • Dialog pomiędzy UE a Chinami, pogrzeb George'a Floyda, Nowa Zelandia ogłasza zatrzymanie pandemii (Więcej świata/Jedynka)
Josep Borrell podczas wideokonferencji prasowej w sprawie 10. strategicznego dialogu UE-Chiny w Komisji Europejskiej w Brukseli
Josep Borrell podczas wideokonferencji prasowej w sprawie 10. strategicznego dialogu UE-Chiny w Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Dostęp do rynku chińskiego 

Borrell przez ponad trzy godziny rozmawiał we wtorek za pośrednictwem wideołączy z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi w ramach dialogu strategicznego między UE i Chinami. Spotkanie online miało na celu przygotowanie nadchodzącego szczytu obu potęg jeszcze w tym miesiącu. Unia Europejska chce m.in. przyśpieszenia prac ws. porozumienia inwestycyjnego z Chinami czy zwiększenia dostępu do rynku dla europejskich przedsiębiorstw w Chinach, jednakże działania władz w Pekinie nie dają nadziei, że postulaty zostaną odpowiednio wdrożone. 

- Kluczowe państwo UE Niemcy są bardzo powiązane z Chinami jeżeli chodzi o wymianę towarową, pozycje i wzajemne relacje - podkreśla prof. Grochmalski. - Uzależnienie od relacji gospodarczych Niemiec z Chinami zostało wzmocnione sytuacją związaną z koronawirusem - dodaje. 

Polityka wobec Pekinu 

Gość audycji zauważa, że zupełnie inną politykę od Europy wobec Pekinu prowadzą Stany Zjednoczone. - USA zdały sobie sprawę, że realizowana w tej chwili w sposób dynamiczny polityka chińska wobec Zachodu grozi nie tylko problemami gospodarczymi, ale także atakiem na pewien obszar wartości kulturowych i cywilizacyjnych - wyjaśnia ekspert. - Unia Europejska znalazła się między Chinami a Stanami Zjednoczonymi i w pełni rozumie, że jest powiązana z interesami i kulturą zachodnią, ale ma dużo mniejszy margines strategicznego działania od USA - ocenia. 

Prof. Grochmalski jest zdania, że Unia Europejska powinna wypracować swoją strategiczną autonomię. - Z jednej strony ma walczyć o podstawę wartości cywilizacji zachodniej, z drugiej jest w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej - dodaje.  

 

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ]: Szef MSZ. W relacjach z Chinami Unia Europejska musi mówić jednym głosem 


Szerząca się dezinformacja 

Podczas konferencji prasowej Borell rozmawiał z Wangiem Yi na temat dezinformacji. Chiny były oskarżane w ostatnim czasie o jej stosowanie, by zrzucić z siebie odpowiedzialność za pandemię koronawirusa. Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że obywatele powinni mieć dostęp do prawdziwej i rzetelnej informacji i poinformował swojego rozmówcę o działaniach UE dotyczących zwalczania dezinformacji niezależnie od tego, gdzie jest jej źródło. - Chiny bardzo ograniczyły margines działań o charakterze dyplomatycznym. To jest retoryka, która przygotowuje społeczeństwo chińskie do wzrostu niechęci wobec społeczeństwa zachodniego - uważa prof. Grochmalski.

Ponadto w audycji:

- Tysiące Amerykanów żegnało wczoraj w Houston zamordowanego przez policję George'a Floyda. Trumnę z ciałem wystawiono w jednym z kościołów. Z uwagi na epidemię przebywać może w nim maksymalnie 500 żałobników. "Floyd zmienił na zawsze przyszłość Ameryki" - powiedział dziennikarzom przed kościołem gubernator Teksasu Greg Abbott. Polityk zapowiedział reformy prawne w stanie, które mają na celu walkę z rasizmem i wykluczeniami. O protestach w USA mówił Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.  

- Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, po tym jak wyzdrowiała ostatnia z zakażonych w kraju osób. Kilka godzin później zniesiono wszystkie restrykcje z wyjątkiem ruchu na granicach. Jak kraj poradził sobie z patogenem? - materiał Katarzyny Seeman. 

Wstrząs, jaki wywołało zabicie przez policjanta w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda i przelewające się niemal przez cały świat antyrasistowskie demonstracje, ożywiły w Belgii debatę na temat rozliczenia króla Belgów Leopolda II za kolonialne zbrodnie w Kongu. Afrykańska przeszłość Belgii jest wstydliwym tematem w tym kraju. Żyjący w latach 1835-1909 król Leopold II, którego bezlitosna i nastawiona na eksploatację polityka w Kongu przyczyniła się do śmierci milionów ludzi w tym kraju, nie został rozliczony do dziś. O belgijskich rozrachunkach z historią więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej) 

Data emisji: 9.06.2020

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans 

Czytaj także

Prof. Genowefa Grabowska: w UE nie ma jednej definicji praworządności

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 18:45
- Każde z tych państw: Polska, Czechy i Węgry są z innego tytułu oceniane pod kątem respektowania praworządności i to pokazuje jedno, że nie ma w UE jednej definicji. Pod to hasło można podciągnąć wiele bardzo różnych zachowań - mówiła w "Więcej świata" prof. Genowefa Grabowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i Chiny wykorzystują pandemię, by realizować interesy? Minister obrony USA ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 13:10
Minister obrony USA Mark Esper wyraził opinię, że "Rosja i Chiny wykorzystują" obecną pandemię koronawirusa, by "realizować swoje interesy" i mieć wpływ na Włochy. Takie ostrzeżenie zawarł w wywiadzie, jakiego udzielił dziennikowi "La Stampa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: trzeba przypominać, że to właśnie więź transatlantycka jest fundamentalna

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 14:25
- Dla nas spójność Zachodu, ale i ciągłość naszych interesów, bezpieczeństwa i szansy na osiągnięcie dobrobytu tkwią właśnie w sojuszu transatlantyckim - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z PAP.
rozwiń zwiń